Õhtu Von Krahlis viis unenäolisse muinasjutumaailma

11. november 2006

1. novembril andsid Von Krahlis kontserdi duo Taavi Kerikmäe-Andres Noormets ning soomlaste Skalle ja Sharon. Marit Mihklepp vahendab oma fantaasiarohkeid läbielamisi.

Taavi Kerikmäe ja Andres Noormets (Eesti)
Skalle ja Sharon (Soome)
1. novembril Sügisjazzi raames Von Krahlis
Kirjutas Marit Mihklepp

Von Krahli teatri baaris seitsme kellalöögi taga poolel teel hingedemaale toimus improvisatsiooniline tiivustav plahvatus. Multihelikunstnik Kerikmäe ja seostatud absurdjuttude vestja Noormets kohtusid ja lõid kosmilise ruumi. Taavil oli kõik see, mis mängib ja Andresel kõik see, mis räägib.

Vihm, hingamissosinad olid trummipulkadeks rütmilisel illusoorsusel. Nelja minuti pärast aetakse kedagi hirmsasti taga ja tapetakse üks loom, sest keskmised ju tapetakse ometi. Arvi Siig on kohal: “Unenägude lennuväljad kui tõelised aerodroomid.” Muhamed tuleb lõpuks ometi koju. Kalevipoeg tahab olla pronksist koll aegade väravas. Ja tema püüab lume seest oma esimese kala.
Külmkapi hääl tekitab sõja teetassis. Valgete rahutuvide triibulised silmad 51 tähega. Need, kes minnes olid suukorviga, olid tulles külgkorviga. Virmalised häälitsevad. Nimetamata mõtted juhivad merre oma liivaterad. Tolmuimeja laulab tundmatu autori hittlugusid. Šamaanitrummi taob tige herilane. See pole telefonijutt, eks!

Pärast hingetõmbelukupausi esinesid Soome multifilmijazzi esindajad Skalle ja Sharon. Müstiline, kuidas juba esimeste nootide ajal hakkasid inimeste varbad joonistama õhumumme. Eksimatult spontaanne trummar Tatu Rönkkö juhtis mummumarssi, kuid äkitselt suunda muutes teadis ikka, kus pool on lõuna. Saksofonist Pauli Lyytinen meelitas sametiselt voolava helikeefiriga ja lõi vaikusvärvilise ruumi. Klahvide maitsevmahlane improvisatsioon oli tangopunane.

Põhjanaabrite muusika oli samaaegselt õrnalt virvendav ja ebaviisakalt sügav puudutus. Päris piiride lõhkumiseni nad ei jõudnud, ent lopsakat rohelust ja mängulist intelligentsi pakuti tünnide kaupa.

Karussell. Vaateratas. Heleroosa kaelkirjak. Tiivulised arlekiinid. Jalgratta hääl. Oreli pühalikud suitsurõngad. Haige kajakas. Kusturica. Kuninga narr hammustab küünikul nina otsast. Pimeduse hõljukid. Paanikahoog Brasiilia moodi. Elvis tuleb külla. Kolme mehe muusikas puuduvad sõnad, ent sünnivad narratiivid.
See oli muusika, mida Nukitsamees kuulaks.