Maa, Tuule ja Tule musa tuliselt ning südamega

20. märts 2004

Superkitarrist Al McKay lubab Linnahalli laval taaselustada 1970ndate aastate r’n’b kuninga Earth, Wind & Fire reipalt fankiva ja tervendavalt optimistliku meeleolu.

Superkitarrist Al McKay lubab Linnahalli laval taaselustada 1970ndate aastate r’n’b kuninga Earth, Wind & Fire reipalt fankiva ja tervendavalt optimistliku meeleolu, mille üks rajajaid ta 1970ndatel oli.
Madli-Liis Parts rääkis temaga sellest lähemalt.

Californias elava Al McKay hääl telefonis kõlab innustunult. “1970ndatel oli Earth, Wind & Fire hiigelaeg. Tehti palju suurepärast muusikat. Noid hitte taas mängides sattusin tagasi vanasse aega. Sündisin justkui ümber ja tunnen end täpselt sellisena nagu toona. Selleaegsed menulood on ju suur osa minust.” Selline on selgitus küsimusele, miks ta nõustus mõni aasta tagasi tuttavate palvel poolkogemata tagasi pöörduma paarikümne aasta tagusesse aega ja elustas enda jaoks suure osa r’n’b kullafondi lugusid nagu “September”, “Singasong”, “Evil”, “Fantasy”, “Getaway”, “Saturday Nite” jpt.
Et julge lubadus tuua Tallinna Earth, Wind & Fire (EWF) hõngu pole lihtsalt suusoojaks öeldud, kinnitavad Al McKay All Stars’i viimaste aastate edukad kontserditurneed Euroopas ja Aasias. Lisaks elupõlistele EWF’i austajatele on nad kohanud tuhandeid noori fänne, kes polnud ansambli hiilgeaegadel veel sündinudki, ometigi teadsid kontsertidel kõiki lugusid kaasa laulda ja tunnistasid hilisemates fännikirjades need muusikahetked elu parimateks.

Al McKay kuulus EWF’i põhituumikusse aastail 1973-1981, ajal, mil pea igast järjekordsest laulust sai hitt ja edukad kontserdituurid muutsid ansambli tõeliseks maailmaränduriks. 5 Grammyt on samuti meenutus koosseisu kuulsusrikkast ajaloost. McKay oli põhikitarrist, bändi üks ideolooge ja unikaalse kõla loojaid. Tema sulest on pärit hulk EWF the best of kategooria menulugusid.
Praegusesse gruppi on Al McKay koondanud 14 kogenud muusikut, neist kaks tantsijad-taustalauljad. “Bändikaaslased on minust küll 10-15 aastat nooremad, aga kasvanud üles koos EWF’i lauludega. Nad on õnnelikud, et saavad mängida oma lemmiklugusid. Nad tajuvad seda muusikat suurepäraselt, mängivad austuse ja armastusega nagu tegime seda 70ndail,” kiidab kitarrist ja helilooja oma lavakaaslasi.
McKay, kes alustas 1960ndate lõpus tähelendu Ike&Tina Turner Revue bändis, on praegugi suurepärases vormis mitte üksnes muusikalooja ja produtsendina, vaid ka instrumentalistina. Tema kitarrisoolod kõlavad endiselt tuliselt ja toovad helget äratundmisrõõmu seitsmelt EWFiga salvestatud plaadilt.

All Stars’i liider kinnitab, et lood kõlavad Tallinna kontserdil enam vähem originaalseadeis, ei kosmeetilist värskendust kaasaegsemate stiilidega, ei publiku võrgutamise nippe, mis tänapäeval kombeks.
“1990ndatel sai muusikas oluliseks füüsiline pool, ent EWF’i muusika on loodud kõrgematest väärtustest kantuna. Me rääkisime tunnetest, vaimsest täiustumisest, armastuse ülemsfääridest, ilu märkamisest. Püüdsime muuta maailma selle läbi paremaks. See oli universaalne sõnum, mis puudutas südameid. Inimesed olid tollal selleks valmis. Nüüd ollakse taas valmis sellist filosoofiat vastu võtma,” räägib Al McKay kirglikult, andes mõista, et see on ka tema muusikukreedo. “Plaate kuulates tundub, et praegune EWF on muutunud lüürilisemaks. 1970ndatel olime fankimad.”

Al McKay loodab kohata Earth, Wind & Fire tulihingelisi austajaid Tallinnas: “Andunud fännid peavad kindlasti kontserdile tulema. Kes on vähegi kursis minu kitarrimängu stiiliga või Earth, Wind & Fire lugudega, saavad osa bändile ainuomasest soundist ja kuulevad parimat valikut ansambli menulugudest. Publik kogeb soundi sellisena, nagu see omal ajal kontsertidel kõlas. Seda peab tundma. Seda peab nägema.”