Muusika, mis viib mured minema…

05. oktoober 2006

TOXIKUM Special
(Prantsuse-Taani-Leedu)
Reede 13. oktoober kell 21.00
Teater No99 Jazziklubis

TOXIKUM Special
(Prantsuse-Taani-Leedu)
Reede 13. oktoober kell 21.00
Teater No99 Jazziklubis

TOXIKUM Special on värske variant ansamblist, mida juhivad taani trummar Stefan Pasborg ja leedu saksofonist Liudas Mockunas. Sel korral liituvad nendega kaks prantsuse ässa, kitarrist Marc Ducret ja klahvpillimängija Paul Brousseau, et moodustada selle sügise põnev jazziprojekt.

Ansambli muusika on sulam ekspressiivsetest karmidest helidest, kaunitest balladidest, filmilikust õudusmuusikast, rockilikust rütmienergiast ja apokalüptilis-hümnilikust väljenduslaadist. See muusika annab aimu, milline võiks olla tulevikujazz –avatud ja kõikehaarav. Lugude autorid on Stefan Pasborg ja Liudas Mockunas, arranźeeringud on ansambli ühistöö. Turnee korraldaja on Charles Gil koostöös AFIJMA, Prantsuse kultuurikeskuse, Jazzkaare, Taani jazzliidu jt. partneritega. Turnee käigus esinejatekse ka Oslos, Bergenis, Helsingis, Turus, Tallinnas ja Vilniuses.

Stefan Pasborg lõpetas Kopenhaageni Rütmimuusika konservatooriumi 2002. aastal solistina. Ta on isikupärase käekirjaga trummar, kes tuntud Euroopas ka oma ansambli juhina ja heliloojana. Ta on koostööd teinud paljude Euroopa mainekate muusikutega nagu kitarrist Marc Ducret, trompetist Tomasz Stanko, trombonist Ray Anderson, saksofonistid John Tchicai, Jesper Zeuthen, Lotte Anker jt. Pasborg kuulub ansamblitesse Ibrahim Electric, Delirium, Ictus, Rød Planet, Toxikum jt. ning on võitnud arvukalt auhindu Taanis, Saksamaal ja Prantsusmaal.

Liudas Mockunas on leedu uue noore jazzi silmapaistvamaid interpreete. Mockunas elab vaheldumisi Vilniuses ja Kopenhaagenis ning on sarnaselt Pasborgile esinenud Euroopas, USAs ja Hiinas. Ta lõpetas Leedu Muusikaakadeemia 2002 .aastal. Õpinguaastail Rütmimuusika konservatooriumis kohtus ta Kopenhaagenis Stefan Pasborgiga. Mockunas on pälvinud arvukalt tunnustust, sealhulgas ka klassikalise muusika konkurssidel, M.A.P Trio koosseisus võitis ta 2001.aastal Prantsusmaal, Poirtiers’s improvisatsioonilise muusika konkursil esikoha. Ta on ansamblijuhina välja andnud 3 albumit ja osalenud muuhulgas ka Andrew Hill’i Jazz Par Okteti albumil “The Day The World Stood Still”.

Marc Ducret alustas oma muusikukarjääri 1975. aastal autididaktina, mängides tantsubändides ja folklooriansamblites. Teda huvitas kõik, mis toimus muusikailmas ja ta proovis mängida erinevate stiilide muusikat, instrumentideks 12-keelne akustiline ja elektrikitarr, oud, fretless- ja baritonkitarr. 1986 aastal valiti ta modernbigbandi National Jazz Orchestra koosseisu . Oma jazzitrioga on Ducret esinenud paljudes Euroopa maades, samuti Aafrikas, Indias ja Jaapanis. Teda on kutsunud esinema sellised mainekad jazzmuusikud nagu Michel Portal, Joachim Kuhn, Franco Ambrosetti, Didier Lockwood, Eric Barret, Miroslav Vitous, Enrico Rava, Adam Nussbaum, Django Bates, David Sanborn, Joey Baron, Michel Godard jpt. 1991. aastast seob teda koostöö USA saksofonisti Tim Berne’iga. Külalissolistina on Ducret oodatud paljudes koosseisudes Saksamaal ja mujal Euroopas. Peale trio on tal oma tentet Seven Songs, kus mängitakse 60ndate jazzi omal loomingulisel viisil, regulaarselt osaleb ta ka Louis Sclavis ja Dominique Pifarely’s Acoustic Quartetis.

Paul Brousseau on meisterlik klahvpillimängija, kitarrist ja sämplerite kasutaja. Aeg-ajalt on ta tõsine pianist, kellele on olulised kompositsioonid – siin on ta eeskujudeks Debussy, Satie, Steve Reich. Aeg-ajal keskendub ta helikõladele ja kasutab klahvpillisaunde koos analoogsüntesaatori ja sämpleritega. Selline helimaastik sünnib reaalajas. Ta on noor multiinstrumentalist – klaveri- ja klahvpillide mängija, kitarrist, bassist, trummar – iseõppinud, kuid laialdaste muusikastilistiliste teadmistega interpreet. Brousseau on oma salajastes retseptides ühendanud erival moel innovatsiivsuse, huumori ja tänapäevase maailmatunnetuse oma nägemusest lähtuvalt.

Koosseis: Liudas Mockunas – saksofon Stephan Pasborg – löökpillid Marc Ducret – kitarr Paul Brousseau – klahvpillid Piletid hinnaga 150.-/100.- (tudeng, pensionär) müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades ning tund enne algust kohapeal. www.jazzkaar.ee