Muusikaline maailmarändur Jason Carter jõuab Eestisse

12. oktoober 2005

20.-28. oktoobrini annab Eestis konserte muusikaline maailmarändur Jason Carter. Tallinna, Tartu, Viljandi ja Pärnu kõrval jõuab Carter ka Narva, Paidesse, Koeru, Sõmerpallu ja Järva-Madisele.

Briti kitarrist Jason Carter on alati jumaldanud klassikalist muusikat. Kahjuks sai talle õige varakult selgeks, et akadeemiline pühendumine nõuab teistsugust iseloomu. Ta oli liiga kärsitu, et veeta päevi, kuid ja aastaid tehnilist täiuslikkust püüeldes. Niipea kui ta seda mõistis, loobus ta ambitsioonidest saada virtuoosiks. See ei olnud halb otsus.

Kitarri juurde jõudis Jason Carter üheksa-aastaselt. Teismelisena sai temast „soolomees“ heavy metal bändis. Kaheksakümnendate algul oli see iseenesestmõistetav samm. Edasist arengut silmas pidades mitte mahavisatud aeg. Cornwall jäi kitsaks, Jason kolis „maalt” linna. Londoni klubides kuulis ja nägi ta esmakordselt tõelisi flamenco-kitarriste. See oli armastus esimesest silmapilgust. Ta sõitis Hispaaniasse ja omandas vajalikke saladusi. Kuid selleks ajaks oli tema nägemus muusikast lootusetult avardunud. Enam ei olnud ta nõus vanduma igavest truudust ühele ainsale stiilile. Nii ei saanudki temast pacodeluciat …

Kuid kogemused kogunesid, maitse arenes. Muusikaline silmaring laienes. Järgmine kümnend leidis juba vilunud kitarristi musitseerimas fusion-jazz ansamblis Ragatal. Selles lõid kaasa andunud muusikud, kes kõik on tänaseks maailmanimed.

Edasi ta rändas. Peatus lühemalt või pikemalt mitmel pool Euroopas, Indias, Lähis-Idas… rändas edasi. Õppis, mängis ja lõi. Musitseeris kõrbes koos beduiinide ning laval ja stuudios koos staaridega (Larry Coryell, Gordon Giltrap, Nigel Kennedy, Trilok Gurtu, Máire Brennan, …); kontsertsaalides suurte orkestrite (Suurbritannia, Iiri, Soome, Vene, Hiina…) ja tolle maailma vägevate ees (Pakistani president Musharaff, Bahreini kroonprints…).

Viimased neli aastat on Jason Carteri baaslaagriks olnud Helsingi. Esialgu sidus teda Soomega sõbratar. Seejärel polaaröö vaikus ja lumevalgus. Ja see seletamatu ugri loomus. Soome on teda inspireerinud koostööd arendama joigija, räppari, ooperitenori ning põhjanaabrite mitme tipp-kollektiiviga, sealhulgas Trio Töyhkeät.

Kuigi Jason Carter on valdavalt iseõppija, on tal olnud häid õpetajaid. Olulisemad on olnud John Williams, Paco Peña (Londoni Kuninglik Muusikaakadeemia) ja John Mills. Õiget teed on aidanud leida ka tema enese loomupärane laiskus. Loov muusik peab oskama kuulata sisemist häält. Sellele kuuletuma. Jason Carter on otsinud idast ja läänest. Ta on otsinud seest ja väljast, taevast ja maa pealt. Hiliskolmekümnendais, alles otsiva ning peatumatult liikuva loojana on ta oma parimas eas. Tulvil plussmärgiga energiat, lapsemeelset avastamisrõõmu ja ideid, mida publikuga jagada. Kes kuuleb, see mõistab.

Jason Carteri professionaalne ampluaa on muljetavaldav. Ta esitab regulaarselt klassikalist kammermuusikat (Bach; Pärt jt.) ning kitarrile kirjutatud teoseid suurvormidest kaasaegse jazzini (Rodrigues; Towner, Corea); eklektilist maailmamuusikat (flamenco-indo-araabia) ning elektroonilist klubimuusikat (techno/dance). Tema suurim väärtus siiski on harvaesineva säraga soololooming. See puudutab sügavalt. Kannab kaugele ja kõrgele.

Jason Carter on välja andnud mitmeid sooloplaate (Sony, EMI, ASV, ARC). Viimane neist, “Shamal”, ilmus käesoleva aasta algul (Inovatus Music).

20.okt 19.00 Tallinn, Teater NO99, väike saal 80.-/50.-
21.okt 19.00 Kuusalu, Laurentsiuse kirik 80.-/50.-
22.okt 18.00 Narva, Narva linnus 60.-/30.-
23.okt 14.00 Järva-Madise, Püha Matteuse kirik Sissepääs prii
23.okt 19.00 Paide, Paide Kultuurimaja, külaliseks Ain Agan 70.-/30.-
24.okt 19.00 Koeru, Aruküla mõis, külaliseks Ain Agan 40.-/20.-
25.okt 20.00 Võrumaa, Sõmerpalu mõis Sissepääs prii
26.okt 19.00 Tartu, Jaani kirik 70.-/40.-
27.okt 18.00 Viljandi, Viljandi kultuurimaja, külaliseks Ain Agan 70.-/40.-
28.okt 20.00 Pärnu, Ammende Villa 100.-/60.-

NB! Lisaks meistriklassid Tallinnas, Narvas, Paides, Tartus ja Viljandis.
Üldinfo: 559 10 969, mimnet@noos.fr

Piletid müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ja/või tund enne algust kohapeal. Lastele alla 10a. tasuta.