Lahkus Aleksander Rjabov

28. august 2005

27. augusti hommikul lahkus meie hulgast oma põlvkonna parim džässklarnetist Aleksander Rjabov.

27. augusti hommikul lahkus meie hulgast oma põlvkonna parim džässklarnetist Aleksander Rjabov.

Aleksander Rjabov polnud üksnes suurepärane klarnetist, vaid ka dirigent ja arranžeerija. Ta oli meie levimuusika grand old man, kes austas traditsioone, kuid oli avatud ka uutele tuultele.

Tema juhatatud ansambel „Synthesis“ oli esimesi, kes hakkas sünteesima erinevaid muusikastiile – näiteks džässi ja klassikat. Kunagist Leningradi stringorkestrit juhatades tegi ta aastakümneid tagasi unustamatuid salvestusi koos Marju Kuudi ja Uno Loobiga. Tollest ajast pärineb ka tema sõprus Neevalinna džässiguru ja multiinstrumentalisti David Gološtšokiniga, kes käis alles paari aasta eest maestro 75. sünnipäeval talle austust avaldamas ja temaga koos mängimas.

Klarnetistina oli Aleksander Rjabov eriline talent, kel olid kõik eeldused võtta nii ülikõrgeid noote kui mängida kaelamurdvas tempos improvisatsioone. Ta eelistus keskenduda klarneti toonile, mis võib eriti kaunis olla just madalamas ja keskmises registris. Tema soolod olid rahulikud, voolavad, kontrollitud ja loogilised. Mees teadis, mis ta tegi ning sellest on jäänud ka helijälg üheksale CD-plaadile.

Teate vahendas Jaak Ojakäär