Klezmeri hullus tuleb!

29. september 2008

Juudi Kultuuri Festival “Ariel” ja Jazzkaar esitlevad 27. oktoobril Vene Teatris üht maailma esiklarnetisti David Krakauerit, kes toob endaga hulluse, mille nimi on klezmer.

Rahvusvaheliselt tunnustatud klarnetist David Krakauer on erakordne esineja. Ta valdab paljusid muusikastiile alates klassikalisest kammermuusikast kuni Ida-Euroopa juutide klezmer-muusika ja avangardistlike improvisatsioonideni. Tema klezmer-stiilis salvestatud heliplaadid on ülimenukad, tema kristallselge toon, virtuoossus, poeesia ja fantaasiarikkus köidavad nii plaadisõpra kui ka suurt auditooriumi.

Klezmer (mis tähendab jidišis ‘muusikat’) on Ida-Euroopa juutide traditsiooniline tähtpäevade muusika, mida mängiti pulmades ja muudel pidustustel Venemaa, Poola, Valgevene, Moldaavia, Rumeenia, Ukraina, Balti riikide ja Ungari juudi-kogukondades.

Ühena elavaloomulise klezmeri esindusmuusikutest maaimas David Krakauer käib ringreisidel koos oma ansambliga Klezmer Madness! Kuigi nende muusika juured on sügaval traditsioonilise klezmeri juures, segab ansambel neid nii jazzi, rocki, funky ja hip-hopiga, andes „vanale“ klezmerile tänapäevasema maigu.

YouTube video
Vaata YouTube videot

David Krakauer on ka üle maailma nõutud külalissolist. Tema hiljutised koostööd on olnud selliste ansamblitega nagu Tokyo String Quartet, Kronos Quartet, Emerson String Quartet, Lark Quartet, Eiko and Koma, Orquesta Sinfonica de Barcelona ja Brooklyn Philharmonic Orchestra. Krakauer on 8 aastat olnud Aspen Wind Quintet’i liige ning tal on kestvad suhted ka mitmete festivalidega nagu Marlboro Music Festival, Norfolk Chamber Music Festival ja Aspen Music Festival. Krakauer on välja andnud mitmeid heliplaate: “A New Hot One!”, “The Twelve Tribes”, „Klezmer, NY“, „A Klezmer Tribute to Sidney Bechet“, „Klezmer Madness“, „Rhythm and Jews“, „Jews with Horns“, „In the Fiddler’s House“, jne. Temast on ilmunud artiklid ajalehtedes The New York Times, The New Yorker, The International Herald Tribune ning ajakirjades Downbeat, Jazz Times, Jazziz ja Chamber Music. Krakauer’s Klezmer Madness’i kontsert 2005. aastal valiti AllAboutJazz – New York’s Best of 2005 aasta parimaks kontserdiks.

Krakaueri enda sõnul on praegune aeg klezmeri-mängijale väga huvitav, sest muusikud kuulavad vanu salvestusi ning leiavad neis uut vabaduse hõngu ja mängulisust. „Luues uut pala peab see muusika olema tantsitav, kuid samas veider ja väänlev, ühesõnaga – klezmeri hullus! Kuid nii uutes kui vanade lugude tõlgendustes üritan ma pidada kinni põhilisest klezmeri vormist. See on muusika, mida mu ida-eurooplastest vana-vana-vanemad on mänginud aegade algusest peale ning ma olen uhke, et saan jätkata nende suurepäraseid traditsioone.“

Piletid hinnaga 250.- ja 200.- (õplane, tudeng, pensionär) müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades.
Kontsert toimub koostöös Juudi Süvakultuuri Festivaliga „Ariel“