Leigo järvemuusikal Põhjala päev Mazuri ja Pohjoneniga

11. august 2006

12. augustil esinevad Leigo järvemuusikal Raivo Tafenau, Riho Sibul ja islandlanna Emiliana Torrini. Õhtu lõpetavad Kimmo Pohjonen ning jazziprojekt, mille koosseisus ka Marilyn Mazur, kirjutab Mari Hiiemäe.

12. augustil toimub Leigol tänavune viimane järvemuusika kontsert. “Meil ei ole peaesinejaid ega soojendajaid,” ütleb korraldaja Tiiu Tamm. Leigol on kõik muusikud võrdselt tähtsad ning kavva paigutatud on nad vastavalt sellele, kuidas nende esinemine tulevärgiga sobib, kirjutab Mari Hiiemäe 11.08 Äripäeva nädalaõpulisas Puhkepäev.

Leigo järvemuusika on vaimustav segu erinevatest meeleoluloomise vahenditest, millest muusika on ainult üks osa. Leigo muusikaüritustega käib kaasas suurejooneline ja läbimõeldud tulevärk, igavikulise meeleolu kujundab kaunis loodus. Leigo järvemaastikul on eriline aura, mille tule ja muusikaga rõhutatud mõju vist küll kedagi külmaks ei jäta. Esinejate valimise juures arvestatakse eelkõige seda, kes Leigo atmosfääriga sobiks ning seda võimendada oskaks.

Lavasid on kaks, õhtu jooksul liigub publik väikse järve lava eest lähedal asuva suure järve lava juurde. Leigo mahutab korraldajate sõnul väga palju rahvast ning seekord loodetakse publikut 10 000 inimese ringis.

12. augusti kontserti alustab väiksel järvel Tafenau & Sibul koostööprojekt. Riho Sibula kähedat vokaali toetavad Raivo Tafenau klaarid saksofonihelid, kahe mehe maskuliinne unelemine muusikas kannab sõnumit inimlikust headusest.

Emiliana Torrini jäkab unistamist, võttes appi kitarri ja klaverid. Torrini on kaunis lauljatar Islandilt, kes on Islandi parima hääle auhinna saamisega nimetatud Islandi üheks parimatest lauljast. Torrini laul on intiimne ja vaiksem, kui sellele järgnevad etteasted suure järve laval.

Programm jätkub Põhjamaade jazzprojektiga viie erineva riigi muusikute osavõtul. Laval saavad ainukordseks projektiks kokku jazzimaailma ühe omanäolisema ja hinnatuma löökpillimängija, ECMi all plaadistava ja Miles Davisega koos töötanud Taanis elava Marilyn Mazuri trio, kes on endale külaliseks kutsunud Villu Veski ja Kristian Blaki Fääri saartelt.
Põhjamaade jazzprojekti muusikud loovad meeldivalt jälgitavat, liigsete efektideta, samas meisterlikku muusikat. Sügavad toonid, tõsised ja karged meloodiad kirjeldavad põhjamaa karget ilu.

Tänavune Leigo Järvemuusika lõpeb Soome akordionimaagi Kimmo Pohjoneni esinemisega. Kimmo Pohjonen on käinud Eestis korduvalt varemgi. Seekord on tal uudisena kaasas saategrupp, kuhu kuuluvad kaks viiulit, vioola ja tshello. Pohjonen ise jätkab shamaanirituaale akordionil, kasutades pilli nii, nagu ükski teine akordionimängija ei kasuta ning ükski akordioniõpetaja kunagi ei õpeta. Leigol on Pohjonen esinenud ka 2003. aastal ning kuna korraldajate meelest sobis ta õhkkonda väga hästi, osusati ta uuesti kutsuda.

Pohjoneni mäng on võimas ja vallutav, segu futurstlikust kaosetunnetusest ning folkloorsest algest. Solisti helipuldis matistatud naeruvalingud ja joigumine on üldmeloodia kindel osa. Kasvava pingega kulgev esinemine meenutab rituaali, sünge valgus süvendab helide sugestiivsust. Valgusefektid on Pohjoneni esinemisega alati kaasas käinud, ka Leigo tulevärgi kulminatsioon on planeeritud just Pohjoneni esinemise ajale.

“Leigol on eriline atmosfäär,” ütleb korraldaja Tiiu Tamm ning arvab, et kuigi esinejad on erinevad, on Leigo loodusest, muusikast ja tulemängudest saadud elamus erinevate aastate lõikes sarnane.

Leigo järvemuusika 12. augusti kava:
17.30 Weekend Guitar Trio
19.00 Raivo Tafenau bänd ja Riho Sibul
20.30 Emiliana Torrini (Island)
21.45 Pőhjamaade Jazzprojekt. Marilyn Mazur Trio (M.Mazur , P. Jorgensen, A. Jormin) feat. Villu Veski (Eesti) ja Kristian Blak (Fääri Saared)
23.15 Kimmo Pohjonen-Samuli Kosminen Kluster ja Proton String Quartet (Soome)

Piletid eelmüügis 250 krooni, kohapeal 280 krooni