Maailmaküla toob Tallinnasse maailmamuusika tipud!

01. juuni 2006

KÉKÉLÉ, VÄRTTINÄ ja HAYDAMAKY maailmamuusika edatabeli esikümnes

Maailmamuusika edetabeli panevad igal kuul kokku 23 Euroopa riigi maailmamuusikaspetsialistidest raadio-DJd. Eestist kuulub sellesse võrku Tõnu Timm, kelle saade „Ilmahelid“ on Vikerraadio eetris iga nädal. Edetabelit mängitakse üle Euroopa erinevates raadiojaamades. Maailmaküla 2006 esinejatest figureerivad edetabelis hetkel 3 gruppi – Kékélé (Kongo) CD „Kinavana“, Värttina (Soome) CD „Miero“ ja Haydamaky (Ukraina) CD “Ukraine Calling”.

Kékélé d on võrreldud Buena Vista Social Club’iga ja mitte asjata. Rumbarütmide tegelik kodumaa ongi Kongo, sealt rändas muusika koos aafriklastega Kuubasse. Ka paljud tänapäevani tuntud instrumendid nagu conga trummid, marimbula , guaguanco jt. on pärit Kongost. Arvatakse, et rumba nimi on tuletatud kongo nkumba’st ja rumba omakorda on nime andnud Kuuba rummile. Läinud sajandi kolmekümnendatel aastatel jõudsid Kongosse esimesed Kuuba heliplaadid. Kuigi hispaania keel oli neile võõras, tundsid nad kohe ära oma rütmid. Tekkisid kümned uut afro-kuuba muusikat esitavad ansamblid. Erinevalt Buena Vista Social Club’ist esitab Kékélé rumbat emakeeles, milleks on lingala. Ansambel on loodud aastal 2000 ja siin mängivad Kongo teenekad staarid ja bändijuhid Papa Noel, Loko Massengo, Bumba Massa jt. Nende plaatidel on külalisteks ka superstaarid, teiste seas näiteks Ringo Starr ja Manu Dibango. Kékélé esinemisi ja heliplaate saadab ülisuur menu. Ansambel on valitud BBC kuulajate lemmikuks. Nende viimane CD oli märtsis maailmamuusika edetabeli esinumber. Koos Värttinä ja Haidamakyga püsib plaat jätkuvalt parimate seas. Juulis annab Kékéle 20 kontserti Ameerika ja Kanada mainekatel festivalidel.

Värttinä jaoks on 2006 eriline aasta. 23 aastat tegutsenud ansambli kümnes album “Miero” ilmus Peter Gabrieli plaadifirma Real World Records väljaandel ja äratas üleilmset tähelepanu nagu ka nende muusika Sõrmuste Isanda muusikalivariandile (kaasautorid A.R. Rahman, Chris Nightingale), mis esietendus märtsis Torontos ja mida on järgmisel aastal võimalik ka Londonis näha. Värttinä jaanuarikuist esinemist MIDEMi avatseremoonial Cannesis saatsid ülipositiivsed arvustused maailma pressis. Märtsis tõusis nende CD„Miero“ maailmamuusika edetabelis viiendaks ja aprillis BBC Radio 3 edetabeli esinumbriks. Aprillis andis ansambel 10 kontserti erinevates Euroopa riikides. Mais esines Värttinä koos Joensuu sümfooniaorkestriga. 31. mail ilmus Värttinä live DVD Sony BMG Finland väljaandel ja see sisaldab videomaterjali aastaist 1985- 2005.
18.juunil Maailmaküla festivalil Tallinnas esitab Värttinä oma repertuaari hitlugusid. See ei tähenda, et Värttinä oleks oma hinge kommertsile müünud – Karjala runodest inspireeritud laulud kõlavad nende esituses runoliku eheduse ja rockiliku energiaga. 28. juulil esineb Värttinä Inglismaal, maailma suurima Womadi festivali Rivermead pealaval.

Haydamaky ammutab inspiratsiooni Ukraina rikkast rahvamuusikapärandist ja traditsioonidest. Nad on Eestis esinenud mitmeid kordi nagu ka Värttinä. Nende stiili on tituleeritud etno-punk-rokiks. Nende viimane, Saksamaal välja antud CD “Ukraine Calling” aitab vana maailma kodanikel avastada tükikest senitundmatut Euroopat. Nende CD tõusis kiirelt Maailmamuusika edetabeli esikümnesse. Ansambel esineb Maailmaküla festivalil laupäeval, 17. juunil.

Uus muusikafestival MAAILMAKÜLA toimub Pirita kloostri varemetes 16.-18. juunil. www.maailmakyla.ee