Noorkuu, Fork ja Semmarit festivalil Voice Force

09. november 2005

A capella pop-gruppide festival Voice Force toimub tänavu 12. novembril ja 3. detsembril Tallinnas.

Peagi oma 60. sünnipäeva tähistava Tehnikaülikooli Akadeemilise Meeskoori juubelihooaja üks tähtüritusi on ukse ees – koori vokaalansambli after6 eestvedamisel korraldatav a capella pop-gruppide festival Voice Force toimub ka tänavu. Kontserte on kaks – esimene 12. novembril, teine 3.detsembril, mõlemad algusega kell 18.

12. novembri õhtul klubis Parlament esinev Noorkuu Eestis tutvustamist ei vajakski. Muide, see kontsert lõpeb kell 21.00, siis erandkorras lubab Parlament publiku hulka ka lapsed. Asutatud 1996. aastal triona, esialgu nimega Rumal Noorkuu, on neist tänaseks saanud Eesti populaarsemaid vokaalgruppe. Laulukonkursside võidud, esinemised telesaadetes ja suvetuuridel, osalemine Eesti Eurovisiooni eelvõistlusel ning ühisprojektid paljude eesti popmuusikutega on seda populaarsust ainult lisanud. Järjekindel püüdlus muusikalise täiuslikkuse poole on toonud neile mitmeid esinemisi välisriikides ja võimaldanud jõuda erinevatele rahvusvahelistele konkurssidele.

Noorkuu esitab palju eesti muusikat. Nii võib nende kavast leida Valgre, Ehala jpt. eesti heliloojate loomingul baseeruvaid seadeid.

Noorkuu oluline eesmärk on olnud soov tekitada väljund noortele vokaalmuusikutele ning süvendada vokaalmuusika kultuuri Eestis. Selle nimel hakati korraldama laulukonkurssi “Estvocal”, mis nüüdseks on kasvanud rahvusvaheliseks. Mitmed varasematel aastatel Voice Force´il esinenud grupid on osalenud ka sellel võistulaulmisel.

Aasta 2005 on möödunud Noorkuule jätkuvalt edukalt. Märkimist väärib telesaate “Eesti muusika karikas” võit ja septembris ilmunud uus album “Vocapella”.

Soome ansambel Fork on täiesti omaette nähtus. Humppat ja jenkat ja tangot ei tehta! Forki edasiviivaks muusikaliseks ideeks on teha kõike teisiti kui peab ja a cappella on vaid vahend pop- ja rockpalade esituseks. Miski pole püha, halastatud pole kellelegi. Bon Jovi, Michael Jackson, Robbie Williams, U2 ja Whitney Houston on vaid lühike nimekiri muusikuist, kelle lugudest on oma versioon valminud. Nagu nad ise elegantselt on öelnud: Fork teeb a cappella muusikaga sama, mida Jimi Hendrix kitarrimuusikaga või mida Viagra teeb mehele!

Originaalsus ei piirdu ainult muusikavalikuga. Tavaettekujutuses on a cappella ansambel nagu väike koor, mis annab kontserti. Fork on rockbänd solistidest ja nad esitavad show. Ja millise show! Energiline, särav, humoorikas on vaid mõned tagasihoidlikud epiteedid iseloomustamaks toimuvat. Lavale ei astu enam Mia, Silva, Jonte, Kasper vaid nende alter egod, rahvusvahelised staarid Chiq LaDesire, Diamond Evergreen, Miles Precious ja Winston Chill.

Mitmele Eesti üliõpilaskoorile on Fork tuttav kevadel Lappeenrantas toimunud Põhjamaade Üliõpilaskooride Festivalilt NSSS, kus neid kuidagi lavalt ära minna ei tahetud lubada.

Ka 3.detsembri kontsert Vene Kultuurikeskuses toob Tallinna midagi täiesti erilist põhjanaabrite juurest – Soome meeskoori Seminaarimmäen Mieslaulajat ehk suupärasemalt Semmarit. 1989. aasta sügisel otsustas seltskond tudengeid asutada erilise meeskoori, et teha muusikat omamoodi. Eesmärgiks võeti oma esitusega kombata ja ületada traditsioonilise koorimuusika piire. Uute palade loomisel osalevad kõik koori liikmed, kirjutades sõnu, seadeid või oma originaalloomingut. Teoste põhiline inspiratsiooniallikas on pop- ja rockmuusika.

Semmarishow on audiovisuaalne lõpuni läbi mõeldud tervik. Show, lavastus, repliigid, koreograafia, draamaelemendid, huumor, valgus ja muud visuaalsed efektid on kõik rakendatud selle eesmärgi saavutamiseks. Tänu helitehnikale on kõigil koori liikmetel võimalik vabalt liikuda kogu lava ulatuses. Semmaritel on ilmunud 6 CD-d ja üks topelt-DVD. Neil on olnud oma seriaal Soome televisioonis.

Mõlema kontserdi pilet maksab 150 kr, ISIC-kaardiga 100 kr. Piletid on saadaval Piletilevi ja Piletimailma müügikohtades ning tund enne algust kohapeal.

Kontserti toetavad Kidde Eesti, Kuku raadio ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.