Michel Legrandi muusika sai jazziliku tõlgenduse

11. detsember 2006

Reede õhtupoolik kulges Vene kultuurikeskuses Michel Legrand´i rütmides, mil õhtu esimeses osas laulis Helin-Mari Arder ning teises osas vaadati filmi “Cherbourgi vihmavarjud”.

Lauljatar Helin-Mari Arderi esituses kõlasid Michel Legrandi loodud laulud kolmel kontserdil Pärnus, Tallinnas ning Jõhvis. Maikuus CD-plaadile salvestatud muusika jõudis esimest korda laiema publiku ette kontserdikava “Kuulates Legrandi” nime all.

10. detsembril Vene kultuurikeskuses toimunud kontserdil käis Mari Hiiemäe. Esines Helin Mari Arder koos Siim Aimla bändiga.

Legrandi tundelised ballaadid, mis on innustanud paljusid artiste neid ette kandma, said seekord jazziliku tõlgenduse. Bändipoolse panusena lisati lugudele uudset rütmilist sisu, nii et Legrandi laulud hakkasid omapäraste arranzeeringute toel särama hoopis uues valguses.

“Enamus oli originaalist erinev,” kommenteeris Helin-Mari Arder jazzkaar.ee´le kontserdil kõlanud muusikat, mööndes siiski, et muutusi ei tehtud meloodia arvelt. “Enamus lugusid olid siiski natuke rohkem või vähem arranzheeritud,” väitis lauljatar, “See on juba jazzmuusikute viga, et niisama ei saa”.

Arderi olemuslik kirg sütitava ning südamliku muusika vastu sai Legrandi-kontsertidega jälle uue tahu juurde. Bossanovaks keeratud valsirütm ning ballaadide pisut kiiremaks krutitud tempo näitas Arderit pärast tema vaimulike rahvalaulude kava taas tulisema lauljatarina. Tema isikupära, tema õrn-armastav-särav stiil kumas lauludest läbi siingi.

Suur kunst on ilusaid ballaade ilusasti ette kanda, nii et nad ka kuulaja hinge puudutaks. Arder sai sellega hakkama ilma lääge magususeta ning liialdusteta.

Romantikat ning igatsust ballaadidest välja jätmata sai Legrandi lauludest väljapeetult keeruline ja kvaliteetne laveerimine huvitavate jazzrütmide ja helikõrguste vahel. Kuulajate positiivset häälestatust aitas kujundada lauljatari teeskluseta ja sõbralik publikuga suhtlemine lugude vahel.

Michel Legrandi lauludest oli kokku pandud kena kava. Lisaks plaadile salvestatud palade esitati kontserdil ka mõningad lisalood, sealhulgas kuulus pala filmist “Cherbourgi vihmavarjud”.