Live modernhelide ja kitarr-klaveri fantaasiaga

20. september 2004

Jazzkaare sügishooaeg jätkub. Taani ja prantsuse improviseerijad pakuvad heliseiklusi uudishimulikule kuulajale.

Kell 19.00 JAZZTRIO CHROCH (Taani)
Kell 21.00 SOPHIE AGNEL & OLIVIER BENOIT (Prantsusmaa)

Jazzkaare sügishooaeg jätkub. Taani ja prantsuse improviseerijad pakuvad heliseiklusi uudishimulikule kuulajale. Mõlemad koosseisud kasutavad tavapillidele lisaks ka elektri pakutavaid võimalusi. Tegemist on erinevate isiksuste ja vastavalt sellele ka erineva muusikaga, mida ühendab sarnane kirg heliseikluste järele.

Alates 1997. aastast Kopenhaagenis tegutsev spontaanse muusika trio Chroch koosneb Carl Nielseni nimelise muusikaakadeemia kunagistest kasvandikest. Ansambli nimi tuleb liikmete eesnime kahest esimesest tähest – Christoffer Sten Møller (klaver, klahvpillid, trompet, hääl), Robert Cole Rizzi (kitarr, elektroonika, löökpillid), Chano Olskær (löökpillid, hääl).
Nende hoiak on avangardne, suhtumine vaba ja humoorikas ning muusika üllatusterohke. Viimasel ajal on trio eksperimenteerinud uue muusikahübriidiga – spontechno’ga, mis kujutab endast spontaanse jazzimprovisatsiooni ja elektroonilise techno-muusika mikstuuri. Vürtsi lisamiseks kasutab trio mõnikord ka Ameerika poeedi Richard J. Rizzi sõnakunsti lisamist helidele.
Trio Chroch loob novaatorlikku ja kujutlusvõimega muusikat, mis püsib lakkamatus dialoogis kuulaja-vaatajaga ning ümbritseva keskkonnaga. Nimetagem seda 21. sajandi vaba muusika kõla otsinguks. Lisaks arvukatele esinemistele kodumaal ja Rootsis on ansambel tuuritanud korduvalt USA-s, Saksamaal ja Kanadas.
Inimene, kes satub Trio Chrochi kontserdile, teeb koos nendega läbi rännaku läbi värviküllaste helikollaažide, milles stiilidevahelised piirid varisevad kokku ja avanevad uued muusikalised maastikud.
Diskograafia: Live at Dexter 2000 & Live in New York 2001

Pianist Sophie Agnel ja kitarrist Olivier Benoit Prantsusmaalt mängivad abstraktseid duett-dialooge totaalse müra ja täieliku vaikuse vahemikust. Pariisi duo kaldub oma loomingus vaba improvisatsiooni ja elektroonika poole. Klassikalisest avangardist tuntud prepareeritud klaver sobitub rockenergiat purskava kitarriga.
Mõlemad muusikud on alates 1990. aastate algusest olnud tihedalt seotud just seesuguste eksperimentidega, lüües kaasa paljudes gruppides ja koosseisudes inimestega, kelle loomingulised mõtted liiguvad samal lainel. Agnel on näiteks musitseerinud koos elektroonika- ja lindimanipulaatori Lionel Marchetti’ga, elektroakustilisi seadeldisi kohtleva Jerome Noetinger’iga ning koos saksofonist Michel Doneda ja harfimängija Hélène Breschand’ga. Teda võib kuulda ka mängimas paljudel heliplaatidel.
Benoit omalt poolt on mänginud nii kasinates duokoosseisudes saksofonist Jean-Luc Guionnet’ga kui ka 25-liikmelise Grand orchestre d’improvisation ridades. Ta on musitseerinud paljudel improfestivalidel ning tema tegevus on kandunud väljapoole oma kodumaa piire.
Diskograafia: Rip-Stop 2004

Pilet ühele kontserdile 100.-/75.- (tudeng, õpilane, pensionär), päevapilet 150.-/100.- (tudeng, õpilane, pensionär) Piletipunkti ja Piletilevi müügikohtadest ning internetist www.piletipunkt.ee ja www.piletilevi.ee.