Luarvik Luarvik salvestab live-plaati

18. juuni 2003

Kultusansambel Luarvik Luarvik esineb 21. juunil, 2003 Tallinnas, Von Krahli Teatri baaris tunniajase kontserdiga “Taeva väravad, põrgu leegid”.

Tegemist on MKDK Recordsi alla kuuluva duoga, kes on korraldamas avalikku salvestust sügisel ilmuva kolmanda helikandja tarbeks. Plaadi üllitumise hetkeks on LL eksisteerinud juba üle viie aasta, sestap on ka põhjust uute materjalide ilmutamiseks.
Esinemise aegu lisanduvad süntesaatoreile ning trummidele kitarr, basskitarr, vokaal või hoopis mõni puhkpill. Üllatuseks saab see muusikuile endilegi ka seekord. Iga LL-i kontsert on kui eksperiment, iga kontsert kordumatu.

Samas leiab aset Mihkel Samarüüteli risoom-raamatu “evol“ presentatsioon, mille kaane vahelt leiab kirjandushuviline CD helitekstide ning rariteetse Luarvik Luarviku kontsertsalvestusega. Heli võttis üles raamatu kujundaja Mari Ainso.
”evol” on Samarüüteli teine, järjeks “3”-le. M. Samarüütel on avaldanud tekste “Loomingus”, “Vikerkaares” ning toimetanud kirjanduslikku seinalehte “,et”.
Kirjanik viljeleb nn “vaba kirjutamist”. “evoli” moodustavad kokku viis teksti, neist pikem, kui neli eelmist, puuduvad leheküljenumbrid, mistõttu muutub teos loetavaks mistahes leheküljelt avatuna. Iga lehekülg on kui vann, mis voolab üle ääre ning kummub iseenda kohale nagu muna. Olulise mõjutajana märgib kirjanik muusikat, eelkõige Sonic Youthi loomingut, aga miks mitte ka free jazzi ja nn post-rocki.

Luarvik Luarvik on kestnud pea viis aastat. Selle asutasid Mihkel Kleis (klahvpillid), Andres Lõo (trummid) ja Martin Uustulnd (basskitarr).
Alustati progeroki laadse Radarist ja Zodiacist mõjustatud sirgjoonelise ning jõulise rockgrupina. Algusest peale võeti sihiks käia rangelt oma rada. Mida aega edasi, seda improvisatsioonilisemaks ja eksperimenteerivamaks on LL muutunud.
2000. aastal ilmus esikkassett/CD “Baltic Station Session“. Kui bändist lahkus basskitarrist, jäädi duoks.
Järgnesid uued vaimustajad, põhiliselt 70-te jazz-rock ajastu grupid Soft Machine, Miles Daviese kompanjonid jne. Selles vaimus on salvestatud ka seni viimase helikandja “Tabamata ime” (2002, MKDK Records) neli esimest lugu. Kooseisu lisandusid Tarvo Kaspar Toome süntesaatoril ning Mart Karu kitarril. Samal ajal püüti lisada helimustreid kaasajast, mille päritolu võib olla 80-te alguse Euroopa mürarokis, 90-te tehnokultuuris või kes-teab-milles-veel. “Tabamata ime” kolm viimast lugu on salvestatud Von Krahli teatris, “Eesti Energia” nimelisel üritusel, performance’i “Teekond varjuderiiki” käigus: neljale käele, improvisatsioonina.
Ansamblit iseloomustatakse enim sõnadega “improvisatsiooniline” ja “psühhedeeliline”. LL hoidub siiski endile siltide külgekleepimisest, avatuna kõigele ja eimiskile.

Luarvik Luarvik kandideeris 2003. aasta Muusikaauhindade jagamisel “Aasta alternatiivse albumi” kategoorias koos Rondelluse ja Tallinn 73 vs Kalmiga.
Üle ja ette bändi keerutab plaate DJ Raul Saaremets. Kontsert algab kell 20.00 ning pilet maksab 60 krooni.

Tigu Ugit
Tallinn, 2003-06-16