Naised-bigbändiliidrid esitlevad uudisteoseid

02. jaanuar 2003

Kaks kõige kõrgemalt tunnustatud naist jazzorkestrite eesotsas – Maria Schneider ja Toshiko Akiyoshi – esitlevad New Yorgi jazzipublikule oma uudisteoseid.

Kaks kõige kõrgemalt tunnustatud naist jazzorkestrite eesotsas – Maria Schneider (pildil) ja Toshiko Akiyoshi – esitlevad New Yorgi jazzipublikule oma uudisteoseid. Kontserdid toimuvad Lincoln Centeri «As Of Now» jazzikontsertide raames uudisloomingut 31. jaanuaril ja 1. veebruaril.
Jaapanlanna Toshiko Akiyoshi teoses on kesksel kohal suur taiko-trumm, mida mängib Heitetsu Hayashi. Mantshuurias sündinud Akiyoshi sai hariduse Jaapanis, moodustas Tokyos oma esimese ansambli 1952. aastal ning debüteeris Ameerikas Newporti festivalil neli aastat hiljem. Pärast seda on ta tegutsenud vaheldumisi Jaapanis ja Ameerikas ning juba 30 aastat on ta juhtinud endanimelist jazziorkestrit. Akiyoshi on praeguses jazzimaailmas kaheldamatult üks nimekamaid heliloojaid ja arranzheerijaid. Maria Schneider kuulub hoopis nooremasse põlvkonda. 1980. aastate keskel sai ta oma tuleristsed Gil Evansi bigbändis kuulsuse assistendina. 1990ndatel on ta kerkinud oma orkestriloominguga jazzmuusika eliiti ning teda on tunnustatud paljude orkestrite eduka juhatamise ning mitme kriitikute tähelepanu pälvinud plaadi eest. Ajakirjade Down Beat ja Jazz Times küsitlused on Schneiderit korduvalt märkinud oma ala parimaks.