Päike paistis Pori Jazzil

02. august 2008

12.- 20 juulini toimunud Pori Jazzi soosis järjekordselt kaunis, päikeseline ja parajalt soe ilm. Muljeid vahendab Jaanika Ventsel.

12.- 20 juulini toimunud Pori Jazzi soosis järjekordselt kaunis, päikeseline ja parajalt soe ilm. Kohal käis Jaanika Ventsel, muusik ning Nõmme Jazzi korraldaja.

Soome viimaste nädalate peateema, majanduslangus, ei väljendunud küll festivali külastajate rohkuses. Festivalijärgsel esmaspäeval võis Pori Jazzi algataja ning kunstilise juhi Jyrki Kangase näos hoomata sügavat rahulolu – festivali finantsiline tulemus oli kõigi aegade parimaid. Pileteid müüdi kokku festivalil 66 000, ehk üle 10 000 rohkem kui eelarves oli planeeritud.

Liiga suur jazzilava?
Suurel laval esimesel õhtul esines jazzisuurustest koosnev Return To Forever: Chick Corea, Stanley Clarke, Al Di Meola, Lenny White, kes olid laval koos peale 25 aastat kestnud pausi. Poris esines Chick Corea Quintet viimati 1972. aastal, mida hästi mäletavad nii Corea kui Clarke. Elektroonilise fusioni vahele mängisid staarid vürtsiks mõne akustilise loo. Nagu lubatud, kanti mõnuga ette menulugusid 70´ndate albumitelt. Ajaloolist etteastet oli nautimas ka Pori Jazzi püsikülaline, president Tarja Halonen.

Nende järel tuli lavale jazz-fusionbänd Metro Special Edition feat. Randy Brecker & Dave Weckl. Vaatamata väga tehnilisele mängule on selles bändis kindlalt esikohal meloodia, seda nii trompetist Breckeri kui saksofonist Eric Marienthali puhul. Siiski jääb Arena hiigelsuurel laval tihtilugu puudu õigest jazzifiilingust, mis oli endisel pealaval Kirjurinluoto pargis. Kahjuks ei ole sel intiimsemal laval ühtegi suurte festivali kontserti. Ka kohalik ajaleht tunneb muret kuulsa paiga vähese rakenduse pärast.

Jazz, samba ja teised
Päikeseline peaesineja Carlos Santana tõi rõõmu nii korraldajatele kui kaasaelavale publikule. Kontserdi algul mängis Santana mõned jazzilood (n. Afro Blue), kuid õige pea siirdus oma hittlugude juurde, milledest esimese saatel (Maria, Maria) kargas rahvas hooga püsti. Iseäranis hästi paistis ladinarütmides muusika mõjuvat meesterahvastele, kes särasilmselt pingiridade vahel tantsu vihtusid.

Santana kutsus üheks looks lavale eelnevalt samal laval esinenud noore kontrabassist-laulja Esperanza Spaldingu, kellele ta ise samas kaasa elas ning tulevikustaariks kuulutas. Modernset jazzi viljeleva Esperanza kontsert eelmisel päeval väikeses Pori teatris ei jätnud selles osas mingeid kahtlusi. Vaid 24-aastane noor virtuoos on üks nooremaid õpetajaid Berklee muusikakooli ajaloos ning Pori Jazzil andis ta lisaks huvitava workshopi.

Teiste päevade suure lava peaesinejateks olid heategijast rokkar Bob Geldof ning R&B ja soulidiiva Mary J. Blidge. Viimasel päeval puudus rahvamagnet ning Arenale müüdi vaid 1500 piletit ja vähemalt Stax Recordsi Soul Revue ajal oli vähene publik leigepoolne. Pori linnas liikudes on pühapäev juba väga vaikne ja rahulik, sisuliselt on festival läbi. Pori Jazzi kontorist võis leida vaid 2 töötajat ja suure tühjuse.

Huvitavaid esinejaid ja kuulajaid jätkus hulgaliselt ka teistele lavadele. Jazzigurmaani lemmikkkohtadeks võiksid olla Ultra Music Nights ning Pori teater. Mitmeid suurel laval esinenud artiste sai erineva elamuse saamiseks käia vaatamas ka mujal. Omaette nähtus on Jazztänaval asuv Radio Nova vabaõhulava, kuhu publik koguneb istuma juba pool tundi enne kontserdi algust.

Noored muusikud on oodatud
Kontserdikavas oli erinevaid Soome noori artiste, kuid festivalil esinesid ka mitmed Tallinna Nõmme Jazzi noortekonkursi artistid – Mette Juul ja Pauliina Pohjolainen juba teist aastat ning selle aasta kitarristide parimad Kim Johannesen ning Cem Tuncer. Nõmme konkursil osalenud noored olid veel hilisöösel innukad mängima Café Jazzi jamsessionidel, kus olid ka Norra ja Soome noored muusikud, eesotsas Pori Jazz 2007 artisti, trompetist Jukka Eskolaga. 2008 aasta Pori Jazz astistiks sai valitud laulja-multiinstrumentalist Sami Pitkämö. Eestist oli noori kontrabassil saatmas ning mitmetel teistel kontsertidel esinemas Toivo Unt, kel on kujunemas üsnagi pikk Pori staaž.

Pori Jazzi arendatakse jätkuvalt
Sel aastal oli pööratud enam tähelepanu ka laste festivalile, mis toimus 5 päeval vanal Kirjurinluoto laval. Korralik reklaam, tihe programm ning pisike lõbustuspark tõid kohale suure hulga väikesi fänne koos vanematega.

Festival sai endale uue 2000-kohalise kontserdipaiga – Otava Factory, mis rajati Pori Õlu endistesse laoruumidesse, kus oli kuumade rütmide jaoks hiigelsuur tantsupõrand ning mõnusad lounge-kohad puhkamiseks. Kohale on ajalooliline nimi pandud sealsamas asuva Otava hotelli järgi, kus peeti Pori Jazzi asutamiskoosolek.

Esmakordselt oli festivali kavas ooper Vierivä kivi. Järgneval aastal on kavas uuendada Jazz-tänava nägu.

Sündmuste nädal
Kohalike inimeste jaoks toimus oluline suursündmus kolmapäeval kui 4-tunnise tasuta galakontserdiga tähistati Pori linna 450. aastapäeva. Arenal toimunud kontserdile kogunes kuulajaid 35 – 40 000. Esinejateks Pori sümfonjett ning Soome tähed. Rahvas pani siiski pahaks, et laval puudus Pori linna juubelit tähistav sümboolika.

Ning veel teinegi soomlastele tähtis üritus oli Poris fesivali ajal – Suomi Arena arutelu. Sellel üritusel osalenud Läti president Valdis Zalters tuli õhtul väisama ka Pori Jazzi kuulsasse Café Jazzi, olles korraldajate sõnul esimene välispresidendist festivalikülaline. Siiski võis järgmise päeva maakonnalehest lugeda, et 1971 oli festivali vaatamas Ungari president Pal Losonczi.

Pori Linnavalitsus on toimuvatele üritustele kõvasti õla alla pannud. Porilased peavad plaani, kuidas täita suve veelgi rohkemate üritustega, mis moodustaksid terviku.

Lisainfo
Müüdud piletid 66 000. Tasuta kontsertidel kuulajaid u. 97 000. Külastajaid kokku 163 000. Kontserte kokku 110.
Lastefestivalil oli kuulajaid 17 000 ja üritusi 72.
44. Pori Jazz 2009 toimub 11. – 19. juulil.