Lase unistused voogama - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

14/10/2004 Lase unistused voogama

Uudised

Helilooja- ja näitlejaharidusega Tõnu Raadiku uusim CD, inglisekeelne “Flow Of Dreams”, viib unistuste ristteele, kuid kontserdikavas on ka uusi eestikeelseid laule.

TÕNU RAADIK “Flow of Dreams”
BonBon Jazz Lounge vol.10
21.oktoober kell 20.00

Helilooja- ja näitlejaharidusega Tõnu Raadiku uusim CD, inglisekeelne “Flow Of Dreams”, viib unistuste ristteele, kuid kontserdikavas on ka uusi eestikeelseid laule. Tõnu Raadiku ansamblis musitseerivad Jürmo Eespere, Are Jaama, Raul Vaigla ja Toomas Rull, laulab Tanel Padar.

Tõnu Raadik on produktiivne helilooja, kes kirjutab muusikat nii teatritele, filmidele, ansamblitele, solistidele kui ka oma lõbuks. Selles aitavad teda soliidne kogemustepagas ja pöörane anne, nagu kiidavad teda muusikutest sõbrad.

Muusikakeskooli lõpetas ta viiuli erialal Sulev Orgse klassis, edasi õppis Konservatooriumi lavakunsti kateedris näitlejaks ning lõpetas ka konservatooriumis Jaan Räätsa kompositsiooniklassi. Nukuteatris ja Noorsooteatris töötades kujundas ta etendusi muusikaliselt ja kirjutas ka ise mitmetele lavastustele muusika. Noorsooteatri lavastuses Valge tee kutse mängides tekkis hingesugulus näitleja Sulev Luigega, hiljem esitati Valgre muusikat koos kontsertidel ja salvestati kaks helikassetti – Läbi saju ja Läbi päikese. Koostöö rahvusooperiga Estonia algas lastemuusikaliga Puhh(1995) ja jõudis tõsise lavastuseni Vargamäe Tõde ja Õigus (2003), Pärnu Endlale valmis aga seiklustüki Tasuja muusika.

Ka filmidele on ta muusikat kirjutanud (Inimene, keda polnud, Ameerika mäed jt.) Tõnu Raadik sai nö rahvalaulikuks Kukerpillidele kirjutatud üdini positiivse heliplaadiga Tahan lennata. Plaadilugude kujundlikkus ja hea kooskõla tekstidega tõstsid ta otsemaid eesti populaarsemate laululoojate hulka. Kukerpillidega koos on ta mitu puuda soola ära söönud. Instrumentalistidest on olnud talle armsamad partnerid akordionist Henn Rebane ja Are Jaama. Instrumentaalansamblis Ristiisa liitus nendega veel Urmas Kõiv tuubal. Koostööd on teinud Tõnu Raadik paljude eesti muusikutega.

Viimased tosin aastat on Tõnu Raadik tegutsenud vabakutselise heliloojana. See on olnud loominguliselt väga inspireeriv ja tulemuslik aeg. Koos tippfotograafist abikaasa Ann Tennoga on nad väga palju reisinud ja talletanud mällu, kaunitesse fotoalbumitesse ja muusikasse erilisi muljeid ja meeleolusid.

Viimastel aastatel on Tõnu Raadiku omanimelisi heliplaate ilmunud ridamisi – Puhh, 1997, Lume varjude vahel, 1999, Pööripäev, 2000, Kadunud maailma teedele, 2003, Mereloomad, 2003 ja viimasena Flow of Dreams, 2004. Oma lauludes püüab ta tabada erilist meeleolu, otsib värskeid vaatenurki, poeetilisi tekste ja põnevaid esitajaid. Riho Sibul, Lauri Saatpalu, Marko Matvere, Liisi Koikson, Maarja, Tanel Padar jt. on osanud ta laule väga hästi lahti mõtestada. Ja kui autorile tundub mõne aja möödudes, et plaati võiks veel lihvida, siis teeb ta uue variandi otse iseenesest mõistetavusega – nagu juhtus plaadiga Lume varjude vahel.

Vähesed muusikud valdavad nii pillil kui partituuris erinevaid stiile ja suudavad leida kaheksa noodi seast kordumatuid kujundeid. Viimane heliplaat Flow of Dreams on Tõnu Raadiku loomingus mõneti teistsugune, sest sedapuhku on laulud kõik inglisekeelsed ja helimaastikud sarnasemad maailmapopile. Üha julgemalt astub viiulimees ja helilooja publiku ette ka oma laulude esitajana, sest kes siis veel, kui mitte autor, oskaks paremini esile tuua oma muusikalist sõnumit. Paljud vene ja prantsuse maailmakuulsad shansonjeed on olnud tagasihoidlikud lauljad, kuid võrratud esitajad ja loojad. Ja see ongi olulisim. Kontserdikavas Flow of Dreams kõlavad laulud nii eesti kui inglise keeles. Plaadil astuvad lauljatena üles Liisi Koikson, Tanel Padar, Maarja, Dave Benton, Heiti Kender ja Pappy Jewels.

Tanel Padar kaaslastega suutis seda, mida keegi teine veel teinud pole – tuua Eestile ihaldatud Eurovisiooni lauluvõistluse esikoht. Lapsest peale muusikaga tegelenud Tanel on õppinud koolipingis klarnetit ja saksofoni, laulnud kiriku-, laste ja poistekooris. 1998. aastal võitis ta konkursi “Kaks takti ette”, samal aastal nägi ilmavalgust uus rhythm and blues’i bänd Speed Free- 2001 ilmus album “Woman Knows”. Tanel on vaatamata peadpööritavale edule popmuusikas otsustanud jätkata rada, mis talle läbi aastate kõige südamelähedasem- hetkel on ta pühendunud enda bändile The Sun ning tegeleb uue plaadi ettevalmistamisega.