Kogemused tõid Nõmme Jazzi konkursi võidu Mette Juulile

20. mai 2007

Nõmme Jazzi noorte jazzmuusikute konkursist osavõtjate tase muutub iga aastaga kõrgemaks, tunnistasid Ivo Heinloole korraldajad. Loe ülevaadet konkursist.

18.-19. mail toimunud Nõmme Jazzi noorte džässartistide konkursi võidud läksid seekord põhjamaadesse. Kogemused tõid lauljate seas võidu taanlannale Mette Juulile. Esmakordselt kavasse lülitatud saksofonide kategoorias tunnistas žürii parimaks Soome neiu Pauliina Pohjolaineni esituse.

Konkurssi käis kuulamas Ivo Heinloo.

Sel aastal võtsid konkursil üksteiselt mõõtu lisaks vokalistidele saksofonimängijad. “Tahtsime anda võimaluse ka instrumentalistidele,” selgitab Nõmme Jazzi korraldaja Toivo Unt. “Sarnane konkurss Riias alustas paar aastat tagasi kohe paralleelselt instrumentalistide vooruga, meil on seni võistelnud vaid lauljad.”

Selge, et lauljad mõjuvad atraktiivsemalt, ent nii põnev pill nagu saksofon ei jäta samuti kedagi külmaks. “Mõned saksimängijad kõlasid juba nagu professionaalid,” pidi poolfinaali lõppedes noorte pillimeeste kõrget taset tunnistama ka konkursil heli eest hoolitsenud Ryo Kawasaki. Järgmiseks aastaks lubavad korraldajad instrumentalistide konkursi kindlat jätkumist, fookus langeb aga siis juba teisele džässis üldkasutatavale pillile, nimelt kitarrile.

Poolfinaalis pidid noored artistid esitama kolm lugu – ühe ilma saateta, ühe kiire- ning ühe aeglaseloomulisema pala. Finaalis tegi igaüks kaks muusikalist etteastet. Kokku tähendas see umbes 60 lugu kahe päeva jooksul. Selle muusikalise maratoni vapralt vastupidamise eest vääris suurimat aplausi noori soliste toetanud saatebänd koosseisus: Siim Aimla – saksofon, Tuomas Kauppi – klaver, Tero Tuovinen – bass, Eno Kollom-trummid.

“Žüriil mingeid erimeelsusi ei olnud, igaüks andis oma punktid ja nii see otsus tuligi,” rääkis žüriisse kuulunud Anne Erm peale tulemuste väljakuulutamist. “Kuigi peab ütlema, et lauljate osas olid punktivahed väga väikesed.”

Eesti muusikutel läks tihedas rahvusvahelises konkurentsis hästi. Lauljatest pääses finaali kaks ning saksofonistidest üks artist. Iseäranis tuleb kiita Narva Muusikakooli õpilase Aleksander Paali südikat esinemist, kes pälvis saksofonistide kategoorias tubli kolmanda koha Pohjolaineni ning türklase Meric Dermicoli järel. Lauljatest jõudis auhinnalisele kolmandale kohale ja kordas sellega eelmise aasta saavutust Kadri Voorand. Otsakooli esindas finaalis Reelika Ranik ning pisut jäi lõppvooru jõudmisest puudu Jana Abzalonil.

Erilise lavalise sarmiga särasid teiste Balti riikide noored lauljad, kokkuvõttes teise koha saavutanud leedulanna Kristina Svolkinaite ja Läti tõusev täht Jana Polence. Lauljate konkursi ainus meessoost osavõtja Alexander Lövmark kuue parema hulka ei murdnud.

Võitja Mette Juul on õppinud Kopenhaageni Rütmimuusika Konservatooriumis ning esineb praegu oma ansambliga väiksematel lavadel, põhiliselt Kopenhaagenis. Nõmme Jazzi 2007. aasta konkursi võidu puhul sai ta võimaluse esineda nii Jazzkaarel kui ka Pori Jazzil, samuti Istanbuli džässiklubis Nardis.