Nõmmel algab jazzifestival - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

25/10/2004 Nõmmel algab jazzifestival

Uudised

29.-30. oktoobril toimuva Nõmme Jazzi kaugemad külalised saabuvad tänavu Türgist ja Belgiast.

Reedel ja laupäeval toimuv Nõmme Jazz on Eesti kõige südamlikuma ja kodusema auraga jazzifestival, mille kahte õhtusse mahub tänavu palju lauljaid.

Sarmikas Bianca Morales Soomest, ameeriklane Gyle Waddy Belgiast, noored jazzmuusikud Saaremaalt ja lustlik trombonist-laulja Intars Busulis Lätist tagavad, et pea igasse Nõmme Jazzil veedetud tundi mahuks killuke isikupärast jazzlaulu, mõõdukat või hoopis piireületavat improvisatsiooni ja sütitavat skätti.

Festivali korraldaja rahvusvaheliselt tuntud kontrabassimängija Toivo Undi hinnangul iseloomustab Nõmme Jazzi enim väiksus sõna kõige paremas tähenduses. Nõmme on väike. Festivalil erinevaid gruppe vaid kümne ringis. Ega põhilised kontserdipaigad Nõmme kultuurikeskus ja Hiiu pubigi teab kui palju rahvast mahuta.
„Intiimsus on jazzmuusikas tohutult tähtis,” põhjendab Unt aastate jooksul teadlikult kujundatud atmosfääri ja esinejate valikut. ”Eelistan kutsuda nn festivaliartiste ja eesti tippmuusikuid.” Festivaliartisti eristab staarist see, et ta on muusik, kes loob õhkkonna ja osaleb erinevatel kontsertidel ja kindlasti ka jämmidel.

Juba kolmandat aastat toimuvate Hiiu pubi jämmideta ei oleks vist ka Nõmme Jazzil õiget hoogu. Kui muidu kipuvad jämmid siinmail osalejate vähese entusiasmi tõttu ära jääma, siis Hiiu pubi jämmid kestavad varaste hommikutundideni.

Toivo Undiga vestles Madli-Liis Parts

Nõmme Jazz 2004 esinejad

Bianca Morales Jazzvokalist, kelles on ühendatud soomlasest ema visadus ja kuubalasest isa muusikaline anne, tänu millele on ta suutnud püsida muusikaäris juba 20 aastat. Tema isikupärane stiil on võlunud kuulajaid üle maailma ning teda on kirjeldatud kui segu Ella Fitzgeraldist, Sarah Vaughanist ja Billie Holiday’st. Bianca ütleb ise, et tema missiooniks on tõestada kuulajatele, et jazzmuusika on puhas rõõm.

Gyle Waddy
Gyle Waddy, USAst pärit ja hetkel Belgias resideeriva jazzlaulja näol on tegemist artistiga, kes on oma pika karjääri jooksul tegelenud ilmselt kõigega, mida showbisnessil pakkuda on ning seda alati suure eduga. Tema võime läheneda muusikale läbi erinevate žanrite ning lisada kõigele sellele veel ka oma tantsu ja draama kogemusi, muudavad iga esinemise võrratult nauditavaks.

Önder Focan Group
Önder Focan on Türgist pärit kitarrist, kes hakkas iseõppijana jazziga tõsisemalt tegelema 1975. aastal ning on tänaseks leidnud tunnustust üle kogu maailma, olles esinenud ja salvestanud nimekate tegijategi nii Euroopas kui Ameerika Ühendriikides. Kriitikud on tema muusikat kirjeldanud kui huvitavat, pehmete meloodiatega ning nutikalt ja originaalsel viisil komponeeritud kitarrimuusikat, mis on ilmselt leidnud inspiratsiooni sellistest nimedest nagu Jim Hall, Pat Metheny, Kenny Burrell ja Larry Coryell.

Eduard Akulini kvintett – Tribute to Adderly
Tegemist on projektiga, mis on pühendatud kahele jazzi suurkujule: Julian Edwin „Cannonball“ ja Nataniel Adderly’le. Vendade muusika on täis energiat ja elujõudu. 60ndatel ühendasid nad oma bändi tolle aja innovatiivseimad muusikud ja tulemuseks oli 1966. aastal sündinud hitt „Mercy, Mercy, Mercy“. Projekt „Tribute to Adderly“ koosseisus, Eduard „King“ Akulin – tromboon, Siim Aimla – saksofon, Jürmo Eespere – klahvpillid, Mihkel Mälgand – kontrabass, Tanel Ruben – trummid, pühendab põhiosa oma kontserdist just Adderly hilisemalt loomingule.

Tiit Paulus kavaga 2+2=5
Ansambel 2+2=5 koosneb parimatest Saaremaa noortest muusikutest, kes on ühtlasi Tiit Pauluse õpilased Kuressaare Muusikakoolis. Saarlased on ikka naljast lugu pidanud, seepärast töötlevad nad jazziklassikat läbi huumori. Glenn Miller, Paul Desmond, Stevie Wonder ja Bobby McFerrin on jazzimaailma suurkujud, kes neidki on inspireerinud. Lisaks tuleb esitlusele ka põnevat omaloomingut. Lavale astutakse järgmises koosesisus: Maria Väli – vokaal, löök-, tõmb- ja nühkriistad; Erko Niit – kitarr, vokaal ja viled; Mai Jõgi – vokaal, basskitarr ja viled ning nendega ühineb ka Tiit Paulus.

MICKEYS’ BigBand
Mickey’s on Ants Meristo juhatusel tegutsev teadaolevalt Eesti vanim bigbänd, mis on alates 1945. aastast esitanud heatasemelist jazzmuusikat ning olnud kasvulavaks mitmetele tänastele tippmuusikutele. Esinetud ja tunnustust on nad võitnud paljudel jazz festivalidel Eestis ja mujal. Aastatel 1989, 1995 ja 2000 osalesid Mikid põhjamaade suurimal Big Bandide festivalil Imatras Soome Vabariigis. Samuti on bänd laval olnud ka esimestel Ranna festivalidel. Suuremat lähedust tunneb bänd mainstream swingmuusika suhtes, klassikaliseks eeskujuks on olnud Count Basie orkester.

Intars Busulis ja Riia kvartett
Intars Busulis on särav noor laulja Lätist, kes mängib lisaks trombooni. Tema meisterlikku ja väljendusrikast esinemist hinnati lausa võiduvääriliseks ka aasta alguses Riias toimunud noorte lauljate konkursil, kus selgitati välja Baltimaade parimad. Festivalil astub ta üles koos Riia kvartetiga koosseisus Maris Briezkalns, Denis Pashkevics, Viktors Ritous ja Andris Grunte.

Noored jazzis – Erki Pärnoja All Stars
Erki Pärnoja All Stars Bänd on saanud alguse noorte muusikute soovist ühendada omavahel uus (club-jazz, lounge) ja vanem jazzmuusika (bossanova, swing) ning üllatada kuulajat ootamatute töötlustega jazzi klassikutest. Hiljuti sai see bänd eripreemia RainbowJazz festivalil parima Valter Ojakääru laulu töötluse eest. Ansambel ühendab noori lootustandvaid tegijaid G. Otsa nim. muusikakoolist, Viljandi Kultuuriakadeemiast ja Eest Muusika Akadeemiast.