New Jungle Orchestra mikser jahvatab änksilt

01. aprill 2004

Süüdimatu segustamislust ja polkast-rockini-hoiak teevad New Jungle Orchestra tänavuse Jazzkaare üheks värvikamaiks esinejaks. Jaak Sooäär, kes ka ise seal külalisena kaasa lööb, ei jõua ära imestada.

Süüdimatu segustamislust ja polkast-rockini-hoiak teevad New Jungle Orchestra tänavuse Jazzkaare üheks värvikamaiks esinejaks. Jaak Sooäär, kes ka ise seal külalisena kaasa lööb, ei jõua ära imestada.
“Nende meloodilisel anarhismil on rohkem mõjutusi (Aafrika highlife, jazzrock, free jazz), kui Elizabeth Tayloril abikaasasid,” tutvustab Pierre Dųrge New Jungle Orchestra muusikat New Yorgi jazzigiid Hot House.
NJO muusikat on üheselt iseloomustada tõesti pea võimatu, ent selle mitmeplaanilisuse võtit pole vaja kaugelt otsida. Džungliorkester on pärit avatud ühiskonna musternäidisriigist Taanist, kus domineeriv ameerikalik kultuuriõhkkond (ikkagi ju sõjajärgse Euroopa jazzimeka!) kohtub lisaks kohalikele rahvuslikele kommetele teiste kultuuritraditsioonidega.
Käivitavaks lisafaktoriks saavad Aafrikast, Aasiast, Ladina-Ameerikast, aga ka teistest põhjamaadest saabunud uusasukate eripalgelised ja samas väga elujõulised mõttekäigud.

NJO liikumapanevaks jõuks on kitarrist Pierre Dørge (s 1946), kelle pingelise ja viljaka muusikalise tegevuse (on komponeerinud vähemalt 571 teost ja ka ühe sümfoonia) aluseks on algusest peale olnud uudishimu värskete ideede ning tundmatute kultuuride ja muusikastiilide vastu.
See on teda viinud uurimisretkedele Gambiasse, Nepaali ja Balisse. Ta on läbinud maailmamuusikakursuse Loova Muusika Stuudios Woodstockis ning tudeerinud eraõpilasena Ornette Colemani käe all. Laia huvideringi tõttu on Dųrge mänginud muusikat “polkast rockini”, teiste hulgas peavoolujazzi legendaarse svingviiuldaja Svend Asmusseni, free jazzi saksofonist John Tchicaiga ja osalenud ka feministlikus (sic!) rockansamblis Hos Anna.
Kitarristi sooloplaatidel on teiste hulgas kaasa löönud näiteks Niels Henning Ørsted Pedersen, Marilyn Mazur, Billy Hart, Johnny Dyani. Huvitav ja pealtnäha võimatuna näiv on see, et Dørge muigelsui esitatud afrojazz leiab sooja vastukaja nii klassikalise jazzi austajate, maailmamuusikasõprade kui radikaalsete improfriikide seas.
Dørge tähtsaimaks projektiks on 1980. aastal asutatud New Jungle Orchestra, ainuke Euroopa kollektiiv, mida selliste Ameerika jazzihiiglaste nagu John Coltrane’i, Archie Scheppi, Yuseef Lateefi ja Duke Ellingtoni kõrval tutvustab Norman C. Weinsteini raamat “A Night In Tunisia – Imaginings of Africa in Jazz”.
NJO sai oma nime varase Duke Ellingtoni orkestri kuulsa “džunglilise” helipildi järgi ning Ellington ongi kahtlemata üks tähtsamaid märksõnu iseloomustamaks NJO muusikalist teekonda.
Teisteks olulisemateks mõjutajateks on olnud eelkõige Charles Minguse, Gil Evansi ja Carla Bley avastused jazzmuusika uute helivärvide otsing, kuid nagu eelpool mainitud, mängivad tähtsat rolli ka väljaspoolt lääne kultuuri tulevad mõjud.

17 tegevusaasta jooksul on NJO välja andnud 14 albumit ning esinenud Aasias, Aafrikas, Austraalias, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ning pea kõikides Euroopa riikides. Eestis mängisid nad esmakordselt 1996. aasta sügisel.
NJO värsked ja veel välja andmata lindistused on tehtud koos Jazzkaare vana tuttava Ray Andersoniga, kelle süüdimatu optimism džungliorkestri päikeselisse atmosfääri ideaalselt sobib.
Orkestri 10-liikmeline koosseis koosneb Taani jazzmuusikute vaieldamatust paremikust, teiste hulgas Gaana päritolu löökpillimängijast Ayi Solomonist, kes džunglirütmide elavnedes laval värvikat tantsu lööb.

New Jungle Orchestra (Taani)
24. aprillil kell 17.00
Sakala keskuse suures saalis

Pierre Dørge – kitarr
Kasper Tranberg – trompet
Gunnar Halle – trompet
Morten Carlsen – saksofonid ja tarogato
Jakob Mygind – saksofon
Kenneth Agerholm – tromboon
Irene Becker – klahvpillid
Thommy Andersson – bass
Ayi Solomon – löökpillid
Martin Andersen – trummid

NB! külalisena teeb orkestris kaasa ka kitarrist Jaak Sooäär ise.