Noored muusikud võistlesid Riias

13. märts 2008

7. ja 8. märtsil toimus Riias järjekordne noorte artistide konkurss Sony Jazz Stage, kus selgitati Leedu, Läti, Eesti ja Soome parimad jazzvokalistid ja -trummarid.

Meil Eestis ja naaberriikides on mitmeid asjalikke noorte jazzmuusikute konkursse. Pikima traditsiooniga neist on Lady Summertime Soomes; Nõmme Noorte Jazzartistide Konkursil on seljataga seitse toimumiskorda ja Riia konkurss Sony Jazz Stage selgitas oma parimad viiendat korda läinud nädalavahetusel.

Nimetatud konkurssidest kutsusid lätlased esimesena lauljate kõrval võistlema ka instrumentalistid. Kitarristide, bassistide ja pianistide järel jõudis kord nüüd trummariteni. Kuus finaalis esinenud trummarit paistsid silma mitmekülgse tehnikaga, ammendamatu energia ja põnevate soolodega. Konkursandid ja teisedki said häid soovitusi USA ühelt tipptrummarilt Terry Lyne Carringtonilt, kes andis ürituse raames nii workshopi kui kontserdi.

Sony Jazz Stage konkurss on korraldatud silmapaistvalt hästi ja ka huvi selle vastu on suur – Riia Kongresside Palee Suur saal oli lõppkontserdiks välja müüdud ja noored elasid väga erksalt esinejatele kaasa. Oma maskotiks oli konkurss valinud jänese – 3-meetrine roosa jänku fuajees kinnitas, et temagi on osaline ja kutsus kõiki endaga pildistama. Väiksemad jänkupoisid olid end lavale sisse seadnud koos konkursi ansambliga, läti parimatest muusikutest ja mis saatis nii vokaliste kui oli mängumaaks trummaritele.

Eestist osales finaalis Tudengijazzi korraldajana tuntud Reigo Ahven, kes pälvis väga tihedas konkurentsis viienda koha ja paistis silma rõõmsalt-täpselt pulsseeriva mänguga ning oskas hästi arvestada ka bändi üldkõlaga. Kolmas koht läks läti trummarile Rihard Fedotovile, kel on ette näidata juba pikk rida koosesinemisi mainekate Euroopa ja USA muusikutega. Marijus Aleksa Leedust on kogemusi saanud sealsete jazzigurudega, nagu Petras Vysniauskas, Vladmir Tšekassin jt., koos mängides. Samuti osaleb ta Jazzkaarelgi esineva ansambli D’Orange koosseisus ja leedu populaarseimas popp-grupis SKAMP. Esikoha pälvinud läti trummar Andirs Buikis on oodatud nii väiksemates ansamblites kui ka bigbändis ja sümfoniettorkestris.

Kuuest finalistist-vokalistist hindas žürii enim noorukest leedulannat Raimonda Vaićiutet, kes paistis silma jõulise hääle ja esitusmaneeriga. Teise koha pälvis lätlanna Maija Gaile, kes on osalenud juba mitmetel jazz- ja poplaulu konkurssidel, sealhulas ka “FIZZ SUPERSTAR 2002” konkursil Tallinnas. Oma teise kolmanda preemia Sony Jazz Stage konkursilt noppis Rebecca Kontus, kes oma esinemisega jättis kõige stiilsema ja loomulikuma mulje. Georg Otsa nimelise muusikakooli õpingute järel sai Rebeccast Kunstiakadeemia tudeng, kuid laulmisest ei kavatse ta loobuda – peagi on oodata lauljatarilt oma sooloalbumit.

Firma Sony pani parimatele välja rahalised ja esemelised preemiad. Esikoha pälvinud trummar sai uue trummikomplekti omanikuks. Lisaks saavad võitjad esinemisvõimaluse festivalidel ja konkurssidel Nõmme Jazz, Kaunas Jazz, Lady Summertime, Rigas Ritmi, Jazzkaar ja Istanbuli Nardiz jazziklubis.

Varem on sel konkursil laureaatideks olnud Liina Saar, Peedu Kass ja Sofia Rubina, neist viimased osalesid ka sel korral kontserdil ja jamsessionitel ja nende muusikat kõlab ka Sony Jazz Stage parimate esinejate plaadil.