Nõmme Jazzi lauljate konkursi võit läks Hispaaniasse

19. juuni 2006

Nõmme Jazzi 6. Rahvusvahelise Noorte Jazzlauljate konkursi võitnud andaluuslanna Susana Raya paistis silma julge lavaesinemise ning muusikalise mitmekülgsusega.

Kuumas pühapäeva pärastlõunas toimunud Nõmme Jazzi 6. Rahvusvahelise Noorte Jazzlauljate konkursi võitis temperamentne hispaanlanna Susana Raya Leedu lauljatari Daiva Starinskaite ja meie oma Kadri Voorandi ees.

Konkursimuljeid vahendab Ivo Heinloo.

Parim laulja sai auhinnaks esinemiskutsed Pori, Turu ja Kaunase džässifestivalidele. Publiku lemmiku tiitli pälvis konkursi ainus meessoost osavõtja Ferhat Öz Türgist.

„Siin oli väga raske valida esimesi, teisi ja kolmandaid lauljaid,” olid žürii liikme Tõnis Kõrvitsa lõpusõnad. Siin ei olnud tegemist lihtsalt klišeega – võistlustulle astunud kaheksa laulja tase oli tõepoolest väga kõrge ja ühtlane.

Rahvusvaheline noorte džässlauljate konkurss Nõmmel on leidnud oma kindla näo ja koha teiste Läänemere regioonis peetavate sarnaste võistluste seas. Seekord oli laval esinejaid nii Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest kui ka Hispaaniast ja Türgist. Laulude valik oli küllalt mitmekesine. Esitati rohkelt klassikalisi standardeid nagu „Filthy McNasty”, „You don’t know what love is”, ent leidus ka huvitavat ja ootamatut. Sellesse kategooriasse paigutub teiste seas gospellauluga üles astunud Daiva Starinskaite ning ka Susana Raya isikupärane Gershwini-tõlgendus.

Eestlasi oli osavõtjate seas kolm – Ele Raik, Marvi Vallaste ja Kadri Voorand, kellest kaks viimast peaks publikule Jazzkaare festivalilt juba tuttavad olema. Astusid ju mõlemad tänavusel Jazzkaarel üles põnevate tribuutprojektidega. Vallaste lavaline sarm, Raigi diskreetne lähenemine Burt Bacharachi loomingule ning Voorandi oskus esitada julgelt üsna keerulisi ja nõudlikke palu esindasid Eesti muusikuid konkursil väärikalt.

Võitja, Andaluusiast pärit Susana Raya on kodumaal Hispaanias juba päris tuntud. Sarnaselt eelmise aasta parimale Evrim Özsuca’le oli see konkurss ka Susana jaoks esimene võistluskogemus välismaal. Momendil muusikakooli õpetajana töötav Raya valdab suurepäraselt ka kitarri ning on ansambli Qu Jazz üks asutajatest.

Erinevate festivalide esindajatest ja džässiajakirjanikest koosnenud žüriid võlus Raya kui tõeline lavaisiksus, kes oskab oma mitmekülgse hääle võimalusi maksimaalselt ära kasutada.

Oma kohalviibimisega austas konkurssi ka legendaarne USA trompetist Ted Curson. Eripreemiana said temaga koos Pariisis live-lindistamise võimaluse Daiva Starinskaite ja Ferhat Öz.

2006. a konkursi finalistid:
Marvi Vallaste (Eesti)
Kadri Voorand (Eesti)
Ele Raik (Eesti)
Noora Pohjola (Soome)
Kristina Smite (Läti)
Daiva Starinskaite (Leedu)
Susana Raya (Hispaania)
Ferhat Öz (Türgi)

Saatebänd Siim Aimla juhatusel:
Siim Aimla – saksofon
Viktors Ritovs – klahvpillid
Mihkel Mälgand – kontrabass
Ahto Abner – trummid

Rahvusvahelisse žüriisse kuulusid esindajad festivalidelt: Pori Jazz, Turku Jazz, Jazzkaar, Kaunas Jazz, Rigas Ritmi, Ladies In Jazz, lauluvõistluselt Lady Summertime, ajalehest Jazzirytmit, klubist Nardis Jazzclub