Nõmme Jazz – New Orleansist keelpillideni

11. oktoober 2008

23.-25. oktoobril tähistab Nõmme Jazz oma 10. juubelit.

10. Nõmme Jazz toimub Tallinnas, Nõmmel 23.- 25. oktoobrini.
N. 23. okt kell 20.00 Glehni lossis Wendell Brunious (USA)
R. 24. okt. kell 19.00 Nõmme Rahu kirikus Siim Aimla ans. ja keelpillikvartett Muusa
L. 25. okt. kell 17.00 Nõmme Lunastaja kirikus Virgo Sillamaa ja Mingo Rajandi /tasuta /
L. 25. okt. kell 20.00 Nõmme Kultuurikeskuses Leonid Shinkarenko Jazz 4 (Leedu)

Väike ja omapärane festival Nõmme Jazz tähistab 10. toimumiskorda ehkki aastaid vaid 9. Juhtumisi sai teisel toimumisaastal festival sisse nii suure hoo, et festival korraldati nii kevad kui sügishooajal ja selles oli pisut süüdi ka siis esmakordselt teoks saanud noorte dzässlauljate konkurss.

Festivali peaesinejaks on särav trompetist ja laulja Wendell Brunious, kes on üles kasvanud New Orleans´is dzässmuusikute perekonnas. Tema isa, John Brunious, mängis trompetit ja klaverit ning kirjutas ja arranžeeris muusikat Billy Eckstein´i, Cab Calloway ja Jay McShane tarvis. Wendell asus muusikaga tegelema juba maast madalast ning tegi esimese salvestuse 9- aastaselt. 14- aastasena alustas ta juba professionaalse muusiku teed Olympia Brass Bandi´s ning õige pea kutsuti ta tööle New York´i , Lionel Hamptoni Big Band´i. Wendell on esinenud mitmetes big band´ides ning olnud ka band leader´iks. Oma viimase, New Orleans All Stars ansambliga on ta reisinud üle maailma.

Väga meloodilist ja ipmrovisatssioonirohket fusionit pakuvad Leedu tippmuusikud basskitarristi Leonid Shinkarenko juhtimisel. Leonid Shinkarenko on Leedu väljapaistvamaid muusikuid, kellele omistati hiljuti Bristonas Jazz´i Grand Prix auhind väljapaistva panuse eest Leedu džässmuusikasse. Ka endises N. Liidus oli ta kriitikute edetabelis tipp-bassimängijate seas.

Ansambliga Leonid Shinkarenko Jazz 4 on esinetud paljudel maailma festivalidel ning saavutatud tunnustust. Tema ansamblikaaslased Valerijus Ramoshka, Dainius Pulauskas ja Linas Buda on samuti maailmas nime teinud muusikud, kes kõik on tegevad omaloodud muusikaprojektides.

Kontserdid Glehni lossis ja Nõmme Kultuurikeskuses toimuvad klubilises stiilis (istekohad laudade ääres).

Eesti muusikutest esinevad hiljuti renoveeritud imeilusas Nõmme Lunastaja kirikus duo kavaga noored muusikud Virgo Sillamaa kitarril ning Mingo Rajandi kontrabassil.
Virgo Sillamaa sai Viljandi kitarrifestivalil esimese Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia, kuid tema kitarrimäng on kuulajat köitnud juba mitmeid aastaid eri projektides – 4Tune Quartet, Ajavares, duo laulja Ewert Sundjaga jt. Mingo Rajandi on naiskontrabassimängijana nähtus Eesti džässimaailmas. Mingo on noore muusikuna samuti kiidusõnu ja tähelepanu pälvinud, tema isikupärast loomingukeelt saab kuulata ansambli Ajavares plaadilt.

Saksofonist ja arranžeerija Siim Aimla toob kuulaja ette uue projekti, kus sulatatakse ühte klassikaline keelpillikvartett ning väike džässbänd. Siim Aimla oskab tuua muusikasse vaimukust ja põnevust sedasi, et loodav muusika on ikkagi ilus. Tema tehtud seaded Estonian Dream Big Band´ile, kus ta ka saksofonistina tegutseb, on meeliköitvalt väljapaistvad, kuid lisaks paljude seadete meistrina on ta ka huvitavate ja uudsete projektide meister, millest võiks mainida 3-liikmelist maailma väikseimat big band´i ning sümbioosi eesti luulest ja džässimprovisatsioonist. Muusa Kvartetile pole aga dšässirepertuaar sugugi võõras. Otse vastupidi, neil on lausa oma džässimeloodiatest koosnev kava. Kuidas tulemus kokkuvõttes kõlab, saab kuulda alles kontserdil.

Piletite eelmüük Piletilevis. Piletite hinnad 100 – 350 krooni (soodustused 60 ja 100 krooni, v.a. Glehni lossis). Lunastaja kiriku kontsert on tasuta.