Maailma juhtiv jazziportaal kirjutab Jazzkaarest

09. aprill 2004

Jazziportaal AllAboutJazz.com pühendab Ida-Euroopa jazzifestivale tutvustavas artiklis tähelepanu Jazzkaarele ja meie jazzifestivali traditsioonide kujunemisele.

“Eesti linn Narva oli esimene linn Nõukogude Liidus, kes hakkas korraldama regulaarset jazzifestivali 1958. aastal,” kirjutab Venemaa jazziportaali jazz.ru toimetaja ja Down Beat´i kaasautor Kirill Moshkov veebilehel AllAboutJazz.com. Tema artikkel “Ida-Euroopa jazzifestivalide kiirgiid” annab ülevaate endise NL territooriumi ja naaberriikide jazzielust.

Eesti jazzielu verstapostidest tõstab ta esile 1967. aasta Tallinna festivali, mil siin esinesid Charles Lloyd ja Keith Jarrett, keda olid kuulama sõitnud huvilised üle kogu NL´i. Samuti märgib ta, et Anne Ermi korraldatav Jazzkaar, mis on praegu Eesti suurim jazzisündmus, võttis teatepulga üle just 1960ndate lõpus toimunud Tallinna Jazzi Festivalilt.
Artikli kõige väärtuslikum osa kirjeldab Venemaa ja selle lähiriikide jazzielu, mille saab kokku võtta teadmisega, et on palju häid algatusi ja taaselustuskatseid, mille õnnestumine on siiski heitlik. Majandusraskustest tingitult on jazzivaldkonna edendamine suhteliselt räsitud, ent viimastel aastatel siiski taas lootust andvalt ellu ärkav. Info Venemaal ja lähiümbruses toimuva kohta on tavahuvilisele suhteliselt raskesti ja lünklikult kättesaadav. Enim teavet on koondunud portaali jazz.ru.

Edukaks võib pidada alates 2001. aastats Ukraina-Vene koostööna toimuvat Odessa Jazz Karnevali. Korraldajad võivad uhkust tunda esindusliku rahvusvahelise esinejaskonna ning vabaõhuüritustega alates tänavaparaadist kuni kontsertideni Odessa ajaloolistes paikades.
Musta mere läänekaldal asuvate riikide festivalidest peab Moshkov edukaimaks Varna jazzifestivali Bulgaarias. Musta mere vastaskaldal siiski nii hästi ei lähe. Majandusliku kitsikuse tõttu on jazzielu väga heitlik. N Liidu aegadest kuulus Tbilisi Jazzifestival on hiljem toimunud vaid korra 2000. aastal. Jerevani festival, kus kunagi ka Chick Corea esines, lükati pärast kolme edukat korda möödunud aastal siiski edasi.

Venemaa jazzivaldkonnas toimub vilgas tegevus. Jazz At The Old Fortress, 1984. aastast regulaarselt Lõuna-Siberis tööstuslinnas Novokuznetskis peetav sündmus on võõrustanud maailma tippude galeriid: Billy Cobham, Victor Bailey, Bernie Maupin, Benny Golson, Curtis Fuller, Dave Kikoski jt.
Moskva, idakaare jazzi Meka võib uhkust tunda kolme festivali ja esinduslike klubidega. Saksofonist Igor Butmani algatatud Triumph of Jazz toimub alates 2000. aastast. Teiste mainekate muusikute hulgas on seal esinenud ka Gary Burton, Elvin Jones ja Joe Lovano. Mais 6. korda peetav Boheme Jazz võõrustab tänavu Cassandra Wilsonit ja Herbie Hancocki. Jazz at the Hermitage Garden on Moskva ainus vabaõhu jazzifestival, mida peetakse augusti viimasel nädalavahetusel alates 1998. aastast. Nimekate artistide kõrval osaleb seal ka palju noori vene jazzmuusikuid.