Kumu dokumentaal: paruness Pannonica Rothschild´i lugu

21. september 2009

9. detsembril näidatakse Kumus filmi “The Jazz Baroness”, mis räägib Pannonica Rothschildist, Thelonious Monki toetajast ja kaaslasest.

Kumu dokumentaal: “Jazz´i Paruness” / “The Jazz Baroness”
Rež Hannah Rothschild, Suurbritannia 2008, 83 min
9. detsember kell 18.00 Kumu auditooriumis
koostöös PÖFFiga

Paruness Pannonica Rothschildi (Nica) elusaatus muutus totaalselt pärast Thelonious Monki pala “Round Midnight” kuulamist. Loobudes sünnipärasest rikkuseküllasest ja luksuslikust elust, jäi Nica selle asemel, et naasta oma mehe juurde Mehhikosse, New Yorki ja pühendas ülejäänud elu, jäägitu kire ja armastuse jazzile.

Temast sai jazzmuusikute patroon ja kaitseingel, eriti bebop-geeniuse Thelonious Monki jaoks, kellele ta kujunes ligi kolmekümneks aastaks innustajaks, hingeliseks ja vaimseks kaaslaseks. Nica ei kõhelnud võtmast vangistust narkootikumide omamise eest Monki asemel enda kanda, harvad polnud juhud, kui ta maksis jazzmuusikute võlgu, üüri või oli neile mõnel muul moel toeks.

Talle on pühendatud üle 20 muusikateose. Ajakirjandus valgustas ta elu aga ikka omasoodu: Nica armastab musti mehi; Charlie Parker suri Nica hotellitoas üledoosi tõttu; paruness jättis maha oma viis last ja mehe, kuid elab 306 kassiga jne. Dokumentaal toob meieni seiku Nica altruistlikust, rahutust ja leegitsevast elust ning pakub rohkelt head jazzmuusikat.