Nelson Sargento toob samba ajaloo pärleid

03. mai 2004

6. ja 7. mail annab Eestis esmakordselt kaks eksklusiivset kontserti sambamuusika elav legend Nelson Sargento Brasiiliast.

Nelson Sargento on oma rahvuse eredamaid ja mitmekülgsemaid esindajaid: kitarrist, laulja, helilooja ja maalikunstnik, kes saab tänavu juulis 80-aastaseks.

Sargento esindab puhast traditsioonilist sambat. Ta on Mangueira, Brasiilia vanima ja kuulsaima sambakooli elav legend. Mangueira asutati Rio de Janeiro põhjapoolses eeslinnas 1928.a. Kool loodi tuntud sambahelilooja Cartola poolt. Mangueira sai tänapäeva sambakuulsuste Nelson Cavaquinho, Geraldo Pereira jt kooskäimiskohaks.
Nelson Sargento sündis 1924. aastal Tijucas, Rio de Janeiros. Noorukina astus ta Mangueirosse, kus õppis kitarrimängu Cartola ja Nelson Cavaquinho juures. 1960-ndate alguses oli Sargento kuulsa samba-ansambli A Voz do Morro (Mägede hääl) asutaja koos Zé Keti, Paulinho da Viola, Elton Medeirose ja teistega. Ta on lindistanud palju CD-plaate ja esinenud turneedega Euroopas, USA-s ja Jaapanis. Jaapanis tegi Sargento 1990-ndatel ka eduka come-back’i ja on seal populaarne tänaseni.

Paljudel brasiillastel on seinal Nelson Sargento maalid ja riiulis tema CD-plaadid. Ta on tõeline rahvuslik anne. Sargentost on vändatud mitmeid dokumentaalfilme, ta on osalenud mitmes mängufilmis ja ühes teleseriaalis. Samuti on Sargento salvestanud filmimuusikat, mis on pälvinud ka auhindu. Ta on luuleraamatu “Maailma vang” autor ja helilooja Geraldo Titulo Pearist kirjutatud monograafia kaasautor. Sargento enda elust on kirjutatud kaheköiteline raamat. Ta on oodatud lektor mitmetes kolledžites.
Eestis toimuvatel kontsertidel esitab Nelson Sargento enda loomingut, teiste heliloojate sambaklassikat ja Mangueira ajaloolist vana sambat.

Nelson Sargento ansambli koosseisus osalevad:
Afonso Machado (mandoliin, arranžeeringud) Ansambli Galo Preto ja orkestri Orquestra de Cordas Brasilieras asutaja. Afonso on osalenud Brasiilia eri aegade parimate solistide Cartola, Nelson Cavaquinho, Hermeto Pascoali, Elsa Soarezi, Paulinho da Viola ja teiste esinemistel ning salvestustel.

Bartholomeu Wiese (kitarr)
Ansambli Galo Preto liige, orkestri Orquestra de Cordas Brasilieras kaasasutaja. Ta on mänginud Brasiilia Sümfooniaorkestris ning teinud koostööd selliste artistidega nagu Raphael Rabello, Sivuca, Hermeto Pascoal, Wagner Tiso ja teised.

Marcio ”Hulk” Almeida (cavaquinho)
Tõeline “sambist”, kes tihti saadab sambakuninganna Beth Carvalhot tema esinemistel.

Eduardo Neves (saksofon, flööt)
Neves on praegu suure Brasiilia sambastaari Zeca Pagodinho lavapartner. 1993 osales ta Hermeto Pascoali Euroopa-turneel. Ta on mänginud Milton Nascimento, Ed Motta, Tim Maia, Elsa Soarezi, Dona Ivone Lara ja paljude teiste kontsertidel ning salvestustel.

Xande (löökpillid)
Kõrgema klassi trummar, kes on esinenud koos Emilio Santiago, Simone, Edo Lobo, Johnny Alfi ja teiste brasiilia staaridega.

Tutvustuse koostas kontserdisarja “Diplomaatilised noodid” produtsent Heili Vaus-Tamm.

Sambalegend NELSON SARGENTO: 80 aastat brasiilia muusika ajalugu
6. mail kell 19 Pärnu Kontserdimajas
7. mail kell 19 Estonia kontserdisaalis
Piletid Tallinnas 120–150 krooni, Pärnus 80–120 krooni