Klima Kalima kollane kontsert

16. jaanuar 2009

22. jaanuaril võib Teater NO99 Jazziklubis kuulda muusikat ansambli Klima Kalima viimaselt albumilt “Chasing Yellow”.

Chasing Yellow
Klima Kalima
(Saksamaa)
22. jaanuaril kell 21:30
Teater NO99 Jazziklubis

Chasing Yellow on Berliini originaalse jazzitrio viimane album, millega ansambel annab 10 kontserti Skandinaavias, neist viimase Tallinnas. Ansambli hing kitarrist ja helilooja Kalle Kalima on Eestis hästi tuntud. 2004. aastal musitseeris ta Jazzkaarel koos Jaak Sooäärega, 2006. aastal asambliga Johnny La Marama ja nüüd tuleb ta ansambliga Klima Kalima. Johnny La Maramal tuli tookord Von Krahlis esitada mitu lisapala ja kuulajate arvamusküsitluses kontserdile jagus aina kiidusõnu stiilis: “Superhüpermegagiga! Negatiivne oli see, et üks lisalugu jäi puudu.” Jaak Sooääre sõnul on Kalle Kalima üks Saksamaa parimaid kitarriste, võimsa rokiliku energiaga ja väga avatud mõttelaadiga muusik.

Kalle Kalima ise leiab, et jazzi põhitõdedeks on loovus, vahetu improvisatsioon ja rütm. Spontaanse esinemise puhul tuleb ka väljaantud energia kõige paremini tagasi. Vahel teeb talle muret see, et noorem põlvkond seostab sõnaga jazz midagi vana ja magusat. Kui aga nimetada oma asja “Johnny-funkiks”, “kõrbenud saiadeks”, või “kollaseks muusikaks”, joostakse murdu.
Seegi kord üllatab Kalle Kalima oma fänne, natuke õrritab, kruvib pinget, vabastab sellest ja jagab energiat. Tasub tähele panna sedagi, et aasta tagasi võitis trio Saksa “Uue Muusika” auhinna, mis tähendab, et antud ajahetkel olid nad oma žanris mõjusaimad muusikud.

Kalle Kalima on teinud koostööd trompetilegendi Tomasz Stanko, multiinstrumentalist Jimi Tenori, saksofonist Daniel Erdmanni, bassist Chris Dahlgreni, kitarrist Marc Ducret’, pianist Mircea Tiberiani, trummar Maurice De Martini ja paljude teistega. Kalima virtuoosne kitarrimäng on tuntud ansamblitest Babybonk, Rhythm Taxi, Soi Ensemble, Nuijamiehet, Momentum Impakto, Sonny Heinilä Band, Klima Kalima jt. Oma viimase bändi nime kohta ütleb kitarrist, et see tähendab kliimat – atmosfääri, mille bänd loob oma mänguga.

Oliver Steidle on Nürnbergist pärit trummar, kes osaleb aktiivselt Berliini muusikaelus. 2003. aastal esines ta Jazzkaarel ansambliga Der Rothe Bereich, mille ridades pälvis ta ka aastal 2006 Saksa “Uue Jazzi” aastapreemia. Ta on mänginud Euroopa nimekate muusikutega nagu Tomasz Stanko, David Friedmann, Louis Sclavis, Dominique Piffarelly, Ernst Reijsiger, Carlos Bica, Alexander von Schlippenbach, Aki Takase, Nils Wogram.

Oliver Portratz on nagu Kalle Kalima ja Oliver Steidlgi õppinud Hanns Eisleri nimelises Konservatooriumis. Tema partnerite hulka kuuluvad paljud saksa uue jazzi silmapaistvad muusikud nagu John Schröder, Christof Lauer, Christopher Dell, Daniel Erdmann, Carsten Daerr jt.

Piletid hinnaga 125.- ja 100.- (tudeng, pensionär) müügil Piletilevi müügikohtades ja enne algust kohapeal.

NB! Teater NO99 Jazziklubis on vanusepiir 18 eluaastat!