Minelle ja Riton la Manivelle – ehe chanson Prantsusmaalt

03. juuli 2006

5.-15. juulini annab Eesti eri paigus kontserte karismaatiline väärikas duo Minelle ja Riton la Manivelle, kes elustavad Prantsuse chansonides 20. sajandi esimesd kümnendid.

Priiuse janu, armastuse valu… lust, laul ja elurõõm… Kaunis meloodia ja liigutav tekst –see ongi Prantsuse chanson. Armunud südameis sündinud sõnad, Pariisi bistroodes ja armastuse barrikaadidel surematuks lauldud viisid. Möödunud aegade magus nostalgia… Kõlamas Eesti sumedais suveõhtuis – Minelle ja Riton la Manivelle on tagasi!

Minelle ja Riton la Manivelle annavad Eestis 5.-15. juulini 7 kontserti.

Minelle (diatoonilised akordionid, hääl, tattoo, lillelõhn) on kuldsetele kuuekümnendatele lähenev karismaatiline daam, tõeline Montmartre’i roos, kes puhkeb Le Vieux Belleville’is õide igal reedel ja laupäeval. Tätöveeringute ja raskete hõbekulinatega kaunistatud käed püüavad pilku ja kisuvad mehiselt lõõtsa. Minelle on prantsuse šansoonist läbi imbunud nagu bistroopõrand punasest veinist, tema soontes voolab Piaf’i, Brel’i ja Gavroche’i muusika…

Tohutust lõõtsana avanevast mapist ilmuvad üha uued ja uued laululehed, mida ta kuulajatele laiali jagab. Lood pärinevad kahekümnendaist, kolmekümnendaist, viiekümnendaist, kuuekümnendaist… isegi 19. sajandist. Repertuaar on otsatu, enam prantsusepärasem ei saa üks muusika olla.

Riton la Manivelle (väntorel, vokaal, vurrud, õllekõht) on elukutseline leierkastimees. Trés authentique. Kui sada aastat tagasi kuulusid temasarnased artistid tänavapilti kõigis Euroopa suurlinnades, siis tänapäeval kohtab neid haruharva isegi Pariisis. Riton on muhe, kikkis vurrude ja üle püksiääre vajuva kõhuga vana. Tema koloriitne ja ‘kabariitne’ kuju näib olevat välja lõigatud vanast pildialbumist.

On öeldud, et kui Riton ei laula tänaval, siis laulab ta bistroos. Ja kui ta ei laula armastusest, – mida juhtub harva – siis laulab ta Kommuunist. Iseenesestki mõista teeb ta seda oma truu väntoreli saatel. Lihtsad lood siiras ja sundimatus esituses, selles peitubki pariisi chancon’i ilu ja võlu.

”Le Grand Retour” tuur:
5. ja 6. juulil kl 20 Villa Ammendes, pilet 60 krooni
7. juulil kl 19 Õllesummeril, päevapilet eelmüügist 110 krooni
8. juulil kl 20 Kloostri Aidas, pilet 100 krooni /75 krooni
9. juulil kl 14 Aravete Kangrumäel, pilet 50 krooni/25 krooni
12. juulil kl 17 Pädaste mõisa õu (Muhumaa), pilet 75 krooni /25 krooni
15. juulil kl 13 Palmse mõisa õu, pilet 40 krooni/25 krooni

Info edastas Hannes Pikkat (MUUILMAMUUSIKA)