Monty Alexander toob Eestisse Kariibi temperamenti - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

03/10/2005 Monty Alexander toob Eestisse Kariibi temperamenti

Uudised

5.-7. oktoobril toimub Tartus jazzfestival RainbowJazz, mille nimekaim esineja, pianist Monty Alexander annab lisakontserdi 9. oktoobril Estonia kontserdisaalis.

5.-7. oktoobril toimub Tartus jazzfestival RainbowJazz, mille nimekaim esineja, pianist Monty Alexander annab lisakontserdi 9. oktoobril Estonia kontserdisaalis.

Festivali tutvustab Mari Hiiemäe Jazzkaare veebitoimetusest.

Enam kui 40aastase muusikukarjääri jooksul on Monty Alexander katsetanud erinevaid võimalusi jazzmuusika piires, mänginud koos tuntuimate jazzikorüfeedega ning teinud ohtralt plaadistusi. Saavutatud virtuoossust ja võimekust arvestades võib Alexander lubada endale ükskõik milliseid muusikalisi eksperimente. Siiski on tema muusikas säilinud lihtne meloodilisus, mis on omane Jamaikale, kust muusik pärit.

Helilooja ja klahvpillimängija Ülo Mälgand, kes on Monty Alexanderi esinemist kuulnud Pori Jazz festivalil, imestab selle kerguse üle, millega Alexander ühendab tehnilise meisterlikkuse oma lihtsa mängumaneeriga:”Ta on eriline muusik selles suhtes, et ta oskab terve kontserdi maha mängida üsna lihtsate vahenditega, ta oskab ilma erilise tulevärgita auditooriumi kogu aeg peos hoida. Samal ajal on tama tehniline tase väga kõrge, ta on õppinud Oscar Petersoni juures, kes on üks teenekamaid klaverimängijaid jazzmuusikas üldse. Tehnikast pakatavate teadmiste juures oskab Alexander sellele vastanduda oma lihtsusega. Kariibi reast hoiab ta üsna kiivalt kinni, sellest valdkonnast ta eriti välja ei lähe. See on tema ampluaa.”

Monty Alexanderi virtuoossust ja näpuosavust kiidab ka RainbowJazzi korraldaja Lembit Saarsalu ning soovitab kindlasti RainbowJazzile head jazzmuusikat kuulama tulla, liiati kuna Eestit külastab Monty Alexsander esimest korda.

Terve Monty Alexanderi elu on olnud täis klaverimängu, alates esimestest klaveritundidest kuueaastaselt kuni tänaseni. Ise on ta nimetanud klaverit vahendiks teiste inimestega suhtlemisel. Noorukieas 1950ndate lõpul teenis Alexander leiba klaverimängijana Jamaika hotellides ja ööklubides. Mitmed tema tollase bändi “Monty and the Cyclones” lood jõudsid juba siis Jamaika muusika edetabelitesse.

Peagi pärast USAsse kolimist 1961. aastal jäi noor muusik silma New York City klubi omanikule Jilly Rizzole ning tolle sõbrale Frank Sinatrale. Kuna üks samm viis teiseni, siis töötas Alexander juba varsti koos Dizzy Gillespie, Clark Terry ja Sonny Rollinsiga.

Kogu oma elu on Alexander teinud intensiivset muusikutööd väga mitmekesiste projektidega erinevates stiilides ja zanrites. Tuntust on aidanud juurde koguda ka George Gershwini “Rhapsody in Blue” ettekandmine 1996. aastal koos sümfooniaorkestriga, mida juhatas Bobby McFerrin.

Tänaseks on Monty Alexander kujunenud oluliseks nimeks jazzmuusikataevas, keda kutsutakse esinema juhtivatele muusikafestivalidele üle maailma. Alexander on plaadistanud üle 60 CD.

Monty Alexander on nimetanud ennast väga avatuks kõikidele muusikastiilidele, ta on muusik, kes hindab ühtviisi nii bebopi, kalipso-muusikat kui reggaet. Alexanderi eesmärk on pakkuda kuulajale elamust sõltumata sellest, mis stiilis muusikat esitatakse. Sõltumatult inimese muusikaeelistustest või kultuurilistest eripäradest peab muusika pakkuma kuulajale naudingut. Muusikuna püüab Alexander olla parim, kes ta olla suudab.

Lembit Saarsalu sõnul on põhjust Tartu RainbowJazz festivalile tulla küllaga ning seda mitte üksnes Monty Alexanderi pärast, keda võib lugeda peaesinejaks. Saarsalu peab ühtviisi oluliseks nii noorte muusikute katsetusi kui juba end leidnud mängijate kontserte, kellel kogemust ja oskusi kordades rohkem:”Jazz on väga demokraatlik zhanr, kus ei taha kedagi teistest olulisemaks nimetada. Jazzi mängida on raske asi, see nõuab tahtmist, kannatlikkust ja püsivust.”

Rainbowjazz toimub Vanemuise kontserdimaja saalis. Kahel järjestikusel õhtul on võimalus kuulata head jazzmuusikat ning erinevaid stiile selle sees. Kokku esineb üle viiekümne muusiku kuuest riigist.