Lõuna-Aafrika päike taas Eestis!

16. september 2008

Eelmisel kevadel Pirita Lillepaviljonis õhu kuumaks kütnud Freshlyground naaseb sel sügishooajal, et muuhulgas tutvustada oma uut albumit “Ma’Cheri”.

Freshlyground (LAV)
24. septembril kell 21
Club von Überblingenis

2006. aastal MTV Euroopa muusikaauhindade jagamisel Kopenhagenis 160 kollektiivi seast parimaks Aafrika ansambliks valitud Freshlyground tuleb taas Eestisse! Kui poolteist aastat tagasi esitlesid nad peamiselt heliplaadi “Nomvula” (2005) laule, siis nüüd tulevad nad Euroopa tuurile läinud aasta oktoobris salvestatud heliplaadiga “Ma’Cheri”. Eelmise albumi eest pälvisid nad kolm Lõuna-Aafrika plaadiauhinda, viimase eest lausa neli. Ka plaatide müüginumbrid, mis ulatuvad sadadesse tuhandetesse, räägivad sellest, et Freshlygroundi kuulsus aina kasvab. Kaks viimast heliplaati on salvestatud Sony BMG firmamärgi all, mis tähendab, et plaadid on saadaval ka nii Euroopas kui Ameerikas. Pikk Euroopa tuur, mis algab kontsertidega Tallinnas ja Helsingis, jõuab Londonisse, Berliini ja teistesse linnadesse, lõpeb 2. novembril Baselis.

Bändi päikselist muusikat ja muusikuid on laval hea kuulata ja vaadata. Kõik seitse artisti mängivad mitut instrumenti, laulavad ja tantsivad, vahetavad rolle ja loovad rõõmsalt eleva tantsulise atmosfääri. Ja muusika – see on enamasti ansambli ühislooming, ühise proovitegemise ja mõttetöö vili. Nende lugudes põimuvad Aafrika traditsiooniline tantsumuusika, pop, jazz, bluus, aafrika rahvaste viisid ja rütmid.

YouTube video
Vaata YouTube videot

Ansambel Freshlyground sündis 2002. aastal Kaplinnas, mil kokku said ühiste huvidega noored muusikud Zimbabwest, Mosambiigist ja Lõuna-Aafrikast. Kõigi bändi liikmete jaoks tähendab Freshlyground oluliselt enamat kui vaid muusikat. See on elustiil, energia, kui soovite, kuid ka integratsioon, sest bändis mängivad koos mustad ja valged artistid.

Kõik seitse muusikut on toonud ansamblisse isikupäraseid värve ja värskeid ideid. Ansambli päiksekiir on 28-aastane tillukest kasvu lauljatar Zolani Mahola, kes kasvas üles idaranniku väikeses linnakeses, kus räägiti xhosa keelt. Ta laulabki vaheldumisi oma emakeeles ja inglise keeles. Plaadi “Nomvula” nimilaulus räägib Zolani oma lugu – ta kasvas üles emata, isa hoole all. Zolani õppis Kaplinnas Shakespeare’i nimelises draamakoolis ning seal kohtas ta bändi klahvpillimängijat Aronit. Kui Zolani nägi Aronit esinemas koos flötist-saksofonist Simoniga, hüppas ta lavale, et nendega koos musitseerida – ja Freshlygroundi tuumik oligi sündinud. Simon, kes on pärit Zimbabest ning on toonud ansamblisse sealsed rütmid, armastab mängida ka rahvapilli mbirat. Kitarrist Julio on pärit portugalikeelsest Mosambiigist, Kaplinnas õppis ta jazzkitarri. Kaplinna ülikoolis on jazzi õppinud ka viiuldaja Kyla-Rose, kes kunagi unistas mustlasmuusikuks saamisest. Ansambli “vundamendiks” on bassist Lucas ja Peter löökpillidel. Tuuril liitub ansambliga veel teinegi klahvpillimängija Seredeal.

Pärast esikalbumi “Jika Jika” ilmumist 2003. aastal on Freshlygroundi karjäär kulgenud tõusujoones, nad on esinenud koos LAV tähtlaulja Miriam Makebaga, Femi Kuti, Ctanley Clarki, Robbie Williamsi ja teistega. Ansambel on osalenud paljudel maailmamuusika ja jazzifestivalidel, sealhulgas Euroopa suurimal, North Sea festivalil. President Tbabo Mbeki on neid kutsunud esinema riigi tähtsündmustel ja samuti on nad esindanud oma maad Midemil, aga laulnud ka aidsihaigete raviks korraldatud heategevuskontsertidel. Nende päikseline muusika ühendab suurepäraselt Aafrikat ja Euroopa mõtteviisi.

Piletid hinnaga 300.- ja 250.- (tudeng, pensionär) müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades. Pilet kohapeal hinnaga 350.- ja 300.- (tudeng, pensionär).
NB! Club von Überblingenis kehtib õhtustel üritustel vanusepiir 18 eluaastat.