Mari Boinele Põhjamaade Nõukogu muusikaauhind

04. juuni 2003

Jazzkaarel ja Leigo Järvemuusikal esinenud saamitar sai 47 000 Euro suuruse Põhjamaade auhinna etnilise muusika edendamise eest.

Eile pärastlõunal kuulutas Põhjamaade Ministrite Nõukogu Kopenhaagenis, et tänavuse muusikaauhinna saab saamitar Mari Boine. Teate avalikuks tegemise juures viibisid ka Mari Boine ise ning tema ansambli kitarrist Roger Ludviksen. Auhind, mille suurus on 350 000 Taani krooni ehk umbkaudu 47 000 Eurot antakse lauljale üle Oslos, kus 27.-29. oktoobrini toimub Põhjamaade Nõukogu istung.
Auhind omistati Boinele kunstilist kõrgtaset arvestades ja arvesse võttes tema rolli saami muusika edendamisel. Vastavas pressiteates, mille andis välja Põhjamaade Ministrite Nõukogu öeldakse: «Mari Boinel on etnilist intuitsiooni, kunstilist energiat ja annet vahendada muusikat sellisel moel, et see puudutab kogu maailma inimesi, sõltumata nende kultuuritaustast.»
Norra päritolu saamitar on juba enam kui 25 aastat üritanud edendada saamide vana muusikakultuuri uute väljendusvahendite abiga. Hetkel peetakse teda maailmas kõige tuntumaks saami muusikuks. Ta on teinud koostööd Peter Gabrieli ja Youssou N’Douriga ning esinenud kuulsatel maailmamuusikafestivalidel WOMAD (World Of Music Arts and Dance).
Teised kandidaadid, kes pretendeerisid auhinnale olid Pierre Dorge & New Jungle Orchestra ja Outlandish Taanist; Kimmo Pohjonen ja Gjallarhorn Soomest; Kári Sverrisson Fääri saartelt; Solo Cissokho Norrast, Ellika Frisell ja Zyia Aytekin Rootsist, Sigurdur Flosason, Pétur Grétarsson ja ansambel Sigur Ros Islandilt ning Arne Thastum Gröönimaalt.
Mullune Põhjamaade Ministrite Nõukogu muusikapreemia läks Fääri saarte heliloojale Sunleif Rasmussenile esimese sümfoonia eest, mille on kirjutanud Fääridelt pärit muusik.