Norra jazziparemik jõuab veebruaris Tallinna

27. jaanuar 2009

12.-15. veebruarini toimuval festivalil Täiuslik Vaikus esinevad ECM-i artistid Arild Andersen ja saksofonist Trygve Seimi ansambel.

Juba teist aastat toimuva festivali Täiuslik Vaikus muusikavalik rõõmustab nõudlikku publikut. Valdavalt ECMi artiste esitleva festivali tänavused külalised on Trygve Seim Ensemble, trio Arild Andersen-Paolo Vinaccia-Tommy Smith ja Nuove Musiche Rolf Lislevand Ensemble. Festivali avab Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel.

Jazzigurmaanidele kujuneb veebruari teine nädalavahetus eriti tihedaks, kuna festivalil esinevad koosseisud kuuluvad maailma jazziparemikku ning nende muusika on ka värskelt Euroopas tunnustust võitnud.

15. VEEBRUAR – ANDERSEN-VINACCIA-SMITH
Norra bassivirtuoosi Arild Anderseni hingepõletavalt väljenduslikku muusikasse sulandub ideaalselt trummar Paolo Vinaccia ning saksofonist Tommy Smithi mängukirg. Arild Andersen kirjutas oma nime jazzimaailma juba aastakümneid tagasi. Kuid pisut rohkem kui nädalapäevad tagasi, täpsemalt 12. jaanuaril, sai tema nimi kuldse sära, kuna Prantsuse Jazziakadeemia andis just talle Euroopa 2008. aasta parima muusiku tiitli. Tiitlitega on muidugi lood alati vähe kahtlased, sõltuvad need ju kellegi maitsest, arvestamata teiste omi üldse. Kuid Anderseni puhul peab tema ja loomulikult kogu trio Andersen/Vinaccia/Smith kiituseks ütlema, et nende viimane album “Live In Belleville” on saanud ülivõrdeis kiitust väga erinevatelt kriitikutelt, kuulajatel ja institutsioonidelt.

ECM märgi all ilmunud “Live In Belleville” on salvestatud Oslo samanimelises klubis ja Draamateatris ning peal Duke Ellingtoni “Prelude To A Kiss”, sisaldab Arild Anderseni kirjutatud muusikat.

Kui tänapäevases muusikamaailmas võib sõrmeosavaid muusikuid, sealhulgas kontrabassimängijaid, ikka kohata, siis väljendusrikkus on Anderseni ja tema ansamblikaaslaste vaieldamatu trump.

14. VEEBRUAR – TRYGVE SEIM ENSEMBLE
Erakordse saksofonisti Trygve Seimi looming on saanud mõjutusi Aasiast, jazzist, kaasaegsetest muusikasuundadest, muutudes eksimatult äratuntavaks talle omaseks stiiliks, mida rikastavad erinevate kõlavärvidega pillid.

Mis teha, kui tavapärased pillihelid on ennast ammendanud ega sobi enam oma hingeseisundit väljendama? Eks siis tuleb mõelda välja midagi uut või pöörduda tagasi täiusliku vana juurde. Mida mõtleb kriitik, kes kirjutab „Trygve Seimi saksofonimäng on saanud inspiratsiooni iidsest Aasia flöödikõlast“, saab selgeks alles siis, kui tema muusikat kuulates üritad hakata seda saksofonimängu otsima. Aga ei leia. Sest seal kõlakski justkui iidne Aasia flööt.

Et akadeemiline ja klassikaline just koosluse mõttes on ennast Trygve Seimi jaoks täiesti ammendanud, selgub kohe, kui heidate pilgu tema ansambli koosseisule. Veel rohkem hämmastust tekitab aga selle koosluse heliline värvirikkus, milles kõikide pillide tämbrid sulanduvad sõnulseletamatuks helivooks. Jan Garbarekile omaseid selgeid Norra maastikke pole mõtet ses otsida, see on uus mõtlemine, uus muusika.

Trygve Seim Ensemble´i koosseis:
Trygve Seim – tenor-ja sopransaksofon
Torben Snekkestad (Taani) – bass-saksofon ja kontrbassklarnet
Christof May (Holland) – klarnet ja bassklarnet
Kaido Suss (Eesti) – fagott ja kontrafagott
Arve Henriksen – trompet
Øyvind Brække – tromboon
Lars Andreas Haug – tuba
Svante Henryson (Rootsi) – tšello
Frode Andersen (Taani) – akordion
Per Oddvar Johansen – löökpillid
Asle Karstad – heli

Festivali korraldab Tallinna Filharmoonia.
Kõik kontserdid toimuvad Mustpeade Majas algusega kell 20.
Piletid eelmüügist 150-200 krooni, kohapeal 200-250 krooni. Festivali kunstiline juht on Erkki-Sven Tüür.