Laupäev: Mart Soo ja Marek Talts – vürtsikilu Meremuuseumis

24. aprill 2005

Laupäeva ennelõunal pakkusid kitarristid Mart Soo ja Marek Talts uudistajatele intiimses õhkkonnas kitarriarranžeeringuid seinast seina.

23. aprilli hommikul andis Jazzkaare festivalipäevale avalöögi kitarristide Mart Soo ja Marek Taltsi kontsert Paksu Margareeta tornis, kus asub tänapäeval meremuuseum. Varasematel aegadel asus seal suurtükiladu, oma humoristliku nime on torn saanud arvatavasti meremeestelt.

Mart Soo ja Marek Taltsi tegemisi käis uudistamas ja miljööd kirja panemas Jazzkaare veebireporter Eliis Vennik.

Aastasadu tagasi vaevalt, et seal taolist rahulikku muusikat kuulati – pigem kujutaksingi seal ette meremehelikku rõõmsat hõiskamist. Mart Soo ja Marek Taltsi esinemine oli tõeline vastand torni ajaloolisele taustale. Suurtükid hommikul ei paukunud ja 4,5 m paksused seinad ei vappunud rõõmsatest meremehelauludest.

Kontsert oli justkui mõni pehme äratus, mis viib sind kenale päevale vastu, lubamata midagi ja panemata ühtegi piiri. Rahu, ääretu kammitsetus ja esinejate hingestatus andsid hommikule värvi.

Enne kontserdi algust võis garderoobis kuulda pisukest pahameelt: inimesed olid tulnud kohale, olles kindlad, et piletit ei ole sellele esinemisele tarvis lunastada, kuid olid arvestamata jätnud fakti, et muuseumikülastus on siiski tasuline. Ometi ei märganud ma ühtki inimest, kes seetõttu kodutee uuesti jalge alla oleks võtnud.

Osa publikust oli torni tulnud nagu juhuslikult, istusid jopedega maha (see on muidugi mõistetav, sest saal oli tõesti jahe) ning kuulasid pisut „eestlaste tegemisi”. Ometi ei seganud see ürituse üldist miljööd – hoopis häirivam oli pisut liiga ere valgus, mis varjutas pisut muusikaelamust.

Tunnikeseks viidi publik reisile läbi jazzimaalima. Esitati nii kuulsate autorite palasid uues kuues, või nagu esinejad ise ütlesid „Pisut rohkem vürtsikilu moodi”. Ettekandele tuli ka parajas koguses omaloomingut, nii sai bossa-novast nurgelise rütmiga kama keefiriga ja bebopist sai hapukapsas verivorstiga. Esinejad kommenteerisid ise oma lugusid, kirjeldades elavalt, mismoodi nad mingit lugu enda maitsele kohandanud on.