Kumu ÖÖs oli asju

24. juuni 2008

20. juunil toimunud kolmas Kumu ÖÖ on taaskord edukalt mööda saanud. Kava oli kirju, ulatudes rokist elektroonilise muusika ning filmideni.

20. juunil toimunud kolmas Kumu ÖÖ on taaskord edukalt mööda saanud. Kava oli kirju, ulatudes rokist elektroonilise muusika ning filmideni. Küllap leidis igaüks sealt endale midagi sobivat, usub Marje Ingel, kes vahendab muljeid jazzkaar.ee lugejaile.

Intiimsemat meeleolu pakkusid norra lauljatar Susanna ning prepareeritud klaverist keelpillitämbreid otsiv ja leidev Hauschka. Visuaalidega lummasid Es ehk Sami Sänpäkkilä ja Planningtorock. Oma plaate esitlesid eesti koosseisud Maikameikers, UMA, Stella ja Cloudspeak. Ansambli Köök plaati tuleb veel oodata, see jõuab müügile alates juulikuust. Kõige rohkem rahvast tõi kokku peaesineja The Orb, Kumu suur saal oli publikut puupüsti täis ning kuulajaid jätkus ka saali viivasse koridori. Üles astusid ka They Came From the Stars I Saw Them ning DJ-d Orav ja Aivar Tõnso.

Festivali mosaiiksest kavast jäid siinkirjutajale eredaimalt meelde islandi rokkansambel Mugison ja leedu elektroonilise muusika bänd Fusedmarc, kes oli õigustatult Kumu ÖÖ kõige viimaseks esinejaks jäetud.

Mugison pääses lavale üsna festivaliöö alguses, kui kõik kuulajad veel kohalegi polnud tulnud. Sestap oli Kumu sisehoovi lavaesine pooltühi. Oma lugudes raskemeelse rokkari mulje jättev islandlane Mugison ehk Örn Elías Guðmundsson paistis lavalt pigem humoorika mehena. Rõhutatult tavalise ja üldse mitte rokipärase välimusega, ruudulises pintsakus ja pükstes, tembutas ta pidevalt, kord trummikomplektist taldriku eemale tassimise, kord enda karjete lindistamise ja laulude taustale korduma panemisega.

Muusikaliselt on Mugison vaieldamatult tõsiseltvõetav, kõlades oma käriseva häälega nagu segu Kurt Cobainist ja Tom Waitsist. Ta on trubaduur, kes läheb oma püüdlustes lõpuni välja. Tema kodulehelt www.mugison.com võib lugeda, et viimase albumi kallal töötades “ulgus” ta pea kolm aastat oma garaažis ega tulnud enne välja, kui kõik laulud kostusid ehtsate ja headena. “Kutsuge teda kasvõi skisofreenikuks, kuid niisugune on tema endale võetud kohustus.” Ta lubas endast kõik anda, maksku mis maksab, tegigi seda ning muusikas on see selgesti kuulda.

Fusedmarci etteaste pani läbi öö kestnud festivalist väsinud kõrvadele ning jalgadele vaatamata kaasa elama kogu hinge ning iga keharakuga. Kui Planningtorocki puhul kippus tähelepanu esinejalt videoekraanile nihkuma, siis Fusedmarci puhul oli see vastupidi. Pulsseeriv muusikamasin haaras kuulaja nii täielikult endasse, et ekraanile kuvatud videomaterjal jäi kõrvaliseks ja ununes lõpuks hoopis.

Eriti sügava mulje jättis lauljatar, kelle häälematerjal sarnanes küll kohati Björkiga, kuid teda kontserdil kuulates sai selgeks, et ta ei matki kedagi ning astub kindlalt enda valitud teel. Sama võib öelda kogu bändi kohta, keda ansambli kodulehe http://fused.scene.lt andmetel on nimetatud Baltikumi üheks kõige huvitavamaks muusikaprojektiks. Kahtlemata väärivad nad rahvusvahelist tuntust ja tunnustust.