Laupäeva õhtu Olav Ehala Päikserattal

18. august 2005

Laupäeval kell 20.00 kõlab Tartu Laululaval läbilõige Olav Ehala teostest seni oma suurimal autorikontserdil “Päikeseratas”. Kavas on 28 tuntud pala.

Laupäeval kell 20.00 kõlab Tartu Laululaval läbilõige Olav Ehala teostest seni oma suurimal autorikontserdil “Päikeseratas”, kus Tõnis Mägi ettepanekul on solistideks näitlejad.

Kontserdi organiseerijatega vestles Katre Pilvinski Jazzkaare veebitoimetusest.

Kontserdi peakorraldaja Ants Johansoni sõnul on Tartu Muusikafestivali SA eestvedajatel olnud ammu idee korraldada Tartu Laululaval tuntud klassiku kontsert. Olav Ehala võeti silmapiirile, kuna ta on väärt interpreet. “Esialgselt oli näitlejate laulma panemine hoopis Tõnis Mägi mõte, kuna näitlejad laulavad mõtet, mitte vormi ning nad toovad välja sõna tähenduse”, arutleb Johanson. “Hindan Ehala head huumorimeelt. Ta on alati vimpkade viskaja olnud”.

Suurkontserdi muusikajuhi Riina Roose sõnul kulgeb kontserdi ettevalmistus hetkel suure töö tähe all ja proovide hoos. “Olav Ehalaga olen koos töötanud pea 20 aastat ning tunneme ja teame üksteist väga hästi, mis on nii suure projekti ettevalmistusel plussiks”, sõnab Roose.

Muusikajuht hindab Ehala juures enim iseendaks jäämist, nii muusiku kui kolleegina. Seetõttu on Ehala looming võtnud eatu kuju. Roose lemmikuks muusiku repertuaarist on “Laul surnud linnust”. “Võimas tekst! Selle poliitilise sisu tõttu võeti laul kunagi raadiorepertuaarist maha”, teab Kiigelaulukuuiku liige Riina Roose rääkida.

“Päikeseratta” üks nimekamaid esinejaid Tõnis Mägi leiab, et Olav Ehala on meil praegu ainuke kergemuusika helilooja. “Ta on isetegija ja teda võib nimetada vanaks mohhikaanlaseks. Ta on klassik ja samas kihvt inimene, kellega on alati rõõm koos töötada”, tunnistab Mägi.

Laulja avaldab enim tunnustust Ehala töödest “Nukitsamehele” ja rokkooper “ Johnny’le”. “Ta on kirjutanud väga palju head muusikat. Ehalal on erakordne anne, ta on suur isiksus”, kiidab Tõnis Mägi.

Taasiseseisvuspäeva õhtul saab Tartu Laululaval näha Burattino-lennu laulvaid tähti Priit Võigemasti, Maria Soometsa, Evelin Pange jt. Samuti löövad kaasa Tõnis Mägi, Kiigelaulukuuik, Tartu Noortekoor ja Vanemuise Sümfooniaorkester ja ansambel koosseisus Ain Agan, Jaak Jürisson, Taavo Remmel ja Toomas Rull. Kontserti juhib Olav Ehala.

Aarne Saluveer, „Päikeseratta” dirigent kiidab Ehala lüürilisust
“Olav Ehala loomingus pole piiranguid. Ta on andekas ning pole vahet, kas tema lugusid vilistab kalamees või esitab neid meeskoor – kõigil õnnestub. Ehala on ise oma lood seadnud, andnud neile oma helikeele, mõned lood on rokilikud ja paljud räägivad armastusest.

Tema loomingut läbivad head ja olulise tähendusega tekstid, neis on kvaliteeti ja omapära. Minu jaoks on Olav Ehala eelkõige eeskuju ja õpetaja. Pedagoogina on ta väga nõudlik oskuste ja teadmiste osas. Igal muusikul areneb oma tegu ja nägu, kuid teoreetiline baas ja intellektuaalsus peab olemas olema.

Olen reisinud tütarlastekooridega mööda maailma ning olen erinevatele rahvustele kõige rohkem õpetanud “Kodulaulu”, kuna selle lihtsad sõnad, mis on kodu, kus on kodu jäävad väga hästi meelde. Väga sümpaatne lugu on “Võta mind lehtede varju”. Igapäevastes kiiretes tegemistes võiks sellist muusikat kauni lüürika pärast rohkem kuulata. See on hea võimalus öelda kellelegi, et sa meeldid mulle.”