Lady Summertime konkursi võitis sakslanna

30. juuli 2008

10.-12. juulil Soomes Kjaanis toimunud jazzlauljataride konkursi võitis Anne Czichowsky Saksamaalt.

10. – 12. juulil toimus järjekordne noorte jazzlauljataride võistlus Kesk-Soome suurima, kauni Oulujärvi äärses Kajaani linnas. Lady Summertime tiitli ning 1600 eurose (24 960 krooni) preemia teenis 27-aastane Anne Czichowsky Saksamaalt. Teise preemia 800 eurot (12 480 krooni) sai Kristina Svolkinaite Leedust ning kolmanda preemia 500 eurot (7800 krooni) Anna Buturlina Venemaalt.
Võimsa häälteenamusega sai Czichowsky ka publiku lemmiku tiitli.

Kohal viibis muusik ja Nõmme Jazzi korraldaja Jaanika Ventsel, kes vahendab oma muljeid.

Võistlus, kus osaleb nii palju erinevate riikide esindaiaid, on alati huvitav ning pinget pakkuv. Peab tõdema, et eelmise aasta finalistid olid nähtavalt suuremate esinemiskogemustega ning siis kujunes finaalist elamusterohke kontsert. Tänavu oli võistluse tase ebaühtlasem.

9-liikmeline rahvusvaheline žürii hindas konkursi taset siiski kõrgelt ning üsna üksmeeles oldi ka esimese kolme koha valiku suhtes.

17 osalejaga poolfinaalis oli esindatud 15 riiki. Finaali 7 laulja hulka pääses ning Eestit esindas tublilt ka Viktoria Vasjura, kelle häälematerjal oli kindlasti konkursi huvitavaim. Tema oli tänavuse Nõmme Jazzi konkursi finalist.

Leedu lauljannadest pääses finaali koguni 2 lauljat – Nõmme Jazzi 2007 aasta II koha pälvinud Kristina Svolkinaite ning Riias Sony Jazz Stage võitnud Raimonda Vaiciute. Finaalis olid esindatud veel Türgi ja Hispaania lauljannad.

Millegipärast olid pea kõik võistlejad väga tagasihoidlikud ja kasutasid häält ainult poolel võimsusel ja sisemist energiat jäi väheks. Leedulanna Kristina Svolkinaite esitus mõjus küpselt ning oli huvitavate meloodiliste lahendustega, vahest jäi tema esituses puudu positiivset energiat. Kolmandale kohale tulnud särtsakas ja suurepäraselt svingiv Anna Buturlina oli aga oma vene eheduses lihtsalt võluv.

Stuttgartis elavale Anne Czichowskyle tõi võidu suurepärane musikaalsus, mõnus lavaolek ning hea kontakt publikuga. Poolfinaalis esitas ta saksa täpsusega, esmaklassilist tehnikat näidates loo “Donna Lee” ning väga lihtsalt ja liigutavalt lauldud “Body & Soul´i”. Finaalilugude “The Island” ja “In A Mellow Tone” esitus oli natuke vaiksevõitu, kuid lood olid ülesehituselt terviklikud ning soolod huvitavad. Anne sõnul tuli talle võit üllatusena ning ta on selle üle ääretult õnnelik. Paari kuu pärast on lauljataril valmimas oma ansambliga ka heliplaat.

Üksteise kõrval asuvad Kaukametsa kultuurikeskus ja Scandic Kajanus hotell on võistluse korraldamiseks suurepärane koht. Žüriiliige Toivo Unt on kindel, et just tänu korralikule, 500-kohalisele kontserdisaalile on esimest korda Lady Summertime lauluvõistluse näol tegemist tasemel show´ga ning noored artistid väärivad suuremat tähelepanu ja kontserditingimustele vastavat lava.

Konkursi programmi kuulus veel mitmeid kontserte linna Raeplatsil. Linnarahvale esinesid eelmise aasta võitja Meltem Ege Türgist, Petrescu trio ning ootamatu juhuse tahtel ka žüriiliikmed Toivo Unt ja Önder Focan, kes saatsid Soome noort esipianisti Aki Rissaneni.

Kajaani linnale paistab olevat meeltmööda, et neile tulnud uut kultuuritäiendust.