Maailmsed Ungari improvisatsioonid

03. märts 2008

Kevadjazzi järgmisel kontserdil 7. märtsil Estonia Talveaias saavad World & Jazz Quintetis kokku kahe hõimurahva silmapaistvad jazzmuusikud.

World & Jazz Quintet (Soome-Ungari)
7. märtsil kell 19.00 Estonia Talveaias

KONTSERT ON VÄLJA MÜÜDUD!

Kahe hõimurahva silmapaistvad jazzmuusikud saavad kokku World & Jazz Quintetis, mille asutas 2006. aastal Lõuna-Ungari linna Pécsi kitarrist Tibor Füzy. Grupi nimigi viitab sellele, et ansambel püüab ühendada erinevaid muusikatraditsioone – Ungarist, Balkanist, Ladina-Ameerikast, Hispaaniast, Aafrikast – ning liita neid jazziga. László Süle ja Tibor Füzy isikupärane helikeel sünnib kasutades akustiliste löökriistade, klaveri, puhkpillide, kontrabassi, kitarri ja elektroonilise kitarr-süntesaatori laia kõlavärvide skaalat.
Ansambel on soome-ungari muusikute koostööprojekt. Märtsis esinetakse Helsingis Ungari päevadel, juunis aga Ungaris üritustesarja “Pécs – Euroopa kultuuripealinn 2010” raames.

Mitmed muusikud on Eesti publikule juba tuttavad. László Süle esines soome-ungari-eesti jazzkvinteti koosseisus Jazzkaare 2001. aasta sügishooajal ja 1988. aastal külastas Tudengijazzi festivali. 1989. aastast elab ta Helsingis, kus õpetab jazzklaverit Helsingi PopJazz konservatooriumis. Oma nime all on tal ilmunud 9 albumit. Viimane CD “Absence“ on pärit aastast 2004. Kornél Horváthi varjundirikast ja kaasakiskuvat löökriistamängu oli viimati võimalus nautida läinud aasta suve alguses jazzviiuldaja Zoltán Lantosi ansamblite koosseisus. Ta on üks hõivatumaid ungari löökpillimängijaid. Tema instrumentaalriumisse kuuluvad kõikvõimalikud löökpillid, aga ka klaver ja flööt. Tibor Füzy on helilooja, kes mängib ka synthkitarri ja akustilist kitarri ning on World & Jazz ansambli asutaja Ungaris, samuti on tal oma ansambel Fuzio Jazz Group.

Timo Tuppurainen kuulub soome tippmuusikute hulka, viimaste aaste jooksul on ta salvestanud kümmekond heliplaati selliste soome populaarsete ansamblitega nagu U-Street All Stars, Lenni-Kalle Taipale jt. ning arvukalt kontserte andnud nii Soome staaride kui USA ja Euroopa tuntud muusikutega nagu Jim Beard, Palle Mikkelborg, Anders Bergrantz, Jon Balke jt. Joonatan Rautio valiti 2001. aastal Pori Jazzi Aasta Muusikuks, lisaks on ta pälvinud parima saksofonisti auhindu. Nagu Timo, nii on ka tema hiljuti lõpetanud Sibelius Akademia ja osaleb aktiivselt mitmetes soome bändides ning on oodatud partner maailmamainega muusikuile nagu Randy Brecker, Jon Balke, Andres Jormin jt.

Täname Ungari Instituuti ja Soome Instituuti.