Norra jazz tähistas 50. sünnipäeva

29. november 2003

Novembri lõpunädalal tähistas Norra Jazziliit oma 50. sünnipäeva, ühtlasi märgiti sellega ka aktiivse jazziliikumise ajaloo algust Fjordidemaal.

Norra Jazziliit asutati Trondheimis 1953. aastal. Jazzmuusika elueaks Norras peetakse umbes 75-80 aastat, kuid jazziliidu asutamine märkis seal organiseeritud ja sihikindlalt korrastatud jazzielu algust.
Sellekohases pöördumises lausus Norra Jazzfoorumi direktor Tore Flesjø, et jazzmuusika liigub lainetena ning praegu asub Norra oma neljanda jazzilaine harjal, mis tähendab, et välismaal valitseb selle põhjala riigi jazzmuusika vastu tohutu huvi.
Flesjø märkis, et isegi naabrid rootslased tunnistavad, et kui räägitakse põhjamaise jazzi kõlast, siis mõeldakse selle all ikkagi eelkõige norra jazzi. Oluliste faktorite hulgas mainis ta norra jaziliikumise avatust uutele impulssidele, suurt hulka nimekaid ja kõrgetasemelisi muusikuid ning aktiivset kontserdielu. Samuti kontserteerivad norra muusikud väga aktiivselt ja edukalt mitmetes Euroopa riikides.
Kõige tuntumad norra jazzmuusikud, keda eriliselt ära märgiti aastapäevapidustustel, on esinenud kas Jazzkaarel või Jazzkaare korraldatud üritustel. Näiteks vaieldamatu põhjamaise jazzikõla elav legend Jan Garbarek, euroopa jazzkitarrismi suurkuju Terje Rypdal, norra jazzi esimene leedu Karin Krog, elektroonilise jazzi kuulsused, trompetist Nils Petter Molvær ja klahvpillimängija Bugge Wesseltoft.
Norra jazziliidu 50. sünnipäeva tähistatakse arvukate kontsertidega Norras.