Matthew Herberti Big Band tuleb Tallinna

10. veebruar 2005

5. märtsil esineb Sakala keskuses briti sensatsiooniline nu-jazz projekt The Matthew Herbert Big Band, intrigeeriv orkester, kelle muusika väljub turvalistest stiiliraamidest.

5. märtsil saab Sakala Keskuses Jazz´n Motioni esimese juubeli raames Eesti ärksaim publik oma silmaga näha moodsa muusika ühe ambitsioonikama ja kompromissituma tegija MATTHEW HERBERTI Big Bandi koosseisu. Tegemist on muusikakriitikute sõnul äärmusilikult julge muusikalise eksperimendiga

Jazz´n Motion on üritustesari, mis siiani toonud Eestisse moodsa elektroonilise jazzi suurnimesid nagu Gotan Project, The Cinematic Orchestra, Ralph Myerz & the Jack Herren Band, Kimmo Pohjonen, Rinneradio ja Wimme.

Sarja viies üritus saab olema senini üks suurejoonelisemaid. Briti Nõukogu toel tuleb kohale 15-liikmeline tipptasemel jazzmuusikutest koosnev big band, samuti Herberti pikaajaline koostööpartner ja muusa, kaunis jazzvokalist Dani Siciliano ning loomulikult Matthew Herbert ise.
Suurtele ekraanidele projekteeritakse Herberti poolt väljatöötatud visuaalprogramm. Sakalas saab olema hubane klubilik atmosfäär: lühtrisaalis DJ-lounge ning suures saalis jazziklubi.

Alates üliedukast esiettekandest (Gilles Petersoni kutsel) Montreaux Jazzi Festivalil (2002), on kõik prestiižikamad jazzifestivalid soovinud Matthew Herbert Big Bandi oma festivaliprogrammi. Matthew kindel otsus on aga alati olnud, et Big Bandi kavaga astuvad nad üles ainult valitud ja erilistel üritustel – soojendusetteaste Björkile Hollywood Bowlis, esinemine Pompidou keskuses Pariisis, The Big Chillil Londonis, peaesinejana Barcelonas Sonar Festivalil, Queen Elizabeth Hallis…

MATTHEW HERBERT on tuttav house´i ja klubimuusika ringkondadele ka nimedega Doctor Rockit, Wishmountain, RadioBoy, lihtsalt Herbert. Läbi oma karjääri on Herbert olnud alati elektroonilise muusika innovaator, kes protesteerib massimeedia ja massikultuuri vastu ning on kompromissitu oma muusikaloome põhimõtetelt.

Kõik tema teosed on kooskõlas Herberti lepinguga tema endaga, mis on kõigile lugemiseks üleval ka ametlikul kodulehel www.magicandaccident.com “Personal Contract for the Composition of Music”. See on dogma stiilis manifest, mis paneb täpselt paika muusika loomise põhimõtted:”EI trummimasinatele, teiste inimeste loodud muusika sämplimine on rangelt keelatud” jne. Kunagi ei puudu Herberti loomingust ka poliitiline sõnum.

Matthew Herbert Big Band on kindlasti Herberti senini kõige suurejoonelisem ettevõtmine. Ta paneb lavale 20 briti parimat big bandi muusikut, suurepärase sametise ja käheda vokaaliga jazzlaulja Dani Siciliano ning astub ise DJ-puldi, sämpleri ja mix-puldi taha.

Ta annab vaatajale võimaluse pooleteise tunni vältel olla osa muusika loomise protsessist: elegantse kergusega saab Herberti käe all publiku aplausikatkest biit orkestreeritud muusikapalale ning ajalehekrabinast tekivad kõige uskumatumad kõla- ja kajaefektid. Suvalisest mürast tekib sämpel, sellest saab muusika ning tundub, et ime on sündinud vaataja silme all. Tulemuseks on pisut eklektiline kuid geniaalne segu lounge jazzist, radikaalsetest elektroonilistest helidest, melanhoolsest meloodiast ja hingestatusest, mis kulmineerub kohati pisarateni liigutavaks ja samaks šikiks orkestreeritud suurvormiks.

Briti suurnime Eestisse jõudmist kommenteerib DJ ja muusik Raul Saaremets:”Matthew Herbert on aastaid tootnud huvitavat ja omapärast house-muusikat ja mitte ainult. Kolleegidest on teda alati eristanud show, mille ta esinedes püsti paneb. Nii pole imestada, et talle tavapärane klubikeskkond kitsaks jäi ja mees esineb viimasel ajal hoopis big bandiga. Herberti puhul pole see ambitsioon vaid pigem loogiline samm. Igal juhul on Matthew Herbert Big Bandi esinemise näol tegemist suursündmusega meie muusikaelus.”

Oma valikut Jazz´n Motionit sel korral toetada kommenteerib Briti Nõukogu direktor Küllike Tohver järgnevalt:”Briti Nõukogu soovib Eesti publikuni tuua kõige põnevamat ja innovatiivsemat Briti tänasest kultuurielust. Matthew Herbet on kahtlemata Suurbritannia kultuurielus hetkel üks ärksamaid artiste, kelle looming võib Eesti publikule vägagi korda minna.”

Piletid müügil alates 10. veebruarist Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades ning Statoili teenindusjaamades üle Eesti.
Flaieriga sooduspilet 275 kr, eelmüügist 295 kr ja koha peal 350 kr.

Lisainfo
Helen Sildna
BDG Music OÜ
Jazz’n Motioni korraldaja
Helen@bdg.ee
+372 6 274 780
+372 51 42576