North Sea Jazz koondab maailma jazzieliidi

08. juuli 2008

11.-13. juulini toimub Rotterdamis 33. korda North Sea Jazz – Euroopa üks võimsamaid jazzifestivale, mis toob Hollandi sadamalinna kokku maailma jazzmuusikute paremiku ning meelitab ligi jazzielu organiseerijad.

11.-13. juulini toimub Rotterdamis 33. korda North Sea Jazz – Euroopa üks võimsamaid jazzifestivale, mis toob Hollandi sadamalinna kokku maailma jazzmuusikute paremiku ning meelitab ligi jazzielu organiseerijad. Tänavuse festivali fookuses on vokaal, riikidest on esiplaanil Briti jazz ning stilistiliselt jazzi ja popi sulamid. Festivali resident-muusik on Bobby McFerrin, kes rõõmustab kuulajat nelja erineva koosseisuga.

North Sea Jazz ei jäta külmaks kedagi, kes seal korragi käinud-mänginud. Küll ülistatakse festivali seepärast, et seal on võimalik kohata sõpru ja tuttavaid, kellega muidu harva trehvab, samuti võimalust kuulda koosseise, millele tavaliselt peale ei satu. Teisalt siunatakse hoomamatut rahvahulka – festivalikeskusest käib kolme õhtu jooksul läbi üle 70 000 inimese, samuti maraton-kontseptsiooni, mil toimuvad kontserdid samaaegselt vähemalt 15 laval Ahoy keskuse katuse all.

Eks suhtumine sõltub külastaja ootustest, ent pole just palju festivale, kus igaüks võib koostada kolmeks õhtuks isikliku superfestivali ning lasta endast läbi just nii palju muusikat kui vastu võtta suudab. Stilistilisi piiranguid pole ja oma leiab nii vabaimpro kui ka traditsioonilise jazzi austaja.

Lisaks kontsertidele on samaaegselt avatud esinduslik jazzinäitus, toimib hiigelhaardega plaaditurg, muusikud annavad avalikke intervjuusid ning jagavad autogramme, autasustatakse ja tutvustatakse jazzikonkursi parimaid jne. Päevapiletid ja festivali pass võimaldab pääsu peaaegu kõigile kontsertidele ja kogu festivalialale. Kogu linn tuksub festivali rütmis ja isegi linna ühistranspordi graafikut on selle nimel muudetud, et peolised öösel turvaliselt ööbimiskohta jõuaksid.

Tänavuse festivali suurnimede hulgas on Herbie Hancock, Pat Metheny, Branford Marsalis, Paul Simon, Sergio Mendes, Cassandra Wilson, Al Jarreau, Youssou N´Dour, Ron Carter, Gary Burton, Sheila Jordan jpt. Oma 90. juubelit tähistab pianist Hank Jones. Samavõrra kui suurtel lavadel säravad tipud, antakse ruumi ka noortele muusikutele.

Nagu mainitud, on festvali oodatuim artist Bobby McFerrin, kes on festivali Artist in Residence, esindusartist, kelle ülesandeks on esineda väga eriilmeliste koosseisudega ning kindlasti kaasata kontsertidele ka kohalikke muusikuid. Nii esineb Eestiski armastatud Bobby McFerrin NDR Big Bandiga, bassivirtuoos Richard Bona ja löökriistamängija Cyro Baptistaga, viimasel ajal tähelepanuorbiiti tõusnud USA soul- ja hip-hop vokaalgrupiga Naturally 7.

Et tänavu on festival suunanud oma pilgu Suurbritanniasse, siis toovad britid maailmale kuulda oma hetke paremikku, kus tõstetakse esile eelkõige noori tegijaid. Kohal on 2007. aastal EBU Euroopa jazzikonkursi võitnud ansambel Empirical, samuti Led Bib, Acoustic Ladyland, Finn Peters, aga ka Matthew Herbert ja John Surman.

Olles innustunud möödunud aastasest lastele mõeldud North Sea Jazz for Kids minifestivalist toimub tänavugi festival kõige pisematele. Õpitube ja kontserte viivad läbi tuntud jazzmuusikud, keda aitavad lastele kohalikest multifilmidest ja raamatutest tuttavad kangelased. Lastele mõeldud tegevused on muutumas jazzifestivalide juures üha populaarsemaks ja stsenaariumid üha leidlikumaks. Idee edukust kinnitab ka üha kasvav publikuhulk ning vanemate soov võtta laste jazzisündmustele kaasa ka kõige pisemad ilmakodanikud.

North Sea Jazzil toimuvast saate lugeda ka jazzkaar.ee lehelt. Kokkuvõtlikke muljeid kuulete 21. juuli „Õhtujazzis“ kell 21.05 Vikerraadios.