Kimmo Pohjonen võitis Teosto auhinna

08. detsember 2003

Soome avangardne akordionist sai oma maa heliloojate liidult loomingupreemia.

Korduvalt Eestis esinenud avangardne soome akordionist Kimmo Pohjonen sai täna soome autorite ühingu Teoste auhinna oma mastaapse teose “Kalmuk” eest. Žürii koosnes Sibeliuse Akadeemia õppejõududest (esimees akadeemia rektor Pekka Vapaavuori) ja kriteeriumideks olid välja kuulutatud loomingu originaalsus, teostamisjulgus ja innovatiivsus.
Teised kaks väljavalitut, kellega Pohjonen jagab 40 000 Euro suurust preemiat, olid helilooja Kimmo Hakola (teose “Le Sacrifice” eest) ja Maija Vilkkumaa (plaadi “Ei” eest). Kokku oli kaalumisel 11 kandidaati, kelle seas oli nii rockmuusikuid, jazziinimesi, rahvamuusikuid kui ka süvamuusika esindajaid.
Kalmuk-sümfoonia esiettekanne toimus 2000. aastal Helsingis. Kalmuk-sümfoonia DVD, mis ilmus 2002. aasta 25. novembril, salvestati 2000. aasta novembris Helsingis. Kaasa lõi Tapiola Sinfonietta ning löökpillimängijad Abdissa Assefa ja Samuli Kosminen.
Tänavu maikuus oli Kimmo Pohjonen ka Põhjamaade Ministrite Nõukogu kultuuripreemia kandidaatide hulgas. ETV näitas Kalmuk-sümfooniat 8. augustil eelmänguna Kimmo Pohjoneni esinemisele Leigo Järvemuusikal 16. augustil.
Kimmo Pohjonen Kluster, mis tänavu esines Eestis kahel korral, annab oma tänavuse ainsa Soome-kontserdi sel 16. detsembril Helsingi klubis Tavastia.
Soome autorite ühing Teosto tähistas tänavu 75. aastapäeva. Liikmeskonna suurus on 14 500 heliloojat, arranžeerijat, tekstimeistrit ja muusikakirjastajat. 2002. aastal sai Teosto kaudu autoritasu 7590 autorit. Samal aastal kogus Teosto autoritasusid ligemale 45 miljoni Euro väärtuses.