Molde Jazz tunnustab noori muusikuid ja jazzientusiaste

07. august 2006

Molde Jazzil selgub üleriigilise noorte jazzmuusikute konkursi võtja, antakse välja Noore Jazzitalendi rahaline preemia ning jazziajakirjaniku preemia.

Norra suvise jazzielu tippkorraldaja Molde Jazz on juba aastakümneid pidanud oma kohuseks seista selle eest, et noori muusikuid märgataks ning jazzientusiaste tunnustataks. Jazzintro, Molderose ja Noore Jazzitalendi preemia on märksõnad, mida seostatakse just selle Euroopa vanima jazzifestivaliga.

Jazzintro on Norra üks olulisemaid noorte jazzmuusikute konkursse. Tänavu viiendat korda toimunud konkursil on üleriigiline haare – ühiselt ajavad asja riiklik kontserdiorganisatsioon Rikskonsertene, Norra Jazzforum ning viis suuremat jazzifestivali Vossa Jazz, MaiJazz, Nattjazz, Kongsberg Jazz ning Molde Jazz.

Võistluse esimesed voorud toimuvad neljal festivalil aasta jooksul ning päädib see finaaliga Moldes. 2006. a osales konkursil 58 bändi. Nende hulgast valiti kaheksa finalisti, kes tutvustasid zhürii ja publiku ees oma loomingut. Oli nii malbet meeleolujazzi kui psühhedeelilisi elektroonilisi otsinguid. Enamus koosseise tulid kas Oslost või Trondheimist, mis on ka loomulik, sest just need linnad on jazzihariduse keskusteks.

Puma-noored on väsimatud eksperimenteerijad
Konkursivõit läks sedapuhku Trondheimi jazzkonservatooriumi õppuritele elektroonilisele eksperimentaaltriole Puma. Noored on sellises koosseisus tegutsenud aastapäevad, kuid omavahel on erinevates projektides mänginud korduvalt. Ansamblisse kuuluvad kitarrist Stian Westerhus, klahvpillide ja elektroonika spets Oystein Moen ning löökpillimängija Gard Nilssen. Bänd ise tunnistab, et neil ei olegi otsest liidrit, et kõik otsustatakse koos. Põhirõhk on spontaansel improvisatsioonil.

Jazzintro projektijuhi Tone Christofferseni sõnul iseloomustas Pumat muusikaline kvaliteet ja innovatiivsus. „Paljud norra noored jazzmuusikud eksperimenteerivad praegu elektroonikaga, kuid Puma puhul jäi silma terviklik lähenemine ning oskus pakkuda pidevalt üllatusi,” võttis Christoffersen kokku zhürii põhjendused.

Auhinnaks palju esinemisvõimalusi
Auhinnaks ootab Pumat ees tõsiseltvõetav tõsiseltvõetav hulk kontserte. Augustis toimub tuur kohalikel festivalidel, samuti esinemised jazziklubides. Et Norras on koolides toimuvad jazzkontserdid väga populaarsed, siis korraldatakse Pumale ka tuur koolides. Lisaks antakse bändile stuudioaega.

Molde Jazzi teine noori tunnustav projekt on Noore Jazzitalendi preemia. 20 000 NOKi (ca 40 000 eek) on välja pannud kohalik SpareBank1 RomsdalsFellesbank. Pangajuht andis tsheki Moldest pärit trompetistile Hayden Powellile üle pidulikult Stingi kontserdi ajal, mil sündmuse tunnistajaks oli üle 9000 inimese. Noormees osales ka Jazzintro konkursi finaalis kammeriliku jazzgrupi Elmer koosseisus.

Pühendunud jazziajakirjanikke tunnustab Molde Jazz alates 1967. aastast. Molderose-nimelise preemia saab ajakirjanik, kes on festivali korraldajate hinnangul kõige pühendunumalt kajastanud jazziteemasid meedias. Sõelale jäänud jazzikriitikutele on see oluline tänu ja tähelepanu nende aastatepikkuse töö eest. Teade ületab norra kultuuriajakirjanduses ka uudisekünnise.

Tänavu pärjati Molderose´iga 42aastane Oslost pärit Carl Petter Opsahl, kes kirjutab regulaarselt Norra mõjukaimale jazziajakirjale Jazznytt. Tavaelus on Molde Jazzi juba 1983. aastast regulaarselt külastav Carl Petter vaimulik ning mängib jazzbändis klarnetit.