Maalivad põnevaid helimaastikke

17. oktoober 2005

Ain Agan. Ta on väga uhke, et soome tippmuusikud nõustusid tema muusikat mängima.

Manuel Dunkel, Markku Ounaskari,
Ain Agan ja Mihkel Mälgand
21.oktoober 19.00 Viljandi Nukuteater
22. oktoober 16.00 Eesti Raadio 1.stuudio

Mõned suved tagasi juhtusid Ain Agan ja Raivo Tafenau Eeslitalli jazziterrassil jämmima noore soome saksofonisti Manuel Dunkeliga. “Sestpeale jäi kummitama mõte, et tahaks selle tundliku ja väga professionaalse saksofonistiga veel koos musitseerida ja nüüd avaneski võimalus. “ ütleb meie kitarriguru, pedagoog ja helilooja Ain Agan. Ta on väga uhke, et soome tippmuusikud nõustusid tema muusikat mängima. Sel reedel ja laupäeval ongi Ain Aganal ja Mihkel Mälgandil ees kontserdid Tallinnas ja Viljandis koos soome tippude Manuel Dunkeli, Markku Ounaskariga. Mängitakse romantilist põhjamaist muusikat, enamasti omaloomingut. Mitmed muusikapalad on inspireeritud soome-ugri rahvamuusikast. Aga maiuspalaks tuleb ka mõni standard, lubas Ain. Saksofonist Manuel Dunkel mängis 13. oktoobril oma kvartetiga Helsingis mainekas UMO jazziklubis. Manu, nii teda kutsutakse, kuulub juba kümmekond aastat Soome jazzmuusikute koorekihti, ta mängib sealsetes parimates bigbändides nagu UMO ja Espoo Bigband. Tal on oma kvartett, millega ta välja andnud mitu heliplaati ning lisaks mängib ta pooles tosinas nimekas soome ansamblis. Tallinnasse on teda kutsutud esinema ka Estonian Dream Big Bandi solistina.

Soome tipptrummar Markku Ounaskari on meie muusikutega ennegi esinenud. Kümme aastat tagasi saatis ta koos meie bassisti Toivo Undiga ameerika lauljatari Judy Niemackit. Tema professionaalsus pandi kohe proovile. Nimelt jäi Tallinki laev madalikule kinni ja Soome diksiländansambli muusikud, kes samuti pidid esinema Jazzkaarel, ei pääsenudki Tallinnasse. Osa rahvast korjas üles kiirlaev, Markkul õnnestus sellele laevale trügida ja ta jõudis kohale vahetult enne Jazzkaare kontserti. Ta jõudis veel trummid oma käe järgi sättida, siis kohe lavale partneritega, kellega enne ei jõutud proovigi teha. Kõik läks superhästi, Judy Niemack oli pärast kontserti väga rahul. Markku mängib Soome tippmuusikutega nagu Jarmo Savolainen, Esa Pietilä jt. Aga väga tihti esineb ta koos Euroopa muusikutega, hispaanlastest rääkimata, sest soojal maal veedab ta pea pool aastast.

Ain Agan on oodatud väga erinevates koosseisudes duost bigbändini. Aga arvukate ansamblite kõrval on ta alati ajanud ka oma asja ja oma muusikat kirjutanud. Ta esimesed triopartnerid olid Raul Vaigla ja Ivo Varts, kellega salvestati ka eesti jazzi üks esimesi CD plaate Oktoober. Ain Agan on mänginud kümnetel eesti muusika plaatidel. Ainuüksi sel aastal on ta nädalaid stuudiotööd teinud et sügiseks helikonservid müügile jõuaks – Hendrik Sal Salleri ja Estonian Dream Big Bandi CD, Siim Aimla-Helin Mari Arderi CD vaimulike lauludega, Meelis Vindi CD, oma muusika heliplaat Tallinna Kammerorkestriga … Siiski jätkub tal aega ka kontserttegevuseks ja koolipapa tööks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias.

Tundub, et Mihkel Mälgand eesti jazzilavadel mänginud ammuilma ja nii see ongi, sest ta hakkas basskitarri mängima 9-aastaselt ja teismelisena oli ta juba tegija proffide seas. Ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Muusikakooli basskitarri ja kontrabassi erialal ja õpib hetkel Eesti Muusikaakadeemia jazziosakonnas. Ta on asendamatu parnter paljudes ansamblites, sagedamini musitseerib ta koos Raivo Tafenau ja Jürmo Eesperega, aga ka Basic Concept, Rull´s Royce, Hedvig Hanson Band, Estonian Dream Big-Band jt. on saanud tema professionaalse ja karismaatilise bassimängu näol tugeva vundamendi.

Manuel Dunkel – saksofonid
Ain Agan – kitarr
Markku Ounaskari – löökpillid
Mihkel Mälgand – kontrabass