Lubomyr Melnyk annab 24. mail Viljandis meistrikursuse

24. mai 2007

Kumu ÖÖl esinev klaverivirtuoos ja innovaatorlik helilooja Lubomyr Melnyk annab neljapäeval, 24. mail Viljandi Kultuurakadeemias meistrikursuse.

Kumu ÖÖl esinev klaverivirtuoos ja innovaatorlik helilooja Lubomyr Melnyk annab neljapäeval, 24. mail Viljandi Kultuurakadeemias meistrikursuse, teatavad Kumu ÖÖ korraldajad.

Ukraina päritolu pianist ja helilooja Lubomyr Melnyk saabus Tallinnasse kolmapäeva hilisõhtul, et neljapäevaks sõita TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiasse läbi viima meistrikursust, mis toimub tema õpilase Eva Tolsa (Eva Mitreikina, Raud Ants) initsiatiivil ja TÜ VKA Muusikaosakonna korraldusel. Kursus toimub VKA Kammersaalis algusega kell 12 ja sellele järgneb kontsert kell 18 samas kohas.

Lubomyr Melnyku ainulaadne klaverimängutehnika – jätkuvtehnika (continuous technique) – võimaldab saavutada paremat kontakti klaveriga. LM suudab klaveri mängimisel kontrollida ja rakendada kõiki 42 käelihast. Vaimsuse poolest on see tehnika võrreldav jooga ja taichi´ga, mis neile sarnaselt aitab leida keha ja vaimu kooskõla klaveri mängimisel ning muudab selle füüsiliselt nauditavaks. Sellest tulenevalt on tema tehnika igat klaverimängijat arendav sõltumata muusikalisest stiilist.

“Melnyku lakkamatult igatsevat muusikat kuulates tekivad kujutluspildid üle mere, mägede ja vihmametsade lendamisest. Tema tehnikat klaverimängul kasutades tekib liikumatuse seisund, kus süda justkui seisaks, aga füüsis ja mõtlemine saavutavad ülikiiruse,” on öelnud Eva Tolsa.

Klaverivirtuoos ja innovaatorlik helilooja Lubomyr Melnyk on sündinud ukraina põgenike peres aastal 1948, üles kasvanud Kanadas ja elab hetkel Rootsis. Tema tähelepanuväärseimaks saavutuseks on 70. aastatel loodud ainulaadne mängu- ja komponeerimistehnika – jätkuvtehnika (continuous technique), mis on tal võimaldanud püstitada ka 2 maailmarekordit: kiireim pianist (19,5 nooti sekundis mõlema käega eraldi) ja suurim nootide arv tunnis (93650 nooti tunni kestel keskmise kiirusega 26 nooti sekundis mõlema käega kokku).

Neist arvnäitajatest on siiski tunduvalt olulisem jätkuvtehnika poolt nii kuulajas kui ka mängijas tekitatud eriline piirideta seisund. Tema heliloomingu ämbientlik sugestiivne ilu on võrreldav veevulina hüpnootilise kulgemisega ja sobib ideaalselt sellisena ka muusikateraapia valdkonda. lisainfo: www.lubomyr.com

Kumu ÖÖ toimub reedel, 25. mail Kumus algusega 22.00. Kõigil huvilistel palume varakult kohale tulla kuna programm algab kõigis saalides kella 23.00st. Piletid müügil Piletilevis ja kohapealt hinnaga 295 krooni.