Kuuma Kuuba muusika jõuab juulis Tallinna

11. juuni 2004

Teisipäeval, 27. juulil esineb Pirita Kloostri varemetes Eliades Ochoa Kuubalt koos oma orkestriga El Patria legendaarse Buena Vista Social Clubi ridadest.

Juuli lõpus Tallinnas esineva Eliades Ochoa rahvusvaheline kuulsus sai alguse 1996. a, kui tuntud ameerika muusiku Ry Cooderi eestvedamisel valmis album Buena Vista Social Club, mis tutvustas maailmale tõelist Kuuba muusikat. Album pärjati Grammyga ja see kutsus esile latinomaania võimsa laine.

Järgnesid albumid “Sublime Illusion” ja “Tributo al Cuarteto Patria” ning osalemine projektis CUBAFRICA koos tänavusel Jazzkaarel esinenud aafrika muusiku Manu Dibangoga.
Eliades Ochoa emotsionaalne hääl, meisterlikud kitarrisoolod ning hea huumorimeel, mis on sama kuulus Santiagos kui tema kauboikaabu, leiab väljenduse suurepärastes quarachades. Eliades Ochoa kolmas album “Estoy Como Nunca” pärjati 2003. a juulis Grammyga kategoorias Best Traditional Tropical Album.

Kuuba muusikat tuntakse maailmas peamiselt “Buena Vista Social Club” filmi järgi, kuid isegi siis, kui kitarrimängija ja laulja Eliades Ochoa selles filmis kaasa ei teeks, oleks ta nimi niikuinii tuntud kõikides latino maades. Ta esindab mitte ainult salsat, vaid traditsioonilist ja vanaaegset “son” žanri – kuuba traditsioonilist maalähedast muusikažanri, mille kaanonid olid loodud peamiselt eelmise sajandi 1920ndatel aastatel.

Eliades Ochoa osatähtsust kuuba muusikas on raske üle hinnata. Kogu oma muuseumlikkuse juures demonstreerivad muusikud ja nende muusika oma elujõulisust. Nende pakatavat elujõudu saavad kadestada ka paljud kaasaegsemad suurvormid. Teadmata “son” ja selle pealinna- Santiago de Cuba- realiteete on küllaltki raske analüüsida kõiki üksikasju, kuid ka ilma nendetagi on selge, et tegu on autentse rahvusliku kunstiga, mis on traditsiooniliste suurvormide raames saavutanud meisterlikkuse kõrgema taseme.

Tõeline guahiro
Santiago de Cuba tänavanurgal kitarri sõrmitsedes ei aimanud üheteistkümneaastane Eliades Ochoa, et see tänav on tema esimene lava, juhuslik möödakäija esimene kuulaja ja kellegi visatud peenraha esimene honorar.
Ta jätkas mängimist erinevates linnakvartalites küll ühes, küll teises kõrtsis ja oma esimese trio loomise hetkeks oli Eliades Ochoa tuntud kogu Santiagos. 1963.aastal alustas ta tööd raadiosaates “Trincha Agraria” (“Külakaevik”), mis oli orienteeritud revolutsiooniliselt meelestatud maaelanikele. Saate tegemisele pühendas ta kümme aastat. Pärast seda hakkas ta tegutsema Santiago muusika keskuses “Casa de la Trova” (“Trubaduuride maja”). Alguses grupis “Quinteto Oriente”, seejärel “Septeto Tipiko” ja lõpuks “Cuarteto Patria”, kus Eliades Ochoa täidab muusikalise juhi, soolo-kitarrimängija ja laulja ülesandeid.
Harmooniline kitarr, mis muusiku osavates kätes muudab häält ja kõlab kui tavaline kitarr, ning guahiro kaabu (guahiro on valget rassi kuuba talupoeg) muutusid muusiku tunnusmärkideks meenutamaks tema muusika ja tema enda ehtsat rahvuslikku talupojapäritolu.

Revolutsioon ja “Cuarteto Patria” muusika
Kuubal on kõik revolutsioonihõnguline. Erandiks polnud ka muusikaline ansambel “Cuarteto Patria”, mis asutati 7. novembril 1939. aastal ja sai nime revolutsioonilise ajalehe järgi, kelle loojaks ja kauaaegseks juhiks oli tulihingeline revolutsionäär Jose Marti.
1978. aastal võttis Eliades Ochoa vastu ettepaneku saada ansambli muusikaliseks juhiks. Tuntud kuubalane laiendas repertuaari ja muutis muusika rütmilist mustrit, mis avaldus pillide valikus: kitarr, trumm, kellukesed, marakas, klahvpillid.

Kuuba estraadi eakad tähed
1996. aastal saabus päikeselisele saarele kuulus ameerika muusik Ry Cooder, kes tuli spetsiaalselt kohtuma legendaarsete “soneros” muusikutega, kelle tähelend langes 1930.-1950ndatesse aastatesse. Selle reisi tulemusena tekkis tõeliselt vägev album “Buena Vista Social Club”, mis tutvustas maailmale ehtsat kuuba muusikat ja pärjati Grammy auhinnaga. See omakorda tekitas tugeva latino-muusika laine mitte ainult Ameerikas, vaid ka kogu maailmas.

“Buena Vista Social Club” oli üks suuremaid muljet avaldavaid sündmusi 1990ndate aastate muusikaäris. Kuuba muusika ümber koondus vaimne- ja finantsaktiivsus, mida nimetatakse ka maailmamoeks. Täielikus kooskõlas showbisnise reeglitega tegid kuuba pensionärid oma edu kaubaks, andes välja albumi albumi järel sildi all “Buena Vista Social Club presents”. 94-aastane patriarh Compay Segundo ja tema noor 55aastane partner Eliades Ochoa demonstreerisid oma suurepärast vormi. Muide, brändilt Buena Vista muud oodata ei saanudki – firma garanteeris.

Buena Vista Social Club
1999. aastal tegi Wim Wenders dokumentaalfilmi, mis rääkis legendaarsetest muusikutest ja nende võluvast “muusika tegemise” protsessist kuuba moodi. Praegu on nad juba maailmaklassi muusikud, kes koguvad täissaale kõige suuremates ja mainekamates esinemiskohtades, kusjuures mõni aeg tagasi polnud nad tuntud ega kellelegi vaja, elasid tavalises vaesuses ega julgenud isegi unistada Carnegie Hall`is esinemisest ja maailmakuulsusest.
Wim Wendersi filmis näidatakse muusikute igapäevast elu – me näeme nende kodusid, neid koos sõpradega, laval, kohvikus. Need vaatlused loovad elava ja ereda pildi, võimaldades meil tunda selle elu kirjeldamatut atmosfääri, kuulda muusikat, mis allutab igat oma kuulajat ja paneb meid nutma ning naerma koos Kuubaga.

Sümbol, aatekaaslane ja tunnistaja
1990. aastate keskel ilmub Eliades Ochoa uus album “Sublime Ilusion” Charli Musselwait`i, David Idalgo ja Ry Cooder`i osavõtul. Albumi produtsendiks on John Wooler. See album, mis ilmus kogu maailmas, kogus presentatsioonide ajal Euroopas ja Ameerikas täissaale ja oli esitatud Grammy nominendiks Best Traditional Tropical and Latin Album kategoorias (Parim album traditsioonilise latino-ameerika ja troopilise muusika eest).

Eliades Ochoa kitarr ja hääl muutusid kuuba pealinna ja kogu saare traditsioonilise muusika sümboliteks, aga tema album “Tributo al Cuarteto Patria” oli muusikaliseks kingituseks grupi loomise 60. juubeliks, mille juht ta 1978. aastast oli. Eliades Ochoa on uuesti nomineeritud Grammyle Best Traditional Tropical and Latin Performance kategoorias.

Käesoleval ajal on Eliades Ochoa kuulus kui traditsioonilise kuuba muusika üks parimaid kitarriste ja lauljaid. Peale selle on ta ka Kuuba muusikamaailma arengu tunnistaja, väljapaistvate muusikute aatekaaslane.

2002. aasta mais kinkis Eliades kuulajatele uue albumi “Estoy como nunca” (Tunnen end kui kunagi varem), milles on esitatud tema loomingu parimad traditsioonid. Mees esitab oma laule plaadil koos Raul Malo ja David Idalgo`ga.

“Žiguli“ roolis
Eliades Ochoa ei jäta kunagi maha oma kaabut. Ta on lihtne ja heatahtlik, näeb välja samamoodi nagu jäädvustas teda Wim Wenders paar aastat tagasi. Võib-olla ainult aeg on lisanud paar kortsu näkku.
“Ma olen palju näinud,” räägib Ochoa. “Kauplesin tänaval loteriipiletite ja pähklitega, töötasin kingapuhastajana. Kuid alati oli minuga kaasas minu kitarr, ja armastus hoiab alati vormis.” Ta on jäänud kindlaks traditsioonilisele kuuba muusikale, olles kindel, et muusika peab olema selline, nagu ta on.
Oma kodumaal omab muusik autosid “Lada” ja “Mitsubishi”. Suitsetab kuuba sigareid ja joob kuuba rummi.
Muusikul on neli last, kuid “võib-olla on kuskil veel neli”. Teeb vist nalja, kuid kes teab – temperament on keeruline asi.

Autor Tiiu Truuvert
MTJ Events

Eliades Ochoa orkestriga El Patria (Kuuba)
27. juuli kell 20 Pirita kloostri varemetes
piletid 350-1000 krooni