Lauryn Hill ja Jamie Cullum Pori Jazzil

08. aprill 2005

16.-24. juulini toimuv Pori Jazz tähistab 40. juubelit kireva jazzivalikuga, kus maailmanimed nii avangardsest kui popjazzist.

Tänavuse Pori Jazzi kulminatsioon jääb vahemikku 21.-24. juuli, mil lisaks klubikontsertidele toimuvad ka kontserdid suurel Kirjurinluoto vabaõhulaval Kokemäe jõe kaldal.

Festivali sadakond kontserti annavad esindusliku läbilõike hetkel maailma jazzis toimuvast. Kuulata saab nii vanameistreid kui uustulnukaid, stiilimitmekesisus lubab bluesi, souli, funki, hip-hopi ja latiinorütme.

Jazzipidu toimub 9 esinemispaigas: üle 30 000 kuulaja mahutaval Kirjurinluoto Arenal, Jazz Centeris ja Voodoocity´s, Promenaadisaalis, Cafe Jazzis, Getz Clubis ja Getz Gardenis, Pori Teatris, Riverside Clubis, Jazzitänaval. Lisandunud on LP 40, hea lõõgastumispaik 2000 inimesele otse Kirjurinluoto juures.

Pori Jazzi erikülaline on ameerika saksofonist Kenny Garrett. Soome saabub ka kontrabassimängija Charlie Haden ning legendaarne löökriistamängija Roy Haynes. Sama masti mehed on ka hammondivirtuoosid James Taylorja Dr. Lonnie Smith .

Laulja-pianist Jamie Cullum kuulub nende noorte jazzmuusikute hulka, kelle plaadid troonivad ka popi müügiedetabelite tipus ja kontserdid müüakse välja tundide jooksul. Sun Ra´d tuleb meenutama Sun Ra Arkestra. Teatrit ja jazzi ühendab prantsuse grupp Urban Sax, kes festivalil ka varem publikut võlunud.

Viimastel aastatel on Pori Jazzi kavas olnud ikka üks mainekas noor soulilauljatar. Tänavuseks magnetiks on 30aastane Lauryn Hill, kes juba praegu hip-hopi ning r´n´b veterani staatuses. Lauljatar Maria Rita on latiinojazzi tõusev täht.

20.-22. juulil on Pori teater traditsiooniliselt avangardsema Ultra Music Meetingu päralt. Seekordsed teemaõhtud kannavad pealkirju Norra helimaastikud, Freedom Now ja A Taste of Rock n´Roll. Norra teema peakülalisteks on trompetist Arve Henriksen soolokavaga ning Eestiski käinud Supersilent. Freedom Now tutvustab freejazzi tippsaksofonisti Mats Gustafssoni ja ansamblit Atomic.

Piletihinnad on viimastel aastatel samaks jäänud. Jazzitänava kontserdid on tavapäraselt tasuta, keskmine klubihind jääb 20 euro piiresse. Kirjurinluoto maratonkontserdi pääsme eest tuleb loovutada 58 eurot. Piletimüügi info on festivali kodulehel.

Kontserdid Kirjurinluoto Arenal:
N 21.07 kell 15-21: Charlie Haden, 3 Big Palladium Orchestra, Galaxy Drums, Jamie Cullum
R 22.07 kell 15-21: Maria Rita, One For All, Galaxy Drums, Urban Sax
L 23.07 kell 14-21: Anna-Mari Kähärän Orkesteri, Jonny Lang, Sun Ra Arkestra, Lauryn Hill
P 24.07 kell 13-20: Louie Vega & His Elements Of Life, Barry Ivan White & Ten Pianos, Pori All Star Big Band & Kenny Garret & Ted Curson, Blacknuss