Nõmme Jazzi konkursivõit avas Susana Rayale uksed

18. mai 2007

Viimane aasta on Susana Rayale toonud rahvusvahelisi esinemisi ja uusi kontakte. Muusikuna kutsub ta inimesi uurima, miks inimesed armastavad jazzi. Küsitles Jaanika Ventsel.

19. mail kell 20 esineb Nõmme kultuurikeskuses Susana Raya, keda peetakse hetkel Hispaania jazzmuusikute noorema põlvkonna väljapaistvaimaks lauljatariks. Intervjuu Susana Rayaga, Nõmme Jazzi Noorte Jazzlauljate Konkursi 2006 võitjaga tegi Jaanika Ventsel.

Kuidas on möödunud sinu aasta pärast Nõmme Jazzi Noorte Jazzlauljate Konkursi esikohavõitu?
Väga intensiivse muusikalise tegevusega. Ma olen kasutanud selle rahvusvahelise auhinna kõiki parimaid võimalusi: artiklid ajakirjanduses, kohaliku raadiointervjuud ning väljundeid interneti kaudu. Kõik need asjad teenivad kõige tähtsaimat eesmärki, et mängida laval.
See esikohaauhind on tõesti olnud suur panus minu muusiku image kujundamisele omal maal ning olen seetõttu saanud palju rohkem esinemispakkumisi. Olen esinenud rohkem kui varem, mänginud oma projektiga erinevatel jazzfestivalidel, mõnedel meeleolupidudel big-bandiga ja nii edasi.

Samuti on Nõmme Jazzi esikoha võit tekitanud teatud lumepalli efekti. Väga palju huvitavat on sel aastal juhtunud tänu Nõmme Jazzile. Esinemised Pori ja Kaunase Jazzi festivalidel, osalemine Lady Summertime võistlusel, minu enda bändiga Soomes korraldatud esinemised ja võib-olla ehk tähtsaimgi: kohtumine uute inimestega. Neist mõned kontaktid on head minu karjääri jaoks ning teised sõpruse eesmärgil.

Auhind on andnud minule ka tohutult energiat ning enesekindlust kogu aasta jooksul jätkata tegelemist oma muusikaga. Olen entusiasmiga töötanud oma esimese plaadi valmimiseks, mis on veel töös. Samuti valmistun 21.-27. mail toimuvaks tuuriks Budapestis, mida toetab ka Ungari valitsus. Väga värske sündmusena osalen jazz-solistide konkursil Monacos, olles valitud 3 finalisti hulka juunikuus toimuvasse finaali.

Kuidas sa hindad meie konkursi auhindasid, milleks on erinevad esinemisvõimalused?
Arvan, et selle võistluse auhind on üks väga hea auhind, võib-olla kaslikum kui teised, rahalised auhinnad, kuigi ka need on loomulikult huvitekitavad. Raha tuleb ja läheb, kuid esinemine neil prestiižikatel festivalidel on unikaalne võimalus noore artisti jaoks. Meil on igal juhul vaja sellist toetust. Saada esinema rahvusvahelisele festivalile on võimalik vaid siis kui sul on oma CD, hea promo, manager… seda laadi asjad.

Millised muljed jäid sinule enda esinemiste kaudu sellistel suurtel festivalidel nagu Pori Jazz ja Kaunas Jazz?
See oli suurepärane kogemus. Pori Jazzil oli mul võimalus saada osa kogu festivalist, mis on täidetud kontsertidega hommikust õhtuni. Kõikjal, kuhu silm ulatus, oli jazz! Kirjeldamatu! Ma kohtasin palju muusikuid üle maailma. Ma nautisin väga oma esinemist vabaõhulaval, kus mind saatsid Soome muusikud.

Kaunases oli veidi teistmoodi, kuid samuti fantastiline. Ma esinesin oma tavapärase klaverimängijaga Hispaaniast. Esinesime intiimses jazziklubis ning publik oli väga vastuvõtlik. Mulle tundus, et neile meie esinemine meeldis. Mõlemas kohas kogesin organiseerijate poolt väga sooja suhtumst.

Esinemine neil suurtel festivalidel on andnud mulle suurepärase lavakogemuse ja teinud minust parema artisti. Näiteks seegi, et esimest korda pidin ma laval rääkima terve kontserdi jooksul inglise keeles.

Mida sa tahaksid öelda Eesti publikule enne oma siinset kontserti?
Esmalt, see on fakt, et solist mängib oluliselt paremini kui teda toetavad muusikud on väga head. Praegusel juhul ei saakski mul olla paremat saateansamblit, kus on rahvusvaheliselt tegevad muusikud nagu Giuseppe Continenza ja Toivo Unt. Ma olen kindel, et see imeline grupp aitab mul anda endast parima.
Teiselt poolt mõtlen ma alati oma publikule, kui valin repertuaari. Inimesed kuulavad poolteist tundi istudes oma kohal vaikselt, samaaegselt kui mina naudin lava. Ma ei taha olla isekas ning mõtlen tõsiselt, et igal juhul peab publik samuti esinemist nautima ning ma püüan oma emotsioone neile üle kandes tekitada kontserdile erilise atmosfääri.

Kuulata saab valitud repertuaari, kus on nii svingi, bebop’i, brasiilia muusikat, funki ning laulmist inglise, portugali ja võib-olla üllatuseks hispaania keeles.

Jazzikontsert on maagiline kogemus, alati erinev. Ma tahaksin innustada Eesti inimesi järgi uurima, miks me seda muusikat niiväga armastame.