NATO Bigbänd toob kõrgel tasemel orkestrijazzi

11. aprill 2005

Nende relvaks on pillid ja laskemoonaks jazzmuusika. NATO jazzorkestrid on rahumeelsed ja kõrgetasemelised kollektiivid, kelle üheks ülesandeks on relvaliidu positiivse maine kõrgel hoidmine. Anne Erm avastas nende ridadest ka ühe eestlase, trompetist Simmu Vasara.

Jazzkaare Avakontsert-ball: NATO Big Band & EMA Big Band
24. aprillil kell 19.00 Pärnu Kontserdimaja

Pole imeks panna, et militaarorkestrite tase on kõikjal maailmas väga kõrge. Tegemist on professionaalsete muusikutega, kes sõjaväe palgal saavad harjutada nii tihti kui vaja. Ka meie profid Piirivalve, Kaitseväe ja Politsei orkestrid on silmapaistavalt hea tasemega.

Paar aastat tagasi esindas Jazzkaarel Saksa orkestrite tipptaset Bundeswehr Big Band. Nüüd tuleb Belgiast orkester, kes esindab NATO Euroopa Liitlasvägede Peastaapi S.H.A.P.E’i .
Lisaks ameerika muusikutele ja ühele itaallasest saksofonistile mängib läinud sügisest orkestris ka Eesti Kaitseväe orkestri trompetist, 27-aastane Simmu Vasar, kes on tuntud ka mitmest Eesti menubändist (Kala, Blind, Super Slinky, Who Cares) ja Horre Zeigeri bigbändist.

“Orkester, kus ma mängin, esineb sageli erinevatel esindusüritustel, kus marsimuusikast rohkem mängitakse jazzi. Poole aasta jooksul, mil kuulun NATO orkestrisse, oleme vaid kolm korda mänginud marsimuusikat. Oleme ikkagi jazzorkester ja mängime head jazzi,” ütles Simmu Vasar. Trompetist ise esines mullu Jazzkaarel ansambli Ka-Funky ridades.

Alates bigbändi loomisest 1985. aastal on NATO orkester esinenud paljudes Euroopa maades ja Põhja-Aafrikas. Orkestrit on kutsutud esinema maailma tuntumatele jazzifestivalidele nagu Montreux, North Sea Jazz, Brüsseli Jazzmaraton jt. Ka sellel suvel on ees ootamas rohkesti festivaliesinemisi ja kontserte.

NATO orkestri repertuaar ulatub Glenn Milleri ja Count Basie aegade jazzist tänapäevaste meistrite nagu Rob McConnelli, Bob Mintzeri jt paladeni. Pole ka imeks panna, et orkestri tase on kõrge, sest kõik pillimehed on saanud hea muusikalise hariduse ja harjutatakse 5 päeva nädalas.

Dirigent Scott T. Headley kogemused orkestrite ja bändide juhina on veerandsajandi pikkused. Lisaks on ta ka hinnatud löökpillimängija ja esinenud Burbank Civic Light Opera, Fairbanks Symphony Orchestra jt kollektiividega. Bigbändis mängib ta löökpille ja jazzkvintetis „Jazz Messengers“ trumme. Kvinteti repertuaar ulatub mainstream-jazzist Yellowjackets’i ja Michael Breckeri lugudeni.

Kvintett “Jazz Messengers” esineb ja kohtub muusikutega Georg Otsa nimelises Muusikakoolis reedel 22. aprillil.

Samal õhtul esineb Café Amigos jazzrock ansambel Task Force8. Repertuaaris on ansamblite The Beatles, Earth, Wind and Fire, Bee Gees jt muusikat ja ka rock’n rolli ja bluuse. Selle grupi ammendamatu energia ja hea tuju muusika on alati publiku imetlusobjektiks. Neid võiks võrrelelda meie „Compromise Blue’ga“. Sellesse bändi kuulub ka kaks väga head lauljat – bändi liider Dan Rhodes ning lauljatar Mary-Beth Benham, kes esineb ka NATO bigbändiga.

NATO bigbändi näol on tegemist särava ja paindliku kollektiiviga, kelle kavades on nii kontsertrepertuaari kui ka haaravaid tantsulugusid. Tase on garanteeritud! NATO Bigbänd ootab Eesti reisi väga ja valmistub selleks väga tõsiselt. Kõik on väga elevil , sest keegi pole varem Euroopa selles osas käinud.