Maailmaküla: Haydamakys oli nii mässumeelsust kui elurõõmu

19. juuni 2006

Ukrainlaste Haydamaky mängis Maailmakülal oma repertuaari paremikku järeleandmatu energiaga, kirjutab Rivo Randver.

Maailmaküla teise päeva, 17.juuni üheks energilisemaks kontserdielamuseks kujunes kindlasti ansambli Haydamaky kontsert Murulaval, kirjutab Rivo Randver.

Ukrainlased on Eesti publikut juba kordi varemgi hullutanud ja Haydamaky on alati suureks tõmbenumbriks eelkõige nendel muusikaüritustel, kus vähegi folkmuusika lõhn juures. Maailmaküla festivalil seda kahtlemata ka oli ning sellise muusika austajaid oli küllaga. Haydamaky kontserdid on alati olnud eranditult rahvarohked ja võimsad, Maailmakülal ei pakkunud nad selles osas ka midagi üllatavat.

Haydamaky on omataoliste ansamblite eesotsas ja pop on ta olnud juba aastaid. Nende stiil on geniaalne ning ka jäljendajaid on tekkinud palju. Kuigi nende lugudel on enamasti üks ja seesama skeem, mis kulmineerub pea alati tempo tõusuga võimalikult äärmuseni, ei tüüta nad kuulajat ega jää üksluiseks. Ka meloodiad on kaasahaaravad ja pillimeeste tase kõrge. Viled, akordion, vokaal, perkussioonid ning lavaline karakter loovad kokku iidse ning folgiliku pildi, trumm, bass ja trompet lisavad tänapäeva mässumeelsust ning kirge.

Segu ska´st, pungist ja folkmuusikast ei ole enam ammu sugugi haruldane nähtus. See stiil töötab väga hästi ja läheb peale. Seda teed on läinud päris mitmed folk-bändid. Haydamaky muusika põhineb Ukraina kultuuril, kus domineerib rahvamuusika.Ansamblil on eriline karakter, mis muudab Haydamaky unikaalseks ning ehtsat jäljendajat ei ole võimalik leida.

Koos on tegutsenud Haydamaky üle kümne aasta ning repertuaari kogunenud kolme plaadi jagu. Maailmakülal võis kuulda põhimõtteliselt neid kõiki. Julgelt mängiti vanu ning armastatud viise ja kõlasid lood ka nende viimaselt plaadilt „Ukraine Calling“. Olulist murrangut ansambli lomingus ei ole toimunud ning praegugi aetakse sedasama rida, mida aastate eest.

Trompetist Eugeniu Didic ja perkussionist Sergiy Bravarnyuk liitusid Haydamaky`ga paari aasta eest, kui trombonist Ruslan Troshchynsky ja tablamängija Vlad Grymalsky ansamblist lahkusid. Kuigi oli rakse ansamlit ilma tõesti suurepärase trombonistita ette kujutada, ei muutunud ansamblis pärast ansambli koosseisu teisenemist suurt midagi. Trompetist Eugeniu Didic ei jää eelkäijale millegi poolest alla ning paljude arvates sobib tormpeti saund ansambliga isegi paremini.

Haydamaky koosseisu kuuluvad praegu Oleksandr Yarmola – vokaal, Ivan Leno – akordion, Yolodymyr Sherstyuk – bass, Oleksandr Demyanenko – kitarr, Ruslan Ovras– trummid, Sergiy Bravarnyuk – löökriistad ja Eugeniu Didic – trompet.

Fännid on nimetanud Haydamakyt ka power-folk bändiks ning see on ka päris okei definitsioon, kui arvestada ansambli stiililist suunda ning karakterit. Maailmakülal rokkis Haydamaky täiega. Nad mängisid nii vanemat kui ka uuemat repertuaari ja tegid seda nagu ikka järeleandmatu energiaga.