MTV Best African Act!

14. mai 2007

Freshlyground (LAV)
DJ Aimar Ventsel
30. mai 22.00 Pirita Lillepaviljon
31. mai 19.00 Pärnu, Ammende Villa

2006. aasta MTV Euroopa Muusikaauhindade jagamisel valiti need lõuna-aafriklased parimaks Aafrika esinejaks. Kuid tegemist on millegi hoopis enama kui popmuusikaga.

Kaplinna ansambel Freshlyground sündis 2002. aasta aprillis, mil kokku said ühiste huvidega valged ja mustad noored muusikud, kes olid sellesse kontrastiderohkesse linna tulnud elama ja õppima Zimbabwest, mitmelt poolt Lõuna-Aafrikast ja Mosambique’st. Muusikas ühendavad nad stiililielemente traditsioonilisest Aafrika tantsumuusikast kwelast ja aafrika rahvaviisidest, aga ka jazzist, bluesist, indie’st ja klassikastki.

Ansambli seitse muusikut on kõik erineva kultuuritaustaga ja on toonud kollektiivi kaasa oma tugevad küljed. 25-aastasel lauljataril Zolanil on erakordselt ilus ja soe hääl. Ta on otsekui sündinud lava jaoks, kuigi pikkust on vaid 155 cm. Kyla-Rose mängib viiulit virtuosselt ja kindlalt. Aron, Justin ja Simon on multiinstrumentalistid, kes laval vahetavad rolle ja instrumente. Tantsurütmidel põhinevate lugude juurde kuuluvad hoogne tants ja liikumine. Bändi kõla on eklektiline, kuid samas värske, ükski seade ei korda teist.
Grupi esimene CD “Jika Jika” (2003) pälvis kriitikutelt positiivse hinnagu, üksmeelselt leidsid nad, et on sündinud uue kõlaga ansambel. Lugu “Castles in the Sky” tõusis Lõuna-Aafrikas edetabelitesse ja kõlas tihti raadiojaamades. 2004. aastal oli FreshlyGround Kaplinnas juba nii tuntud, et neid kutsuti esinema kontserdil, millega tähistati demokraatia kehtestamise 10. aastapäeva Lõuna-Aafrikas, ürituse avas president Tbabo Mbeki.

2004. aastal ilmus Sony BMG Africa firmamärgi all nende teine CD “Nomvula”, millega bänd hakkas rahvusvahelisest kuulsust koguma. Plaadi esimeseks hittiks kujunes lugu Doo Be Doo. Kolmele loole on tehtud ka videod. Samal aastal esinesid nad koos legendaarse Miriam Makebaga Roomas, osalesid Jaapanis Expo 2005 kultuuriprogrammis ning teoks said esimesed turneed Saksamaale ja Hollandisse. Plaadi müüginumbrid küündisid 100 000-ni.
2005.aastal pälvisid nad kolm Lõuna-Aafrika muusikaauhinda. 2006. aasta jaanuaris osales FreshlyGround Cannes’is MIDEMil, mõned kuud hiljem valis Robbie Williams nad oma soojendusesinejaks kontsertidel Durbanis, Pretorias ja Kaplinnas. Aastasse mahuvad ka kontserdid Inglismaal, Belgias ja Saksamaal, osalemine suurüritusel Africa Calling.

2006. aastas MTV Euroopa muusikaauhindade jagamisel Kopenhagenis valiti Freshlyground parimaks Aafrika ansambliks (Best African Act).
Alanud aastal plaanib ansambel salvestada Johannesburgis oma kolmanda albumi.

Tallinna kontserdi piletid hinnaga 250.- ja 200.- (tudeng) müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades. Pärnu kontserdi piletid hinnaga 1500.- (sisaldab rikkalikku õhtusööki) müügil Piletilevi müügikohtades.

Koosseis:

Zolani Mahola (1981) – laul
Josh Hawks – basskitarr
Aron Turest-Swartz (1979) – klahvpillid, laul, löökpillid
Kyla-Rose Smith (1982) – viiul
Simon Attwell (1978) – flööt, mbira, suupill, saksofon
Julio Navela – elektrikitarr, akustiline kitarr
Peter Cohen (1961) – trummid