Kuum britiameerika funk-nu-jazz Tallinnas

18. jaanuar 2005

Briti nuujätsarite kamp Mr. Gone tuleb pärast kolmeaastast pausi võimsalt tagasi Eesti kontserdilavadele, kaasas ameerika funk-jazzi kuulsus, trompetist Eddie Henderson.

Neljapäeval hullutas trompetist EDDIE HENDERSON ja brittide MR.GONE SOUL-FUNK Rock Cafe´sse kogunenud rahvast pea südaööni. Muusikud tilgutasid kuulajatele osavalt helget funky-adrenaliini.

Rock Cafe´sse koondunud mõnesajapäine publik tantsis innukalt Mr. Gone´i õlitatult sujuvas ja erksas funkymelus, millele trompeti- ja flüügelhornivirtuoos Henderson lisas vaimukalt jazzivaid soolosid. Õhtu esimeses pooles sai enam sõna bänd, kelle bassi, saksofoni, kitarri ja klahvpilli helivalangud ei lasknud pingel raugeda. Kesköö lähenedes jäi üha rohkem rambivalgusse Henderson.

Jazzkaare veebitoimetus käis kohal ja rääkis nii publiku kui esinejatega. Muljetest saate lugeda lähiajal siitsamast Jazzkaare veebilhelt.

Eddie Henderson ja Mr. Gone Soul-Funk annavad koos vaid kolm kontserti. Lisaks Tallinna kontserdile mängitakse kahel õhtul Londonis mainekas Jazz Cafes, kuhu piletid on juba välja müüdud.

Kuigi esmaspäeval jäid tuhanded lennud New Yorgist ära, startis lennuk, millega Eddie Henderson lendas teisipäeval Londonisse, vaid tund hiljem. Kolmapäeva lõunaks peaksid kõik muusikud Tallinnasse jõudma, et siin veidi puhata ja ringi vaadata enne neljapäevast kontserti, mida nad ootavad põnevusega. Võimalik, et DJ Simon T. Bramley (alias Mr. Gone) proovib Tallinnas kätt ka DJ-na. Kindlasti on tal kaasas ka oma bändi heliplaate.

Eddie Henderson on üks vähestest trompetimängijatest, kes on tugevalt mõjutust saanud Miles Davis’e varajasest fusion-perioodist. Lisaks enda grupile mängis ta koos John Handy, Tyrone Washingtoni ja Joe Hendersoniga. Tuntuse saavutas ta Herbie Hancock seksteti liikmena (1970-1973), kuid ka tema enda looming on saanud sooja vastuvõtu osaliseks fusion’i, funk’i ja hiphop’i fännide seas, eelkõige laialt sämplitud lugudega “Kumquat Kids” ja “Kudu”.
Henderson on koostööd teinud Art Blakey ja Charles Earlandiga tema legendaarsel “Leaving this Planet” sessioonil ning 80ndail ka musitseerinud koos legendaarse Pharoah Sandersiga.
Selle muusikaga ei ole Henderson alates 1970ndatest USAst väljaspool üles astunud. Nüüd on see kahel korral toimunud, mil Hendesoni taustajõuks on olnud Briti fusion-eksperdid Mr. Gone, täpselt taasluues seda unikaalset jazz-funk-fusion soundi. Nüüd avaneb ainulaadne võimalus näha ja kuulda legendaarset muusikut funk-soul-jazz’i 70ndate murdeaastatest. See viib teid tagasi aega joovastavasse perioodi, kus parimad helid tuletavad meelde selle aja suuri – Grover, Herbie, Donald, Ronnie, Crusaders ja loomulikult ka Roy Ayers oma tipphetkil.

Briti kuum nu-grupp Mr. Gone on siinsetele uue jazzi sõpradele tuttav juba 2002. aastast, mil nad toonase Kevadjazzi raames esinesid Tallinnas. Nüüd tulevad nad võimsalt tagasi, kaasas ameerika funk-jazzi kuulsus, trompetist Eddie Henderson. Mr. Gone’i nu-jazzis liituvad moodsad hüpnorütmid, elegantsed elektroonilised remiksihelid, jazzisoolod ja tänase päeva peibutav hõng. Mr. Gone’le iseloomuliku värvi annab puhkpillide sektsioon. Mängitakse moodsat klubibiitidega nu jazzi, millest ei puudu ka improvisatsioonid.
Leicesterist pärit bassist ja DJ Simon T. Bramley on Inglismaa jazz & funk ringkondades tuntud mees, eriti oma ansamblitega Afro Elements ja Mr. Gone. Viimases sulavad tantsulikult füüsilisse nu-jazz-vormi Bramley eklektilised muusikaarmastused: Duke Ellington, Herbie Hancock, Brasiilia muusika, Earth Wind & Fire ja Jeff Lorber.
Lisaks Mr. Gone’le tuntakse Simonit ka kirgliku DJ-na. Ta esineb Inglimaa ja paljude teiste Euroopa maade klubides ja jazzifestivalidel. Kõik Mr. Gone’i plaadid on pälvinud inglise kriitikute ja DJ-de poolehoiu. Mr. Gone’i viimane plaat “Looking at The Future 2” on Inglismaal bestseller, Euroopas soositud ja välja antud ka Austraalias ning hiljuti Venemaal.
2003-2004 on Mr. Gone töötanud Afro Elements debüütalbumi kallal, mis ilmub peagi USA plaadifirma Shanachie Records alt. Albumil mängivad paljud Mr. Gone live-bändis kaasa tegevad muusikud. Lisaks on Simon töötanud ka koos endise Down The Bone liikme Chris J. Morganiga abumi kallal, mis salvestati ja miksiti kokku New Yorgis stuudios, kus on oma parimad lood teinud Masters At Work. Albumil soleerivad Cindy Mizell ja Benny Diggs, vokalistid, kes on oma hääle andnud paljudele alates Tina Turnerist kuni Lenny Kravitz’ini. Plaat peaks ilmavalgust nägema 2005. aasta kevadel.