Millist jazzmuusikat ostavad ameeriklased

31. oktoober 2003

Kiire ülevaade selle nädala jazziedetabelist Ameerikas.

Ajakiri Billboard, mis avaldab kõik-võimalikke müügiedetabeleid, trükib ka mitut jazziga seonduvat iganädalast müügikokkuvõtet. Olulisim neist on jazzialbumite pingerivi. Müüginumbri saavad teada, vaid asjaga seotud plaadifirma, kui nad selle eest ajakirja väljaandjale ja tabelikoostajale maksavad, lihtsurelik saab aga iga seitsme päeva tagan vaadata seda, kas tema lemmikmuusika või -esineja läheb korda ka teistele inimestele.
Mitte väga üllatuslikult on praegu selle edetabeli tipus poppar Elvis Costello, kes pärast Diana Kralliga seostamist on rohkem ja rohkem hakanud silma ka jazziringkondades. Tema uus album “North”, mille andis välja klasika-label Deutsche Grammophon, on selle tabelis püsinud juba neli nädalat – ilmumisest saati.
Cassandra Wilsoni “Glamoured” on tabelis teist nädalat ja hoiab teist positsiooni. Juba mullu ilmunud plaat, laulja-pianisti Diana Kralli “Live In Paris” on kolmas, kusjuures tegemist on viimase aja ühe edukaima jazziplaadiga. Neljas on samuti poppar, Aaron Neville ansamblist Neville Brothers, kelle puhul seostatakse jazziga tema standarditeplaati “Nature Boy”, kus kõlavad õhkõrnal jazzilikud lood Suurest Ameerika Lauluraamatust.
Viies koht on samuti mittejazzimehe Boz Scaggsi käes plaadiga “But Beautiful”, kus samamoodi kõlavad ameerika igihaljad viisid. Hulk töötlusi ja minevikuviise kõlab ka kuuendal kohal oleval David Sanborni plaadil “Time Again”, kuid need on hoopis uuemad lood. Sanborni jazziusutavuses eriti ei kahelda, ehkki ta on sageli musitseerinud koos popstaaridega.
Seitsmes, ehk kitarrist Pat Metheny on plaadiga “One Quiet Night” olnud selles tabelis juba 21 nädalat. Kaheksas on laulja Diane Reevesi album “A Little Moonlight” ja üheksas Staecey Kenti “The Boy Next Door”. Tabeli esikümne lõpetab noore ameerika laulja Peter Cincotti plaat “Peter Cincotti”.